İşaret Kitap Özeti – P.C. Cast & Kristin Cast

İşaret Kitap Özeti – P.C. Cast & Kristin Cast

ABONE OL
Nisan 20, 2024 10:41
İşaret Kitap Özeti – P.C. Cast & Kristin Cast
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KİTABIN ADI : İşaret / House of Night
KİTABIN YAZARI : P.C. Cast ve Kristin Cast / Sevinç Tezcan Yanar
YAYINEVİ VE ADRESİ : Pegasus Yayıncılık / İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 2010

Kitap Özeti

Zoey ‘in o güne kadar tek düşündüğü geometri sınavıdır. Hasta olduğu bir gün, koridorda geveze arkadaşıyla beraber yürürken, Dolabının yanında yere oturmuş olan bir iz sürücü tarafından işaretlenir. Bu durumun hemen ardından, eski alkolik sevgilisi ve aptal futbolcu arkadaşları Zoey’in işaretlendiğini öğrenir. Eve gidip annesinden biraz olsun teselli almak umuduyla, işaretlendiğini gösterince annesi şoka girer. Üvey babası kilisede bulunur ve evlendiklerinden beri annesini çok değiştirmiştir. Hiçbir zaman ona iyi bir adam gibi görünmeyen Üvey-Zavallım[Zoey ona böyle diyor] onu günahkar olarak adlandırıp kilisenin diğer kıdemlilerini eve çağırınca, Zoey dayanamayıp Büyük Anne Slvia Kızılkuş’un lavanta çiftliğine kaçar. Lakin onu ararken, bir kaza sonucu düşüp bayıldığında, ruhu bir süreliğine bedeninden ayrılır ve Nyx’le, yani gecenin tanrıçası ile karşılaşır. Nyx’in onu alnından öpmesiyle, İz sürücünün ona verdiği içi boş hilal dövmesi dolmuştur.

Gece evi Yüksek Rahibesi, Büyük Anne Kızılkuş’un getirdiği yeni çaylak olan Zoey’in eğitmeni olmayı kabul eder. Lakin yolda bir sürelik ayrılmalarının ardından Zoey okulun koridorunda bir kızın zorla bir çocuğu cinsel yönden alıkoyduğunu görür. Farkdettiği anda kaçsada, çocuğun kaçmadan önce ona kenetlediği gözlerine hayran kalmıştır.

Daha sonra onu alıkoyan kızın adının Afrodit olduğunu, ayrıca Karanlık Kızlar ve Erkekler gibi kıdemli bir grubun lideri, ve aynı zamanda da geleceğin yüksek rahibesi olmak adına eğitildiğini öğrenir. Kendiside bu gruba mensup olduğu sırada, alıkoyulan olarak tandığı çocuk olan Erik Night ile yakınlaşmaya başlayan Zoey, içi dolu hilal dövmesiyle çok dikkat çeiyordur. Bu konuda tek kabaca davranıp onu sorularıyla strese sokmayan yeni oda arkadaşı Stevie Rae olur. Daha sonra Damien Maslin, Erin Bates, ve Shaunee Cole ile tanışır. Damien bir homo, Erin ve Shounee de tam bir ruh ikizidir.

O sırada vücutları değişimi reddedip ölen çaylakların hayaletlerini görmeside cabasıdır. Daha sonra arkadaşlarıyla beraber güçlerini keşfeden Zoey, Afrodit’in kötü ruhları serbest bıraktığı bir ritüelde güçleri ile onlarla savaşıp, tekrar ruhlar alemine yollarken, onu takip etmek için gönüllü kanını veren Stevie Rae ve diğer arkadaşlarınınyadımını alır. Bu süreçte eski erkek arkadaşınıi ve yeni erkek arkadaş adayınıda ruhlar tarafından yenilmekten kurtarmıştır. Bütün bu olanları uzaktan Neferet’in izlediği ortaya çıkınca, Yüksek Rahibe Afrodit’i Karanlık Kızlar Ve Erkekler Liderliğinden alarak Zoey’e verir. Şu durumdan sonra Zoey hem Afrodit ile olan düşmanlık bağlarını kuvvetlendirmiş, hem de büyük sorumluluklar üstlenmişti. Ve ritüeldeki başarısından dolayı Nyx onu onurlandırmış, dövmelerini normal bir vampirinkinden biraz daha arttırarak omuzlarına kadar indirmiştir..

Vampir Dünyası

Gece Evi’nin hayali dünyası önemli bir konuda bizim dünyamızdan ayrılır: Bazı ergenlerin bedenlerinde hormonlar DNA lifinde bazı iplikleri tetikler ve bu da bir Değişim başlatır. İnsandan Vampire Değişim 4 yıl alır, bu sürede “çaylak” olarak adlandırılan gençler “Gece Evi” adlı yatılı okullardan birine geçmek zorundadır. Orada, karşılaşacakları tehlikeleri öğrenmek için Vampir Sosyolojisi 101 dersini almaları gerekir. Eğer bir çaylak yetişkin vampirlere gereken yakınlıkta olmazsa, çaylak ölür, bu yüzden çaylaklar okuldan nadiren ayrılır. Zaten bedenleri Değişime uyum sağlayamadığından 10 çaylaktan 1i ölür. Hayatta kalanlar için büyük bir ödül vardır. P.C. Cast’ın sözleriyle, “Vampirler Süpermen gibidir. Onlar süper-muhteşemler. Süper-yetenekliler. Süper-menler.”

Çoğu vampir romanının aksine vampirler ve çaylaklar güneş ışığında erimezler, ama bu onlar için eziyetli bir durumdur, bu yüzden Gece Evinde dersler gece işlenir. Çaylaklar alınlarındaki safir mavisi içi boş Hilal şekliyle işaretlenirler; Vampire dönüştüklerinde işaretlerinin içi doldurulur ve yüzlerine elmacık kemiklerine kadar yayılan dövmeler eklenir (Bu dövmeler genellikle kişilerin yönlerini temsil eder, örneğin Zoey’nin binicilik öğretmeni Lenobia’nın atları andıran dövmeleri vardır.) Zoey işaretinin içi dolu olan ve dövmeleri olan tek çaylaktır, kötülüğü yendiğinde bu dövmeleri omuzlarına, sırtına, belinin etrafına, kollarına, avuç içlerine ve göğsünün üstüne kadar yayılmıştır. Büyük çaylaklar ve yetişkin Vampirlerin az miktarda insan kanı içmeye ihtiyaçları vardır, ama Gece Evi Vampirleri kanlarını içmek için insanlara saldırmazlar; kan içilmesi hem Vampir için de insan için de zevkli bir şeydir ve güçlü bir bağa yol açar, buna iki kişi arasındaki “Damga” adı verilir.

Zoey ve arkadaşlarının karşılaştıkları sorunların bazıları Vampir Sosyolojisi 101 dersinde yer almazlar. Bunlar gerçek hayattaki insan gençlerin karşılaştıkları sorunlardır. Zoey arkadaşlarından bazı sırlar saklar ve onlarla sorun yaşar. Kristin Cast, bu ahlaki ikilemlerin de dahil edildiğini çünkü bunların gençlerin karşı karşıya geldikleri sorunlar olduğunu söylemiştir. Gerçekte yaşanan şeyleri tartışmaktan korkmadıklarını da belirtmiştir.

Gece Evinde din

Gece Evi serisinde din önemli bir alana sahiptir. Gece Evinin dini, P.C. Cast’ın kelimeleriyle “Kızılderili efsaneleriyle birlikte ağır bir şekilde putperest ve Vikan merkezli”dir. Vampir toplumunda birincil Tanrıça, serinin başında Zoey’e görünen ve onun Gece Evindeki temsilcisi olacağını söyleyen Nyx’tir. Vampirler ve çaylaklar Nyx ile iletişim kurmak için ya da elementlerin gücünü kullanmak için sihir çemberi oluştururlar. Cherokee mitolojisinden bazı şeytanlar da olaylarda önemli bir rol oynarlar, Alaycı Kuzgunlar, Kalona ve Tsi Sgili gerçek Cherokee efsanelerinden alınmışlardır.

Yer

Seride olaylar Tulsa’da ve Midtown’ın bazı küçük ve sakin bölgelerinde geçer. Gece Evi kampüsü gerçek hayatta Cascia Hall kampüsüdür. Zoey bazen şık mağazalara gitmek için gizlice kampüsün dışına çıkar, ve Starbucks kafesinde birçok önemli karşılaşmalar gerçekleşir. Bazı kitapların dramatik sahneleri Tulsa’nın şehir altındaki, yasak sırasında içki kaçakçıların kazdığı yeraltı mezarlıklarına benzeyen tünellerin ağlarında gerçekleşir.

Ana karakterler

Çaylaklar

Zoey Kızılkuş

Zoey bir çaylağa dönüşünce Gece Evine taşınan, Kırık Oklu 16 yaşında bir kızdır. Tanrıça Nyx tarafından özel güçler bahşedilen Zoey’nin hilal şeklindeki dövmesinin içi doludur ve beş elementin hepsini kontrol edebilme yeteneğine sahiptir (Hava, Ateş, Su, Toprak, Ruh). İlk beş kitap ve daha sonraki kitapların bazı bölümleri Zoey’nin bakış açısıyla yazılmıştır, bu nedenle olayların döngüsü onun iç monologlarıyla anlaşılır. Zoey, Kristin Cast’ın onun yaşındaki haline çok benzemektedir. Bu, Zoey’nin herhangi bir durumda nasıl tepki vereceğinin kolayca anlaşılması ve bu sayede karakterine derinlik ve gerçeklik katılması için bilinçli olarak yapılmıştır. Kristin gibi, Zoey’nin de mısır gevreği sevgisi vardır. Zoey’nin fındık kabuğu rengi gözleri, zeytin rengi bir teni ve koyu saçları vardır. Zoey, eski Cherokee kadınları tarafından, sadece Kalona’yı sevmesi ve onu yeryüzünün altında tuzağa düşürmesi için yaratılan A-ya’nın reenkarnasyonudur, ve A-ya’nın hatıralarından bazılarına sahiptir. Zoey’nin karışık bir aşk hayatı vardır, hep aynı anda birden fazla erkeği dengelemeye çalışır. Zoey, Kalona’nın Heath’ın boynunu koparmasına tanık olunca ruhu paramparça olur. 7 günde ruhunu toparlaması ve bedenine dönmesi gerekir çünkü yoksa bütün cehennem kurtulacaktır. Beyaz Boğa, Siyah Boğayı öldürecek ve Neferet Kalona dahil tüm dünyaya hükmedecektir. Neferet tüm insanları ve vampirleri kölesi yaparken Karanlık hüküm sürecektir. Ancak biri Zoey’nin ruhu ve bedeni arasında durur. Heath. Zoey onsuz bir hayat düşünemez, onunla sonsuza dek Diğer Dünya’da kalmaya ve bedenini ölüme terk etmeye hazırdır. Stark onu kurtarır ve yeryüzüne geri döner ve birbirlerine aşık olurlar.

Damien Maslin

Damien çok zeki, cana yakın ve gururlu bir gaydir. Uzun kelimeler kullanarak gruptakilerin kafasını karıştırmayı sever. Teknolojiden çok iyi anlayan Jack Twist ile bir ilişkisi vardır. Damien’ın Hava elementiyle bir bağı vardır. Eskrimde iyi yapılı olarak anlatılır. Kahverengi saçları ve geyik gibi kahverengi gözleri vardır.

İkizler

Shaunee Cole ve Erin Bates, akraba olmamalarına ve hatta farklı ırklardan olmalarına rağmen, pisikolojik olarak o kadar bağlıdırlar ki herkes onlara İkizler der. İkisi de zengindir ve tasarımcı kıyafetleri giyerler. Shaunee’nin Ateş, Erin’in Su ile bir yakınlığı vardır. Shaunee, uzun, parlak ve koyu renkli dalgalı saçlarıyla, kapuçino rengi teniyle ve koyu renk gözleriyle Jamaikalı-Amerikan karışımı Connecticutlu bir melezken Erin ise mavi gözleri, krem rengi cildi ve uzun, güçlü, sarı saçlarıyla Tulsalı bir kızdır. Erin ve Shaunee kendilerinin “İkiz” olduklarını düşünürler.

Jack Twist

Damien’ın teknolojik ve çok duygusal olan erkek arkadaşı. Grubun ses ve görüntü teknisyenine ya da el çantasından bir seyahat mendil paketine ihtiyacı olduğunda her zaman etraftadır. Jack teknoloji hakkında sahip olduğu geniş bilgileriyle bir uzmandır. Modern Dünya için bir yeteneğe sahiptir. Ayrıca James Stark’ın dev Labrador köpeği Düşes’in de diğer sahibidir. Genç, yakışıklı ve hoş olarak tanıtılmıştır. Gay olmak konusunda kararlı ve gururludur.

Vampirler

Neferet

Gece Evinin Yüksek Rahibesi ve Zoey’nin danışmanı. Tulsa Gece Evindeki mevkisi hemen hemen bir başmüdüre denktir ama onun mevkisi çok daha fazla güç taşır. Gece Evinde Yüksek Rahibe olarak görev yaptığı gibi aynı zamanda öğrencilere Vampir Sosyolojisi öğretir ve Loren Blake’in sevgilisidir. Yosun yeşili gözlü ve koyu kestane saçlı tarif edilir. İlk zamanlarda Neferet kendini Zoey’e tatlı, koruyucu ve annevari biri olarak gösterir ancak kitapların devamında gizli bir sır açığa çıkar. Neferet kötülüğü kucaklar ve Nyx’in yolundan sapar. Yeryüzüne inmiş ölümsüz bir melek olan Kalona’yı diriltir ve ölümsüzlüğe ulaşmak için onu kullanır. Eski yöntemlerle dünyayı vampirlerin hüküm sürdüğü ilkel haline çevirmek ve yeryüzünün kraliçesi olmak ister. Neferet’in sonradan Profesör Loren Blake ve Profesör Patricia Nolan’ı öldüren katil olduğu ortaya çıkar.

Erik Night

Bir zamanlar Afrodit’in erkek arkadaşı olan, nefes kesici, yakışıklı ve yetenekli bir aktör olan Erik, onu seven ama aynı zamanda Heath’a kan yoluyla damgalanan Zoey’e aşık olur. Zoey onu kıvırcık siyah saçları ve iri mavi gözleriyle “Süpermen” olarak tanımlar. Erik aşırı sahiplenicidir ve hemen kıskanmaya eğilimlidir. Değişimini yeni tamamlamış ve Gece Evindeki yedek Drama öğretmeni olmuştur. Seçilmişte Erik, Zoey’in Loren Blake’le ilişkiye girdiğini görünce ondan ayrılır, ama onu hala sever, Kalona’nın cazibesine karşı direnmek için bu olayı unutur ve Gece Evinden kaçtıklarında tekrar Zoey ile tekrar bir araya gelir. Ancak, Baştan Çıkarılmış’ta Zoey, James Stark ve Heath Luck ile ilişkisi olduğu için Erik’in onu sahiplenmesinin kontrolden çıktığını hissettikten sonra tekrar ayrılırlar. Erik sonra Venüs’le ilgilenmeye başlar.

Loren Blake

Vampirlerin şair Laureate’sidir ve öğretmendir. Loren Blake’in koyu saçları, koyu gözleri vardır ve her kadının hayalindeki mükemmel adam gibidir. Loren, Zoey’e normal öğretmen-öğrenci ilişkisini aşacak derecede ilgi gösterir. O ve Zoey ilişkiye girdiklerinde damgalanınca Zoey ile Heath arasındaki bağ kırılır. Çok geçmeden Loren’in Neferet’e aşık olduğu gibi onunla işbirliği içerisinde olduğu da anlaşılır. Aralarındaki damganın oluşturduğu bağ sayesinde Zoey’in üzgünlüğünü hissedince Loren onu aramaya çıkar ve Neferet tarafından öldürülür. “Baştan Çıkarılmış”ta Loren’i Neferet’in öldürdüğü ve nedeninin Zoey’i ve Neferet’i aynı anda istemesi olduğu ortaya çıkar.

Darius

Vampir bir savaşçı ve seçkin Vampir koruması Erebus’un Oğullarının bir üyesidir. Darius hikâyeye Seçilmiş’te girer ve Zoey’in koruması olur. Darius aynı zamanda Afrodit’in ilk gerçek aşkıdır,Afrodit’in en iyisi olduğuna inanır.Afrodit onun sayesinde kendine inanmaya başlar,bu yüzden Baştan Çıkarılmış’ta ona Savaşçı Yemini verir bu sayede onu sonsuza kadar koruyabilecek ve duygularını anlayabilecektir.O aynı zamanda Kalona’nın Erebus olduğuna inanmayan tek Erebus’un Oğludur.Ve genç bir vampirdir.

Lenobia

Lenobia, Binicilik Profesörüdür. Uzun sarı saçları ve Zoey’in barut rengi olarak tarif ettiği tuhaf gri renk gözleri olan minyon bir kadın olarak anlatılır. İşareti şaha kalkmış atlar gibi göründüğü için olağanüstü güzeldir. Zoey’e inancı tamdır, ve onun rehberi olarak görevini yapar. Zoey’in arkadaşlarıyla birlikte Benediktin Manastırına kaçmalarına yardımcı olur. Lenobia serttir ama son derece saygındır. Nyx’in Yüksek Kurulu da dahil olmak üzere sahip olduğu geniş bağlantılarıyla asil ve bilge bir Vampirdir.

Kırmızı Vampirler

Stevie Rae Johnson

Oklahomalı hoş bir kız olan Stevie Rae, Zoey’nin oda arkadaşı ve en yakın arkadaşıdır. Toprak üzerinde kontrol yeteneği vardır. Yalın ve dürüst olarak tarif edilir, ama serinin devamında onun diğer yönleri görünmeye başlar. Stevie Rae’nin bedeni değişimi reddedince Neferet’in kötü kalpli kırmızı çaylaklarından birine dönüşür. Zoey onun insanlığını bulmasına yardım etmeden önce, bilinen ilk Kırmızı Vampire dönüşür. Av’da, Stevie Rae Afrodit’in kanını içerken, ikisi kazara birbirlerine damgalanırlar, ama Baştan Çıkarılmış’ta Stevie Rae bir Alaycı Kuzgun olan Rephaim’in kanını içince Afroditle arasındaki damga bozulur. Steive Rae kıvırcık saçlarıyla, kısa saçlı olan nadir çaylaklardan biridir. Biraz hödük görünen Steive Rae genellikle kovboy çizmeleri ve dar pantolonlar giyer. O aynı zamanda Kırmızı Vampirlerin Yüksek Rahibesidir. Yanmışta, o ve Rephaim birbirlerine karşı hislerini geliştirmeye başlarlar, ama kitabın sonunda Kalona’nın dönüşüyle aralarına bir engel girer. Aynı kitapta, kazayla Karanlık’ın beden bulmuş halini çağırır ve kendini tehlikeye atar. Canavarı kovmak için, Aydınlık’ın beden bulmuş halini çağırınca ona borçlanır ve Rephaim’in içindeki insanlığa bağlanır.

Stark

Çoğunlukla James Stark olarak bilinen Stark, dünyanın en iyi okçusudur ama bundan gurur duymaz. Stark Chicago’daki Gece Evinden transfer edildikten sonra ortaya çıkar, oradaki ilk gecesinde, Zoey onun için duygularını geliştirmeye başlarken, onun kollarında ölür. İyi yapılı kollarıyla ortalama bir boyu, kum kahverengisi saçları, sıcak kahverengi gözleri ve kendini beğenmiş bir gülümsemesi vardır. Stark bir okçudur ve Nyx’ten ona gelen armağan hedefi asla ıskalamamasıdır. Ne yazık ki bilinçaltının seçtiği hedef, vurmak istediğiyle aynı olmak zorunda değildir. Danışmanını öldürdüğü korkunç bir kazadan sonra okçuluktan vazgeçmiştir, ama Zoey onu ikna edince okçuluğa devam eder. Stark bir kırmızı çaylağa dönüştükten sonra Zoey onun doğruyu seçmesine yardım eder ve bu Değişmesine yol açar; bu Zoey onun Savaşçı Yeminini kabul ettiğinde gerçekleşir ve Stark bilinen ikinci Kırmızı Vampir olur. Neferet Stark’a, Zoey’nin kendisinin olduğunu düşündüğü kalbini vurmasını emrettiğinde Stark okuyla neredeyse kendini öldürecekken Zoey onu korumak için beş elementi gönderir ve oku durdurur. Stark ağır yaralanır ama sağ kalır. Yedinci kitap Yanmışta, Stark, Öteki Dünya’da Zoey’nin parçalanmış ruhunu kurtarabilmek için onun Koruyucusu olur. P.C. Cast, Stark’ın Koruyucuya dönüşmesinin onun için bile bir sürpriz olduğunu; aslında Stark’ın basit bir şekilde Stevie Rae’ye ilgi duyması fikrini ortaya attığını söylemiştir.

Dallas

Stevie Rae’nin kırmızı çaylaklarından biri, bir bakıma onun erkek arkadaşı. Stevie Rae ondan beslenmek için boynunu ısırmadan hemen önce Rephaim onları ilişkiye girerken görünce, Stevie Rae’nin Rephaim’i savunmasına o kadar öfkelenir ki Karanlık’ın onu ele geçirmesine izin verir ve onlara elektrik akımıyla (yeteneği) saldırır. Bu sırada Değişim geçirir ve dünyada bilinen üçüncü Kırmızı Vampir olur.

İnsanlar

Afrodit LaFonte

Tulsa’nın son derece zengin belediye başkanının kızı Afrodit, Zoey’e “İşler benim istediğim şekilde yürür. Burada kendine bir yer edinmek istiyorsan, benim sözlerimi hiç aklından çıkarmazsın,” diyen, kendini beğenmiş, bencil bir zengin kız olarak seriye girer. Ancak acı veren kehanet görüşleriyle sarsılan ve otoriter ailesinin zihinsel istismarına uğrayan Afrodit, yakında daha zengin ve daha kompleksli bir karakter olarak görünmeye başlar ve sonlarda Zoey’nin arkadaşı olur. Gür sarı saçlı ve göz kamaştırıcı olarak nitelendirilir. Aynı zamanda heykel gibi olduğu ve bir melek gibi göründüğü söylenir.

Afrodit ayrıca İşarette Karanlık Kızlar olarak bilinen bir grubun lideri olarak tanıtılır, ama sonra kontrol ondan alınıp Zoey’e verilir. Afrodit Seçilmişin sonunda tekrar Değişim geçirir ve insana dönüşür. Vampir çaylaklığını kaybetmesine rağmen hala normal bir insandan daha fazla önem taşır, ona verilen tanrıça-vergisi yetenekleri hala onunla kalır. Afrodit seri ilerledikçe biraz daha yumuşar. Zoey’nin ritüel çemberinin bir parçası olur ve Zoey’de bir kız kardeş bulduğunu kendisine itiraf eder. Afrodit, Zoey ve arkadaşlarına “Geyik Sürüsü” der. Afrodit sevilmeyi hak etmediğine inansa bile onu olduğu gibi seven yeminli Savaşçısı Darius’a aşık olur. Savaşçı Yemini insanlar üzerinde bir etki yaratmadığı için bu yemin Afrodit’in sadece sıradan bir insan olmadığını kanıtlar. Stevie Rae’nin ölümünden sonra, onun Toprakla olan bağı Afrodit’e geçer. Ama Stevie Rae bir Kırmızı Vampir olarak yenidten doğduktan sonra bu bağ Nyx tarafından geri alınır ve Stevie Rae’ye geri verilir. Avda, ikisi arasında kazara olan bir damga oluşur, sonuç olarak Afrodit Stevie Rae’nin hayatını kurtarır. Baştan Çıkarılmışta, Stevie Rae, bir Alaycı Kuzgunla, Rephaimle damgalanır ve bu damgalarının bozulmasına neden olur. Yanmışta, Afrodit güçlerinin kapsamını, bir insanın ruhunu görmesini sağlayacak ve onu Nyx’in gerçek bir kahini yapacak şekilde genişleir.

Heath Luck

Okulunun futbol takımının oyunkurucusudur ve 3. sınıftan beri Zoey’ye aşıktır. Heath, Zoey’nin bir çaylağa dönüşmeden önceki erkek arkadaşıdır. Sonra Zoey yanlışlıkla onun kanını tadınca, birbirleriyle damgalı hale gelirler. Seri boyunca bir damgalı bir damgasız olurlar ve ilişkileri her zaman güzel, romantiktir. Onu başkalarıyla paylaşması gerektiği anlamına gelse bile, Zoey için her şeyi yapmaya hazırdır. Baştan Çıkarılmışta, Neferet ile arasında geçen konuşmaya kulak misafiri olduğu için Kalona tarafından öldürülür. Zoey Kalona’yı Heath’in kafasını koparırken görür, Kalona’ya saldırmak için Ruh’u çağırır ve başarısız olur. Yanmışta, Heath sonraki yaşamına giderken Zoey’nin parçalanmış ruhunu toparlamasına ve Diğer Dünya’dan ayrılmasına yardım edecek son bir fedakarlık yapar.

Sylvia Kızılkuş

Yerli bir Cherokee ve bilge bir kadın olan (ayrıca kitapta ‘Ghigua’ diye de anılır) Zoey’nin büyükannesi, Zoey’i avutur ve tavsiyelerde bulunur. O Zoey’nin hayatındaki anne figürüdür, ve ona söylediği isimlerin bazıları Zoeykuş ve U-we-tsi-a-ge-ya(bir Cherokee kelimesidir ve ‘ Kızım ‘ anlamına gelmektedir.)’dır. Eski Cherokee ruhlarıyla temas içindedir, Zoey’e yeni dünyasındaki Vampirlerle, ruhlarla ve şeytanlarla başa çıkmasına yardımcı olur. O ayrıca Zoey’i olduğu gibi kabul eder ve herkesin olmasını istediği gibi davranmasını beklemez. Avda Toprak’ı temsil eder ve Kalona’yı kovmaya yardım eder.

John ve Linda Heffer

Zoey’nin üveybabası John Heffer, eşi Linda’ya, Zoey’i önceden seven annesine hakim olan dar görüşlü bir kontrol manyağıdır. Zoey’nin Linda’yla gergin bir ilişkisi vardır. John, Vampirlere karşı olan bir dini grup İnanç İnsanlarının kıdemli bir üyesidir ve kendi dini dışındaki dinlerin yanlış olduğuna inanır. Linda kararlarını başkalarının vermesini tercih eden zayıf iradeli bir kadındır ve bu da annesi Sylvia Kızılkuşla ilişkisini bozar. Küçük bir şaka olarak, Zoey John’u üvey-zavallısı olarak adlandırır. İkisinden de Vahşiden beri hiç bahsedilmemiştir, ancak Uyanmış ‘ta, Linda Heffer’ın ölüm haberi Zoey’e gelir.

Alaycı Kuzgunlar

Rephaim

Rephaim Kalona’ın ilk ve en sevdiği oğludur. Baştan Çıkarılmışta, Profesör Anastasia’yı öldürür, ardından Zoey ve arkadaşlarının peşindeyken Darius’tan darbe alır. Stevie Rae onu yaralı bulur, ama insana benzeyen özelliklerinden dolayı öldürmek yerine onu kurtarır. Sağlığını kazanması için ona bakar, bu yüzden Rephaim ona bir hayat borçlanır. Stevie Rae yaşaması için onu tünellere götürür, kötü kırmızı çaylak Nicole aklını okur ve Stevie Rae’yi ele geçirip öldürmek için onu kullanmaya yeltenir. Planın kısmen işe yaramasına rağmen, Rephaim Stevie Rae’nin hayatını kurtararak ve kanını içmesine izin vererek ona olan hayat borcunu yerine getirir. Aralarında güçlü bir damga oluşur ve Stevie Rae’nin önceden damgalandığı Afrodit ile aralarındaki damga bozulur.

Yanmışta, Stevie Rae ile yakınlaşır ve daha önce hiç hissetmediği bir şey hisseder-aşk. Stevie Rae yanlışlıkla Karanlık’ı çağırınca, Rephaim onun korkusunu hisseder ve kendisini toplamak için karanlık gücü çağırarak Stevie Rae’yi bulur ve onu kurtarır.

Ölümsüzler

Nyx

Nyx tüm Vampirlerin taptığı Tanrıçadır. Ayrıca diğer kültürler tarafından da tapılır, çeşitli fiziksel biçimlerine ve isimlerine rağmen, Meryem Ana olabileceğine inanılır. Nyx İşarette Yerli Amerikan olarak görünür. Nyx’in, kendi seçimlerini yapabilmeleri için bağışladığı özgür iradeyle Neferet ona karşı gelirken, Zoey ve arkadaşları ne kadar kötü şeyler olursa olsun onun dileklerine uyarlar. Yanmışta Zoey Kalona’yla yüzleşirken müdahale eder, Kalona’yı Zoey’e olan borcunu ödemeye zorlar.

Erebus

Erebus altın kanatlarıyla Nyx’in Ölümsüz refakatçisidir. Kalona siyah kanatlarına rağmen Dünyada Erebus’un taklidini yapar ve Vampirlerin güvenini kazanır. Erebus şimdiye kadar kitaplarda çok sınırlı bir varlık olmuştur, ondan çoğunlukla sadece isim olarak bahsedilmiştir.

Kalona

Kalona, Neferet’in herkese Nyx’in refakatçisi Erebus olarak tanıttığı, yeryüzüne inmiş kötü bir melektir. Kalona Zoey’in rüyalarına girer ve onu ayartmaya çalışır. İnsanların tercihlerine göre görünümünü değiştirse de binlerce yıl önce doğmuştur. Kalona seriye ilk olarak, Neferet onu toprağın içinde tuzağa düştüğü yerden starkın stevie rae yi okuyla vurması ile serbest bırakılınca gerçek olduğu ortaya çıkan, bir Cherokee efsanesi olarak girer. Baştan Çıkarılmışta Nyx’in Savaşçısı olduğu ama Koruyucusu Erebus’u kıskanmaya başladığı için kovulduğu ortaya çıkar. Avda, Kalona ve Neferet bir daha asla dönmemek üzere okuldan kovulurlar. Kalona’nın Gece Evinde kullandığı hipnoz edici büyüsü vardır. Eski Cherokee kadınları tarafından onu sevmesi ve yeryüzünün altında tuzağa düşürmesi için yaratılan A-ya’ya aşıktır. Ayrıca Zoey Kızılkuş’un A-ya (çift anlamlı olarak ‘ben’ anlamına gelen bir Cherokee kelimesi) olduğuna inanır. Yanmışta Neferet’in karanlık güçleri tarafından ruh olarak Zoey’nin peşinden gönderilir. Ve hem bedeni hem de ruhu Nyx’in diyarından kovulur.,

Film uyarlaması

2008’de, Variety serinin film uyarlamasının erken planlama aşamasında olduğunu bildirdi. Film hakları Empire Pictures tarafından ayarlandı ve Fish in a Barrel filminin yazarı ve yönetmeni Kent Dailan tarafından İşaret için bir senaryo yazılmaktadır. Çıkış tarihi 2011’de belirlenecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP