Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz

Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz

ABONE OL
Nisan 15, 2024 16:41
Lazer Epilasyon İle İlgili Merak Ettikleriniz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lazerin Tarihçesi ve Kullanıldığı Alanlar:
Yaklaşık 50 senedir başarıyla kullanılan lazer teknolojileri her geçen gün daha da gelişmekte ve daha güvenli hale gelmesiyle birlikte sağlık dünyasında da yeni bir devir açıldı. Epilasyon , damarsal lezyonlar , lekeler, sivilceler ve kırışıklık vs pek çok hastalık için lazer teknolojisinden yararlanılmaktadır.

Lazer Nedir:

Lazer, tek renkli, düz ve enerji taşıyan bir ışık demetini yansıtmaktadır.
Bu güçlü ışık yani lazer, çevre dokulara zarar vermeden, tüylerin ortadan kaldırılmasını sağlanmaktadır.

Tek Bir Seansta İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak Mümkün müdür?

Tek bir seansta bütün tüylerin ışığı aynı biçimde emerek köke ulaştırmaları olanaksızdır. Zira tüyler de bedenimizin her hücresinde olduğu fiziksel bir döngü halindedir. Büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri biçiminde kılların 3 döngüsü mevcuttur. Lazer ışınları kılların büyüme evresine etkilidir. Bu nedenden lazer epilasyon ile istemediğimiz tüylerden birden fazla seansta kurtulmak söz konusudur. Eğer bir tüy büyüme dönemindeyken lazer epilasyon uygulanırsa o seansta sonsuza dek yok olur. Bu sebeple seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler tahmin edilir ki kıllar yok edilmesi gereken dönemde yakalanmaya çalışılır. Büyüme döneminde olmayan bir kıla lazer epilasyon yapılırsa kıl tütsülenmiş gibi olur ve ışığı kıl köküne ulaştırma vazifesini yerine getiremez. Yukarıda sözünü ettiğimiz seanslar düzenli bir şekilde yapıldığında lazer epilasyon olumlu sonuçlanır.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Sürüyor?

Seanslar, kılların bulunduğu yere ve lazer epilasyon yaptıracak hastanın kalıtımsal niteliklerine göre değişmekle beraber takriben bir iki ay aralıklarla ve üç ila sekiz seans epilasyon yaptırılması icap edebilir. Deri üzerinde 0,5 cm uzunluğuna ulaşan tüyler daha çok uzaması beklenmeden önceki seansla da arasında en az bir ay varsa lazer epilasyon vakti için uygundur.

Lazer Epilasyon Kimlere Yapılır?

Lazerli epilasyonu on üç yaşından büyük , tüy yapısı uygun, kıl rengiyle cilt rengi arasında gözle görülür farkı olan ve ışığa karşı aşırı duyarlılığı olmayan kişilere rahatlıkla yapılabilir.

Lazer Epilasyon Zararlı mıdır?

Lazer ışınlarının hedefi kıllardır ve doğru kişilerce uygulandığında çevre dokulara zarar vermez. Olabilecek en vahim yan etkisi kalıcı olan veya olmayan deri lekeleridir. Lazer epilasyon esnasında kıl kökünün ısıtılması ve bu biçimde ortadan kaldırılması amaçlanır. Bu ısıtma işlemi esnasında cildi korumak çok önemlidir. Cildin üst tabakasını olumsuz etkilemeden bu işlemi yapabilmek için soğutucu başlıklar kullanılmaktadır. Lazer epilasyon işlemi süresince kılların cımbızla ya da iple alınmaması gerekir. Bu metod kıl köklerini incelterek kılların lazere karşı duyarlılığını minumuma indirmektedir.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
Özel gözlükler kullanmak koşuluyla gözleri direkt ışıktan koruyarak vücudun tüm bölgelerine lazer epilasyon yapılabilir. Göz çukuru, yani kaşların altında kalan bölüm dışında; alın, kaş arası, yanak, favori, bıyık, boyun, ense, kulaklar, kasıklar, üst bacak, diz, alt bacak, ayaklar, ayak parmakları, kollar, koltukaltı, eller, el parmakları, göbek, kalça, sırt, bel ve omuzlarda uygulandığı gibi, göğüs, meme, bikini çizgisi gibi vücudun çok hassas bölgelerinde de rahatlıkla lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanamaz?
Kalp pili kullananlara, sara (epilepsi) hastalarına, gebelere, sarı beyaz ve ayva tüylü olanlara lazer yapılmaz. Renksiz kıla ve siyah tenli kişilere lazer epilasyon yapılmamaktadır. Kılları açık renkli yani pigmenti az, koyu renkli pigmenti hiç yoksa lazer ışığından etkilenmeyeceklerinden tedavi bu özellikleri taşıyan kişilere etkili olmaz. Uçuk hastalığı bölgelerde, sedef hastalığı olan kişilerde, prekanseroz cilt lezyonu hastalarına, cilt enfeksiyonlarında lazer epilasyon uygulanmaz. Bronzlaşmış tenlere lazer epilasyon uygulanmaz, rengin açılmasını beklemek icap eder. Hamileliğin ilk üç ayında kullanılması tavsiye edilmez, süt veren kadınlarda yalnızca göğüs bölgesine lazer uygulaması tavsiye edilemez.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP