Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

ABONE OL
Nisan 25, 2024 10:33
Cilt Bakımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konusunda uzman kişiler tarafından, profesyonel ürün ve aletlerle, steril bir ortamda yapılan; ciltte biriken kirlerin, ölü derinin ciltten uzaklaştırılması, cildin nefes alması, nemlendirilmesi, lenflerin çalışması, siyah noktaların, sivilcelerin, komedonların temizlenmesi ve cildin oksijenlendirilmesi gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Sadece estetik açıdan değil cildimizin sağlığı açısından da temizliğine ve bakımına özen göstermek gelecekte oluşabilecek leke, kırışıklık, mat, solgun cilt, siyah nokta ve deformasyon gibi problemlerin önlemesi, cildin zamana karşı direnmesini ve hep genç kalmasını sağlamak açısından da etkilidir. 20’li yaşlardan itibaren her kişinin temizlik, bakım ve koruma amaçlı olarak ayda 1 kez cilt bakımı yaptırması çok faydalıdır.

Cilt bakımı yapmadan önce Cilt alerjik mi, kuru ve hassas mı, çok mu yağlı? bunlara dikkat edilmelidir. Öncelikle cilt tipi analiz edilmeli daha sonra uygulama yapılmalıdır.

5 tip cilt vardır.

Normal cilt; görünümü şeffaf, gözenekleri kapalı, lekesiz ve problemsiz bir cilt tipidir. Çok özel bir bakıma gerek yoktur.

Karma cilt; burun ve çene yağlıdır. Yani yüzde T şeklinde bir yağlanma görülür. Yağlı bölgelerde komedonlar ve açık gözenekler bulunurken, kuru bölgelerde gözenekler kapalıdır.

Kuru cilt; İnce bir üst deriye sahiptir. Gözenekler ufak ve çoğunlukla kapalıdır. Cilt gergindir fakat çabuk kırışıma eğilimindedir.
Yağlı cilt; Görünümü parlak ve yağlı, gözenekleri açık bir cilt tipidir. Gözeneklerin içi genellikle dolu, siyah noktalı ve sivilceli olabilir.
Olgun cilt; Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrelerin dökülmeside yavaşladığı için cilt normalden daha kalın ve kaba gözlenir. Ayrıca yağ salgısıda yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir….

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP