Fizik Formülleri Nasıl Ezberlenir?

Fizik Formülleri Nasıl Ezberlenir?

ABONE OL
Nisan 18, 2024 20:18
Fizik Formülleri Nasıl Ezberlenir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerek lise gerek üniversite sınavlarına hazırlanırken öğrencilerin en zorlandığı konular arasında fizik gelir. Bunun en temel nedeni diğer derslere oranla daha fazla formül içermesi ve neredeyse formül kullanmadan çözebileceğiniz soru bulunmamasıdır . Peki bu formülleri kolay ve zevkli bir şekilde öğrenmenin yolları vardır . İşte farklı öğrenim zeka yöntemlerine göre farklı ezberleme taktikleri :

Resimlerle canlandırma: Görsel zekaya sahip bireylerin fizik formüllerini ezberlerken yapması gereken şey farklı renklerde kartonlara yazdıkları formülleri görebilceği yerlere asmak. Bu yerler buzdolabı kapağından tutun duvarlara kadar her yer olabilir .En azından ezberlenene kadar her gün görmek ve tekrar etmek gereklidir.

Şarkıya dönüştür: İşitsel zekaya sahip bireyler formüllerin söyleniş şekillerini bir besteye oturtarak ezberlemesi oldukça işe yarayan yöntemler arasındadır. Anlamlı olmasına o kadar da gerek yok sadece tekrar edin ve eğlenin yeter.

Kendi cümleni yarat , hikayeni yaz: Genelde kimya formüllerini ezberlemede kullanılan bu yöntem fizik formüllerini ezberlemekte de işe yaramaktadır. Formüllerdeki sembollarin baş harflerini kullanarak bir hikaye yazın . Hikayenin size özgü olması hatta tanıdığınız kişilerin isimlerini kullanmanız hatırlanabilirliğini arttırmaktadır.

Örneğin : P= h .d .g anlamı pascal-hadi- gel

Sürekli yaz: Bazı bireyler yazarak daha rahat öğrenirler. Bu yöntem ilk okulda alfabe öğrenirken oldukça sık kullanılan yöntemlerden biri olarak kısa sürede ezberleme yöntemleri arasında belki de en çok işe yarayanıdır. Taki formüle bir daha bakmanıza gerek kalmadan yazana dek temiz bir kağıda yazabildiğiniz kadar çok yazın.

Kaynağını öğrenin: Fizikçilerin formülleri ezberlerken kullandığı yöntem budur ama oldukça kalıcıdır. Ezberlemeye çalıştığınız formülün mantığını anlayın . Örneğin E(potansiyel)= m . g . h Yerçekiminden kaynaklı bir enerji hangi değişkenlere bağlı olabilir diye düşünün bunların kütle , çekim ivmesi ve yükseklik olması tahmin edilmesi zor değildir potansiyel yani durgunun kelime anlamından dolayı hıza bağlı bir değişkene sahip olamayacağı açıktır.

Deneyerek öğrenin: Uygulanışı bakımından oldukça fazla zaman alan bir yöntem olmasına rağmen diğer bütün yöntemler arasında en kalıcı yöntem formülü kullanma yöntemidir. Formülü kullanarak sorular çözün ilk başlarda ezberden yazamamanız doğaldır ancak zamanla formül kafanızda yer etmeye başlayacak ve ezberlemiş olacaksınız. Bu yöntem belki de en güveilir yöntemdir çünkü aynı zamanda sınavlarda size hem güven hem de hız kazandırır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP