Temas dermatiti (kontak dermatit) bulgu ve belirtiler

Temas dermatiti (kontak dermatit) bulgu ve belirtiler

ABONE OL
Nisan 14, 2024 19:23
Temas dermatiti (kontak dermatit) bulgu ve belirtiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

* Küçük şişler ve kabarcıklardan meydana gelen
kaşıntılı döküntü ve genel şişme;
* Gözlerin ve mukozaların yanma duygusu.

Teşhis: Alerji yapan maddeye maruz kalındıktan
sonra iki gün içinde döküntü meydana gelir. Çok duyarlı kişilerde birkaç saat kadar kısa bir sürede meydana gelebilir. Etkilenen alan kızarır, şişer ve küçük kaşıntılı kabarcıklar, şişkinlikler meydana gelir. Bu kabarcıklar önce şeffaf sıvı ile dolar ve sonra patlar, böylece kan deriyi bakterilere ve enfeksiyona açık duruma getirir. Kaşıntı hafiften şiddetliye kadar değişiklik gösterebilir. Döküntü genellikle yaklaşık beş gün sonra zirvesine (en kötü durumuna) ulaşır ve çoğu zaman bir ila iki hafta içinde yok olur. Bitkilere karşı reaksiyonlar topuklarda, avuçlarda ve kafa derisinde nadir olarak gelişir. Formaldehitle temas durumunda gözlerde, burun, ağız, boğaz veya gözlerin cildinde (gözlerin mukoza kısmında) bir yanma duygusu meydana gelir.

TEMAS DERMATİTİ NE KADAR CİDDİ BİR RAHATSIZLIKTIR
Temas dermatiti ağrı ve rahatsızlık meydana getiren rahatsız edici bir durumdur ve kabarcıklar enfekte olabilir. Bu durum geçici olarak, normal hayatı sürdürmeyi engelleyebilir fakat hiçbir kalıcı etkisi yoktur.

Tedavi: Temas dermatiti döküntüsünün kaşıntısı, baking povvder (kabartma tozu) veya epsom tuzları ve su ile yapılacak bir macun sürmekle veya kalamin losyonu veya hidrokortizon kremleri sürmekle rahatlatılabilir. (Bazı kişiler belirli kremlerdeki ve losyonlardaki kimyasal maddelere karşı duyarlı olduklarından, bu durum rahatsızlığı ağırlaştırabilir.) Alkol sürmeyiniz, çünkü bu, kaşıntıyı daha kötüleşti-rebilir. Açık kabarcıkları, enfeksiyonu önlemek için steril gazlı bezle örtünüz. Kabarcıklar açıldığı zaman kremlerin ve losyonların pek faydası olmaz, fakat kabarcıklar kapandığı zaman bunlar tekrar kullanılabilir. Kaşımamaya çalışın.
Şiddetli vakalar veya yüz, gözler ve jenital bölge gibi duyarlı alanlarda meydana gelen vakalar bir kortizon losyonu, bir antihistamin kullanımı veya ağızdan kortizonlu bir ilaç alınmasını reçete ile belirtebilecek olan bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP