Düşük yumurta sayısı

Düşük yumurta sayısı

ABONE OL
Nisan 27, 2024 05:18
Düşük yumurta sayısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düşük yumurta sayısı erken menopozun habercisi olabilir. Hollanda`da yapılan bir çalışmanın sonucu tüp bebek tedavisi gören kadınlarda toplanan yumurta sayısı ile menopoz yaşının ilişkiliolabileceğini düşündürüyor.Araştırmaya göre tedavi sırasında az sayıda yumurta geliştiren kadınların erken menopoza girme olasılıkları daha yüksek. Amsterdam`da yer alan Hollanda Kanser Enstitüsünde yapılan bu araştırmanın verileri aynı biyolojik yaşta olmalarına rağmen kadınların yumurtalık fonksiyonlarını farklı zamanlarda kaybetmelerini açıklayan üreme sisteminin yaşlanması kavramının destekliyor.

Bilindiği gibi 20 yıldan beri uygulanan tüp bebek işleminde erkekten alınan sperm ile kadından alınan yumurta laboratuar şartlarında dölleniyor ve elde edilen embryolar rahim içerisine geri veriliyor.

Tüp bebek uygulamaları genelde değişik tedaviler denemesine rağmen hamile kalamayan kadınlarda son çare olarak uygulandığı için bu kadınların yaşı nispeten daha ileri oluyor. Bu durumdaki kadınların overlerinde kalan yumurta sayısı da doğal olarak daha azalmış olduğundan hamile kalma olasılıkları genç yaştaki kadınlara göre biraz daha düşük oluyor.

Fertilite ve Sterilite isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada bir kız bebek doğduğunda overlerinde yaklaşık 1 – 2 milyon yumurta hücresi barındırdığı, bu sayının giderek azaldığı ve ilk adet kanamasını gördüğünde yaklaşık 300.000 yumurta hücresi kaldığı hatırlatılıyor. Bu sayı kadın 30luyaşların ikinci yarısına ulaştığında 25.000 civarına düşüyor. Tüm yumurtalar tükendiğinde ise kadın artık menopoza giriyor.

Yapılan bu çalışmada 46 yaşından önce menopoza giren kadınlar erken menopoz olarak tanımlanmış. Veriler 1980-95 yılları arasında tüp bebek tedavisine alınan 26.428 kadından elde edilmiş. Takipler sonucu 38 kadının erken menopoza girdiği saptanmış. Sonuçta ilk tüp bebek denemesinde 3 ya da daha az sayıda yumurta hücresi üreten kadınların üçten fazla yumurta üreten kadınlara göre erken menopoza girme olasılığının 12 kat fazla olduğu saptanmış.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP