Saç Uzatma ve Saç Kırılması

Saç Uzatma ve Saç Kırılması

ABONE OL
Ocak 10, 2024 13:05
Saç Uzatma ve Saç Kırılması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınların ortak sorunu; saçlarının uzamaması ve çabuk kırılmasıdır.
Özellikle sık saçını boyatan, kimyasal işlemler uygulayan (perma, düzleştirme), fön ve maşalarla şekil veren kişilerde bu sorun daha sık yaşanmaktadır. Akademi Saç Terapi Merkezi Saç Sağlığı Uzm. (Trikolojist) Burcu Çayözü ‘saçı kalınlaştıran ve uzatan ürün’ sloganlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Saçın uzama evresi her kişide farklı olmasına rağmen ayda ortalama 0,5-1,5 cm arası uzamaktadır. Erkeklerde saç uzama evresi daha hızlı iken kadınlarda daha yavaştır. Ancak kadınların saçı erkeklere göre daha uzun süre büyüme evresinde kalır. Bu nedenle saçı beline kadar uzayan kişiler çoğunlukla kadınlardır. Akademi Saç Terapi Merkezi Saç Sağlığı Uzm. (Trikolojist) Burcu Çayözü ‘saçı kalınlaştıran ve uzatan ürün’ sloganlarının gerçekle ilgisi olmadığını belirterek konuyu akademik olarak şöyle açıkladı: “Saçın uzama hızı-süresi; genetik ve yapısaldır.

Saçı sadece omzuna kadar uzayan veya geçmiş dönemde uzadığı halde uzaması duran kişilerde bunun nedeni içsel ve dışsal faktörlere bağlı olabilir. Saçın kırılması ve kopması besin alımındaki soruna işarettir. Saçın kolay kırılması; kişinin iyi beslenmediği veya yeterli miktarda besin alamadığının göstergesidir. Bu durumda ilk olarak değerlendirilmesi gereken besin dengesi ve kan değerleri olmalıdır. Bunun yanısıra saç derisi genel sağlığını yitirdiğinde (saç derisinde kepek- aşırı yağlanma oluşuyorsa) saç derisi tıkanıp saç yaşamsal fonksiyonlarını yavaşlatabilir. Bu durumda saç iyi beslenemez, uzama evresi ve dış kalitesi olumsuz etkilenir.”

Saçı Kalınlaştıran, Uzatan Ürün Yoktur!

Saçın dış kısmındaki sorunlar ürünlerle bir noktaya kadar onarılabilir. Saç Sağlığı Uzm. (Trikolojist) Burcu Çayözü, “İnce bir saçı kalınlaştıran veya daha hızlı uzatan bir ürün yoktur. Saçların dış kısmı ölüdür. Ancak saç eskiden sağlıklıysa ve kolay uzayabiliyorsa uzman yardımıyla eski kalitesine dönmesi sağlanabilir. Bu da ancak saç yapısının “saç çıkarken” sağlıklı olmasını sağlamakla mümkün olur. Kalıcı fark ancak yeni çıkan saçların sağlıklı olmasıyla elde edilebilir. Tüm saçlar yeni saçlarla yer değiştirmektedir. Önemli olan yeni gelen saçların, sağlıklı ve güçlü yapısının korunmasıdır.”dedi.

Sağlıklı Saç=Sağlıklı Beslenme

Saçın daha sağlıklı ve sağlam olması istendiğinde öncelikle protein açısından zengin ve dengeli beslenmek gerekir. Bununla birlikte kan değerlerinin iyi olmasına özen gösterilmelidir. Saç Sağlığı Uzm. (Trikolojist) Burcu Çayözü bu konuda şunları söyledi: “Demir ve kan değerlerinde (B-12, Biotin, Folik asit, Çinko) eksikliği olmamalıdır.

Doğru sıklıkta ve kaliteli şampuanla yıkama, krem ve bakım ürünleri kullanmak saç yapısının güçlü kalmasına yardımcı olur. Saç derisinin temiz ve sağlıklı olması da kalitesi için önemlidir. Bu arada boya işlemlerini uzun aralıklarla yaptırmak faydalı olacaktır. Saçı sık boyamak zorunda olan kişilerin ağırlıklı dip boya tercih etmeleri ve saçın dış kısmını 3-4 ay aralıklı sürelerde tam boya yaparak boyamaları saçın kurumasını ve yıpranmasını önleyecektir.

Ayrıca saça sık uygulanan fön, maşa ve düzleştiriciler gibi sıcak işlemler yıpratıcı etkiye sahiptir. Bu işlemleri sayıca azaltmak, sıcak işlemler öncesi saçın sıcağa dayanıklılığını artıran tonikler kullanmak faydalı olacaktır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP