Optik ve Radar Sistemli Uyduların Çalışma Prensipleri

Optik ve Radar Sistemli Uyduların Çalışma Prensipleri

ABONE OL
Nisan 19, 2024 20:55
Optik ve Radar Sistemli Uyduların Çalışma Prensipleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere günümüzde Uzaktan Algılama Teknolojileri yüksek ivmeli bir ilerleme göstermekte ve her geçen gün gelişmektedir. Her yıl uzaya yeni uydular gönderilmekte ve bu uydular farklı türlerdeki çalışma prensipleri ve görüntü alım konfigürasyonlarıyla yeryüzüne ait en güncel görüntü bilgilerini sağlayarak çeşitli meslek guruplarından kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Uzaktan Algılama Uyduları, çalışma prensiplerine dayalı olarak Optik ve Radar sistemli olmak üzere ana iki gurupta incelenebilir.

Optik sistemli uydular, bulundurdukları CCD sensörler yardımıyla yeryüzü objelerinden elektromanyetik spektrumun belirli aralıklarında algılanan yansıma değerlerine göre görüntü piksellerini doldurma ve dijital görüntüyü oluşturma prensibine dayalı olarak çalışmaktadırlar.

Optik sistemli uydulardan bazıları, yüksek çözünürlüklü görüntü üreten WorldView-1 ve 2 (50cm), Quickbird (60cm), Ikonos (1m), OrbView-3 (1m), Spot (5m) uydularıdır.

Radar sistemini kullanan uyduların görüntüleme mantığı ise, ilgilenilen yeryüzü bölgesine, bulundurdukları yansıtıcı ve alıcı antenler yardımıyla mikrodalga enerji pulsları göndererek sistemin görüş alanı içinde bulunan objelerden alınan yansımaların kaynağı ve gücünü kaydetmek üzerine kuruludur.

Radar sistemli uydulardan bazıları ise, SRTM, RADARSAT-1 ve 2, ENVISAT, ALOS, JERS uydularıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP