Duygular Düşüncelerimizin Meyvesidir

Duygular Düşüncelerimizin Meyvesidir

ABONE OL
Ocak 5, 2024 07:34
Duygular Düşüncelerimizin Meyvesidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçimizde barındırmış olduğumuz her türlü duyguyu yöneten esasen biziz. Fakat çoğu zaman bu durumun farkında bile değiliz. Kalpte hissedilen her bir duygu belirli bir düşünceye bağlıdır. Yani duyguları etkileyen zihnimizden geçen düşüncelerdir. Kesinlikle bu duygular kendiliğinden oluşmaz.

İllaki zihinden geçen bir düşünceye bağlıdır. Bu düşünceleri fark etmediğimiz sürece hangi düşüncenin hangi negatif veya pozitif duyguya etki ettiğini bilemeyiz. Örnek vermek gerekirse “çok mutsuzum hep mutsuz olacağım” diyen biri bu düşünce yapısı ile kalbinde negatif yönde duyguların oluşmasına sebebiyet verir.

Hatta bazı kişiler bu düşüncesinin bilincinde bile olmadığı için aslında kendinden kaynaklı bir sorunun suçunu başkasına hatta yaratıcıya bile atabilir. Nitekim Allah “Başınıza gelenler kendi ellerinizle yaptıklarınız yüzündendir” diye buyuruyor. Bu yüzden böyle zamanlarda ilk önce istemediğimiz ve hoşnut olmadığımız duyguya etki eden düşünceyi analiz etmeli ve bu düşünceyi derhal güzel bir düşünce ile değiştirmeliyiz.

Böylelikle artık kalbimizde negatif duygular yerine pozitif duygular yaşayabiliriz. Ne gibi bir zorluk ile karşılaşmış olsak da ister dış dünyaya yansıtarak ister gizliden kendimizi dinç ve ayakta tutarak her türlü zorluğa göğüs germeliyiz. Aksi takdirde zorlukların vereceği acının yanı sıra birde olumsuz şekilde düşünmenin bedelini hayatımızla öderiz.

İntihardan bahsetmiyorum tabii, güzel ve itibar sahibi bir hayat yaşamaktan mahrum kalmamak için böyle bir ifade kullandım. Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi test edebilirsiniz, bunun için önce cesaret etmeniz gerekecek sorunlara sebep olan düşünce ile yüzleşebilmek için.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP