Hamile kadınların beyni

Hamile kadınların beyni

ABONE OL
Nisan 12, 2024 09:45
Hamile kadınların beyni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bazı hamile kadınlar belli bir konuya yoğunlaşamadıklarından ve hafızalarının zayıfladığından şikayet ederler. Buna yeni bir açıklama getirildi. Bir grup anestezi uzmanı ve radyolog, hamilelik döneminin sonlarına doğru kadınların beyinlerinin büzüldüğüne ve eski durumuna gelmesinin 6 ay sürdüğüne inanıyorlar. Grubun lideri anestezi uzmanı Anita Holdcroft, bu gözlemin bazı hamile kadınlarda ve yeni annelerde görülen öğrenme ve kavramayla ilgili problemelerle bağlantılı olabileceğini söylüyor.

Sheffield’de yapılan bir toplantıda araştırmacılar, 10 sağlıklı kadının beyinlerinin 3 boyutlu resimlerini vermek için üç grup manyetik rezonans görüntü yarattıklarını açıklamışlar. İlk grup hamileliğin sonlarına doğru, ikinci grup doğumdan 6-8 hafta sonra ve üçüncü grup da doğumdan 6 ay sonra çekilmiş. Karşılaştırmalar sonunda, kadınların fizyolojileri hamile olmayan duruma geçtiğinde beyinlerinin büyüdüğü görülmüş.

Kadınların beyinleri hamilelik sonrasında normalden büyümüş olabileceği gibi, hamilelik döneminde küçülmüş de olabilir.

Üremeyi de düzenleyen hormonlar dahil birçok hormonu salgılayan beyindeki hipofiz bezi de, tam tersi bir etki göstererek hamilelik döneminde büyüyor.

Holdcroft, beyindeki bu değişimin beyindeki hücrelerin sayılarının değişiminden değil de, tek tek hücrelerin hacmindeki değişimden kaynaklandığına inanıyor.

Araştırmalar ilk olarak loğsa humması geçiren kadınlar üzerinde yapılıyor. Ancak, araştırmalar bu değişimin loğusa humması öncesi bir belirti değil hamileliğin normal bir özelliği olduğunu gösteriyor.

Hamilelikte aşırı kiloya dikkat!

KONYA – Konya Doğum ve Çocuk Bakımevi Başhekimi Opr. Dr. Yücel Fındık, anne adaylarının hamilelik döneminde kilolarına büyük önem vermeleri gerektiğini söyledi.

Dr. Fındık, yaptığı açıklamada, anne adaylarının ideal kiloya sahip olabilmeleri için, hamilelikleri süresince aşırı kilo aldırıcı gıdalar değil, kendilerine ve bebeklerine yararlı olabilecek gıda maddelerini tercih etmeleri gerektiğini belirtti.

Hamilelik süresince, zayıf anne adaylarının 12-13, normal kilolu anne adaylarının 10, kilolu anne adaylarının da 7-8 kilo almaları gerektiğini vurgulayan Dr. Fındık, gereğinden fazla alınan kiloların başta yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebileceğini kaydetti.

“Anne adayının beslenmesi bebeği de direkt olarak ilgilendirmektedir” diyen Fındık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu dönemde dengeli beslenme büyük önem taşımaktadır. Hamilelikte normal kiloyu elde etmek ancak doktor kontrolüyle mümkündür. Yağlı ve ağır gıdalar yerine sebze yemeklerine ve meyveye ağırlık verilmeli, vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar bolca tüketilmelidir. İyi beslenme anne adayının lohusalık döneminde sütünü de fazlalaştırmaktadır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP