AKP’YE HALK’TAN KIRMIZI KART AYARINDA UYARI

AKP’YE HALK’TAN KIRMIZI KART AYARINDA UYARI

ABONE OL
Nisan 6, 2024 11:26
AKP’YE HALK’TAN KIRMIZI KART AYARINDA UYARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BÜLENT ÇELİKTEN
Gazeteci
Sürekli Sarı Basın Kartı Sahibi

Adalet ve Kalkınma Partisi 2019 yerel seçimlerinde Ankara ve İstanbul’u kaybetmesinin ardından bu kezde 31 Mart seçimlerinde bu kez yine Ankara ve İstanbulu’da meclis çoğunlu ile kaybetmesi bunun yanı sıra çoğu il ve ilçelerde belediye başkanlıklarını kaybetmesi ile bu kez CHP yerel yönetimlerde ülke genelinde birinci parti olurken halk’tan AKP’ye kırmızı kartı andıran sert uyarı geldi.

İktidarı gün geçtikçe eriten sorunlardan bazı başlıklar,22 yıldır iktidarda olan Akp bu kez şapkasını önüne alarak ayrıştırmadan, ötekileştirmeden,özellikle çığ gibi büyüyen ve her geçen gün sayıları giderek artan mülteci sorununa çare bulmalı,Vatandaş fakirleşirken şaşalı yönetim ve giderlere son vermeli,kırmadan,hak,hukuk,adalet demeli,ücret politikaları,üreticilerin sesini duymalı,ev kirasının 10,15 bin lira olduğu ülkemizde emekliye verilen 10 bin tl ile nasıl geçinildiğini önce kendileri bilmeli,ülkenin en büyük parasına yarım kilo et yada bir yemek dahi yenilmediğini bilmeleri gerekir,ülkenin gelir getiren ve satılan değerleri yeniden ülkemize kazandırılması,Özellikle eğitimin’de şartların düzeltilmesi gibi konular üst,üst’te gelince halk’tan bu kez 22 yıl sonra kırmızı kart ayarında sert uyarı aldı.İktdar bu sert uyarıyı göz ardı yapmamalı halkına güven vermeli ve bir takım değişimlere,yeniliklere açık olarak halkın sesine kulak vermeli.

CHP ‘CAM TAVANI’ KIRDI, İTTİFAKI TABAN YAPTI’

Altılı Masa’da yer alan muhalefet partileri yerel seçimlere “ittifaksız” girdi.
2023 genel seçimlerinde Millet İttifakı içinde yer alan siyasi partilerden CHP dışındaki siyasi partiler varlık gösteremedi.
Seçimlere “hür ve müstakil” girme kararı alan ve ittifak önerilerini reddeden İYİ Parti, kurulduğu günden bu yana en düşük oy oranını aldı ve 2019’daki oylarının yaklaşık yarısını kaybetti.
Stratejik oy kullanan seçmen, liderlerin yapamadığı ittifakı sandıkta yaptı ve CHP, büyükşehirlerin yanı sıra, il ve ilçe belediyelerinin de büyük bölümünde yarışı önde bitirerek kazandı.

YAPILACAK GENEL SEÇİMLERDE CHP’NİN İKTİDAR
OLMASININ ÖNÜNÜN AÇILDIĞI GÖZLENİYOR

CHP 12 Eylül 1980 darbesinin ardından tekrar açıldıktan sonra, Genel Başkan Özgür Özel’in “cam tavan” olarak ifade ettiği yüzde 25’lik oy oranını ilk kez aşmış olarak ülke genelinde ekonominin kötü gitmesi nedeniyle CHP’nin yüzde 37 gibi rakamlara çıkması ile yapılacak genel seçimlerde iktidar olmasının önünün açıldığı gözlemleniyor.Fakat CHP’li belediyelerin süreç içerisinde hizmetleri çok önem arz ediyor.

KIYILAR PARTİSİ OLARAK ANILIYORDU,GENİŞ YELPAZEYE AÇILDI

Yıllardır, Ege, Akdeniz ve Trakya’dan oy alması nedeniyle “kıyılar partisi” olarak anılan CHP; Türkiye’nin geniş yelpazesinde belediyeleri kazandı. AKP’nin en güçlü olduğu yerlerden Adıyaman’ın yanı sıra Kırıkkale, Kilis, Giresun, Denizli, Afyonkarahisar, CHP’nin sürpriz yaptığı iller.

CHP’DEKİ DEĞİŞİM VE ÜLKEDEKİ EKENOMİK
KRİZ KÜSKÜNLERİ BİRLEŞTİRDİ

2023 seçimlerinde CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesi, başta CHP olmak üzere muhalif seçmende büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı, “küskün seçmen”in yerel seçimlerde sandığa gitmeyeceği yorumlarına neden olmuştu.

Fakat;, CHP’de 2023 yılı Kasım ayında yapılan kurultayda yaşanan genel başkan ve parti yönetimindeki değişimin, parti tabanında da karşılık bulduğunu ve sandığa olumlu yansıdığını göstergeler arasında gözlemleniyor.
.
2028 VEYA OLASI ERKEN GENEL SEÇİM İÇİN
CHP’DE HEYACAN YARATIYOR

2023 YILI Kasım ayında CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel ve ona destek veren İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyeri için kritik bir sınav olarak görülüyor ve çok merak ediliyordu.CHP İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Ekrem İmamoğlu 31 Mart’ta daha’da güçlenerek çıkması CHP Genel merkezi ve tüm partililere bir heyacan yaratırken İmamoğlunun Cumhurbaşkanlığı adaylık hesabı gün geçtikçe umutlar yükseldiği gözleniyor.

MHP ELİNDEKİ TEK BÜYÜKŞERİ CHP’YE KAPTIRDI

AKP ile ittifakla giren Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) elindeki tek büyükşehir olan Manisa’yı CHP’ye kaybetti. 2019’da 10 olan belediye sayısı gerilediği gözlenirken, AKP ile yarıştığı Tokat, Karaman, Çankırı, Gümüşhane’de AKP’den belediyeyi aldı.İttifak ortağı AKP gibi oyları 2019’a göre gerileyen MHP’ninde oylarının gerilediği gözleniyor.;

DEM PARTİ DOĞUDA VAR,BATIDA CHP İLE VAR

2019’da seçimlerinde o zamanki adıyla HDP, Batı’da aday çıkarmayarak CHP adaylarını desteklemişti.
DEM Parti, Doğu ve Güneydoğu’da, kayyuma devredilen belediyelerini büyük ölçüde yeniden kazanmış görünüyor. Ancak, DEM Parti Batı’da hiçbir il veya büyükşehir kazanamadı, genel seçimlere göre de oy düşüşü yaşadı.
31 Mart sonuçlar, özellikle Batı’daki büyükşehirlerde, DEM Parti seçmeninin, stratejik oy kullanarak, seçilme olasılığını güçlü gördüğü CHP adaylarına yöneldiğini göstergesidir.

DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Meral Danış Beştaş da, “Aslında, İstanbul’da çıkan sonuç, DEM seçmeninin AKP’yi cezalandırmasıdır” açıklaması yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP