Tüm Anneler İçin “İyi Anne Olmanın” Formülü

Tüm Anneler İçin “İyi Anne Olmanın” Formülü

ABONE OL
Nisan 16, 2024 05:26
Tüm Anneler İçin “İyi Anne Olmanın” Formülü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu hafta annelik okulunda Uzman Eğitimci Serap Buharalı, tüm anneler için anneliğin formülünü veriyor.

Geçmiş Haftalarda Anneliğin Formülünü vereceğimi söylemiştim. Fizik,kimya,matematik gibi ispata dayalı nesnel gerçeği kabul eden bilim dallarının formülü olduğunu biliriz,hatta öğrencilik yıllarımızda bolca da ezberlemişizdir.Şu anda aklınızda hangileri kaldı bilinmez ama bu vereceğim formülün her yetişkin tarafından unutulmuş bir bilgi olarak kalmasını istemezdim.
En bilinen formül nedir diye bir sokak röportajı yapsam herhalde A.Einstein ‘in İzafiyet teorisi olacağını sanıyorum. Annelik gibi çok kavramlı, hatta kişiye göre değişken ve somuttan soyuta doğru bir eğri çizen bu olguyu bir formüle nasıl sığdırılabilir diye düşünülebilinme durumu olası… Ama ben bu formülün bay, bayan tüm ebeveyn olan ve olmak isteyen yetişkinlerin ezberlemesini isterdim.

FORMÜL: İYİ NİYET + BİLGİ + UYGULAMA + ÇOCUĞU TANIMA + SEVGİYLE YAKLAŞMA + BİLGİLERİMİZ DOĞRULTUSUNDA DESTEKLEME

İYİ NİYET: Olaylara, çevrenize nasıl baktığınız önemlidir. Objektif olmayı başarabilmek marifettir. Bu kişiliğin kemali yetidir.

Birçok insan objektif olduğunu düşünse de gerçekten öyle olup olmadığını öğrenebilmesi kendisini gözlemlemesiyle mümkün olabilir. Hüsn-ü zan la mı, Su-i zan lamı… Bakış açınız anneliğinizde de çok önemlidir.

BİLGİ: Annelik duyguların çok ön plana çıktığı bir yaşam rolü ve tatili yok, izin alıp kenara çekilemezsiniz. Duygularınız ve sezgileriniz sizi yönlendirse de doğru bilgiye ihtiyaç vardır. Kullanım kılavuzu bilmeden kurcaladığımız herhangi bir makineye bile zarar verebiliyorsak, düşünün deneme-yanılma yöntemiyle bir insanı yetiştirmeye kalktığınızı…

UYGULAMA: Bilgiye sahip olmak kullanılmadığı sürece değerli sayılmaz. Uygulanmayan, kullanılmayan öğretiler zamanla yok olmaya mahkûmdur. Siz yalnızca hamallığını yaparsınız. Bazen bilip de yapmadığımız birçok annelik öğretileri vardır, mesela çocuğumuza bazı durumlarda “hayır” diyebilmenin gerektiğine inanırız. Fakat dememiz gerektiği yerde diyemediğimizi fark ederiz. Nerde ne yapması gerektiğini bilen evlatların, bilgiye sahip olduğu kadar uygulayabilen ebeveynlere de ihtiyacı vardır.

ÇOCUĞU TANIMA: Her bir çocuk birbirinden farklıdır. Her bir çocuğun reçetesi farklıdır. Çocuğu doğduğu günden itibaren deşifre etmeye başlamak gerekir. Ruh dünyasını, fıtratını çözebilen bireyler onlarla kendi aralarında her yaş döneminde kolaylık yaşayacaktır. Bazen tanık olduğumuz kuşak çatışması adı verilen fırtınadan en az hasarla çıkacaktır.
Formülün diğer bileşenlerini haftaya açıklamaya devam ederiz. Hoşça bakın zatınıza…

ÖZLÜ SÖZ: Annelik, yaşamda farklı bir statü ve yaşama farklı bir bakış açısıdır. Tabi, bakabilen kadınlar için

Serap Buharalı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP