Kim Takar Yalova Kaymakamını

Kim Takar Yalova Kaymakamını

ABONE OL
Nisan 6, 2024 11:30
Kim Takar Yalova Kaymakamını
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BÜLENT ÇELİKTEN
Gazeteci
Sürekli Sarı Basın Kartı Sahibi

HER ŞEYİ OLAN, SAHİBİ OLMAYAN ADANAYI KİM TAKAR
KİM TAKAR CEYHAN’I

Bir rivayete göre de vilayete* çağırılan yeni kaymakam, resmî törenle karşılanma ümidi ile inmiş iskeleye. hiçbir hazırlık göremeyince bir ayakkabı boyacısının ağzını arayarak durumu öğrenme yolunu seçmiş.

‘bu gün yalova kaymakamı gelecekmiş, haberin var mı?’ demiş.

‘kim takar yalova kaymakamını’ diyen boyacının sözü kadar tavrı da incitmiş çiçeği burnunda kaymakamı. hiç beklemediği bir zamanda yaşadığı bu hayal kırıklığını bazı dostlarına anlatmış olmalı ki, zamanla kulaktan kulağa yayılan macerası halkın dilinde milletin devlet adamlarına bakışını gösteren canlı bir hayat tablosu haline gelmiş.

HER ŞEYİ OLAN, SAHİBİ OLMAYAN ADANA

Yukarıdaki başlığımızdaki gibi her şeyi olan ve sahibi olmayan bir Adanamız var 15 ilçesi ile birlikte birçok büyük kentleri kıskandıracak nitelikte  özelliklerimiz var,neyimiz yokki,Sanayi var,Tarımı var,Yayla turizmi var,Deniz turizmi var,Narenciye var,Hayvancılık var,Nufus var,Spor var,Limanımız var,varda var….Ama maalesef sahibi yok,sahip çıkan yok,Birde Adana’nın Ceyhan ilçesinin sahibi olmadığı gibi kimse takmıyor Ceyhan’ı

KİM TAKAR CEYHAN’I

Yalova Kaymakamı rivayeti neyse,,,   Bizimki, rivayet değil gerçeğin TA kendisi,Biz  Ceyhan’ı konuşalım Ceyhan’da  bir rivayet yok,  Ama Ceyhan Adana’nın göz bebeği  en büyük ilçelerinde biri idi fabrika bacalarının tüttüğü,tarımın gözbebeği, üretimin en fazla yapıldığı bir kent’ti,Siyasette  Ceyhan adeta  ülke siyasetini yakinen  takip Ederdi,  Hatta Adana siyasetine bile Ceyhan yön veren bir Ceyhan vardı.

Geçmişte Adana’dan seçilen 17 milletvekilinin neredeyse en az 6 ve 7 milletvekilini Ceyhanlı kendisi tayin ederdi,.1996 yılına gelindiğinde  Ceyhan 13 ilçeden 3. Sırada il statüsüne alınmıştı Fakat  kimse sahiplenmemişti, Ceyhan’a  ait 9 bin dönüm arazi Hatay’ın Erzin ilçesine  kaydırılmış  kimseden tık çıkmıyor, en sonunda  yine olanlar oluyor  Ceyhan sınırları içerisinde bulunan limanlarımız İskenderun’a bağlanıyor yine  ses seda yok,Tık yok,Kandırılan bir Ceyhanlı var, Gururu yıkılan bir Ceyhanlı var,Kimse takmıyor Ceyhan’ı…..????

YIL 1996 CEYHAN İL OLUYOR

1994 yerel seçimleri tamamlanması ile birlikte Ceyhanlı  kararını vermiş O dönemlerde  SHP’den Emin Civelek’i Belediye başkanı seçmişti. O dönemde Ceyhan’da alt ve üst yapı sorunu yok denecek kadar azdı.Ceyhan’nın  sosyal etkinliğe,yeşil alan’a ve toplu konut’a ihtiyaç  vardı, Birde en önemlisi Ceyhan Adana’nın en gelişmiş ilçelerinden birisi idi, Ceyhan il olmayı çoktan hak etmişti  Ceyhanlı il olmayı bekliyordu……VE Müjdeli haber 1996 yılında geldi,Bakanlar kurulu kararı ile Ceyhan 17 ilçe arasında 3. Sırada il olmayı bekliyordu.

CEYHAN BÜTÜNŞEHİR OLABİLİRDİ

Bu konu Milletvekillerimizi, Bürokratlarımızı. STK’lar ile tüm Ceyhanlıyı ilgilendiriyordu fakat kimseden ses seda ve  tık çıkmıyordu şahsım adıma Belediye Başkanımız Emin Civelek’e Ceyhan’ın il olması gerektiğini bu konuda  hiç kimsenin  elini taşın altına koymadığını belirtmiştim ve Emin civelek’e şöyle bir teklif yapmıştım

Ceyhan’ın il olması konusunda kendisinin belediye başkanlığından istifa etmesi halinde Ceyhan’da ara seçimin yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtmiştim ve yapılacak ara seçimde Ceyhan’ın il olarak önünün açılacağını, hemde kendisinin Belediye Başkanlığını tekrar daha farklı bir oyla kazanacağını söylemiştim ve bunu kabul etmemişti, Civelek’e koltuk daha tatlı gelmişti.

Hâlbuki kabul etseydi Ceyhan kazanacak, hem Ceyhan’ın kaderi değişecek hemde il olacaktı.Bu günkü konum itibariyle belki de bütünşehir yasası ile birlikte Kadirli, Kozan, Osmaniye ve Yumurtalık’ın Ceyhan’a bağlanması, Toros gübre ile, Serbest Bölge ile, Ceyhan deniz sahili ve körfezi ile birlikte, Ceyhan Enerji ve ihtisas bölgesi ile birlikte  Ceyhan büyükşehir olabilirdi. Belkide Emin Civelek Ceyhan’da  büyükşehir belediye başkanı olarak halen başkan kalabilirdi.

CEYHAN’IN TOPRAKLARI İLE BİRLİKTE LİMANLARIDA GİDİYOR

Ceyhan’ın Sarımazı Mahallesine bağlı 9 bin dönüm arazinin 1994 yılında Hatay’ın Erzin ilçesine bağlanması ile başlayan hukuk süreci devam ederken hazırlanan raporda 9 bin dönüm arazinin Ceyhan’a ait olması netleşirken hala işlemlerin kaplumbağa hızıyla devam etmesi  ayrı muamma.

HANİ CEYHAN ENERJİ ÜSSÜ OLACAKTI

Ceyhan’ın sahipsizliği giderek artarken toprak bütünlüğümüzde  daralıyor. Botaş ile Ceyhan Liman Başkanlığı sınırları içerisinde bulunan Toros tarım limanı, serbest bölge limanı, Aygaz, Milangaz, Aytemiz ve Sönmez iskekeleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı deniz iç sular Düzenleme Genel Müdürlüğü Liman sınırlarını değiştirerek 12 Bin.500 Dekarlık Limanlarımız elimizden alınarak İskenderun Liman Başkanlığı sınırları içerisine dahil ediliyor. Yani buralarda birinin veya yumurtalıkta bir balıkçının evrağı varsa yandı demektir ver elini İskenderun liman başkanlığına…..Hani Ceyhan Rotterdam olacaktı, Hani Ceyhan Enerji Üssü olacaktı. Bundan sonra kim takar Ceyhan’ı,

Hadi gari oldu olacak bari Yumurtalık’ı il yapın’da Ceyhan’ı da bir zahmet Yumurtalık’a bağlayın.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP