Dokuma Teknisyeni

Dokuma Teknisyeni

ABONE OL
Ocak 1, 2024 18:02
Dokuma Teknisyeni
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çeşitli türde (yün, pamuk, sentetik) iplikleri, tezgahlarda bağlamak suretiyle, kumaş haline getiren kişidir.

GÖREVLER

– Dokuma tezgahını hazırlar, iplikleri takar, ayarını yapar ve çalıştırır,

– Dokunacak kumaşın desen kartlarını hazırlar,

– Boşalan mekik içine atkı ipliği bobinleri yerleştirir veya boş mekiği, daha önceden hazırladığı yedek mekik ile değiştirir,

– Kopan iplikleri bağlar ve dokumanın hatasız olarak yürütülmesini sağlar,

– Dokunan kumaşların,istenilen uzunluğa gelip gelmediğini numaratörden kontrol eder. İstenilen uzunluğa gelen kumaşı, tezgahın çalışmasını durdurarak tezgahtan çıkartır,

– Dokuma tezgahının temizlik ve bakım işlerini yapar veya yaptırır,

– İşi bittikten sonra, bir sonraki vardiya çalışanlarına bilgi verir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

– Bitkisel, hayvansal ve kimyasal liflerden elde edilmiş iplikler,

– Desen kağıtları, dokuma tezgahı, mekik.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Dokumacı olmak isteyenlerin;

– El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,

– Dikkatli,

– Renkleri ayırdedebilen,

– Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

– Makinelerle çalışmaktan hoşlanan,

– Ayakta ve eğilerek çalışabilecek kadar dayanıklı,

– Gözleri iyi görebilen

kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

– Dokumacılar tekstil fabrikalarında ve dokuma atölyelerinde çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve yeterli havalandırma teşkilatı olmayan işyerleri lif tozludur. Bunun için çalışanlar önlük giyerler. İş genellikle ayakta yürütülür. Çalışma saatleri düzenlidir. Kişi bağımsız bir işyeri açarsa çalışma saatlerini kendisi düzenleyebilir. Çalışırken birinci derecede malzeme ve makinelerle ilgili olup çalışma ortamında; Boya aprecilerle,Müşterilerle,İşyerinde çalışan diğer personelle, Tekstil teknikeri ve mühendisleriyle, iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Dokuma fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler.

Bu meslekte iş bulma olanakları: İzmir, İstanbul, Bursa, Uşak, Bilecik, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri İllerinde oldukça fazladır.

Özelleştirme nedeni ile kamu kurumlarında bu meslek elemanlarının iş bulma olanağı kalmamıştır. Ancak ülkemizde oldukça gelişmiş olan tekstil sanayiinde meslek elemanlarına ihtiyaç duyulmaktadır

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Bu mesleğin eğitimi, kız meslek/meslek liseleri, Anadolu kız meslek ve Anadolu kız teknik ve liseleri “Tekstil” alanının Dokuma dalı, endüstri meslek lisesi, teknik ve Anadolu meslek ve Çok Programlı liselerin “Dokuma” Anadolu teknik liselerinin “Tekstil (Dokuma)” bölümlerinde, çeşitli illerde bulunan mesleki eğitim merkezlerinin “Dokumacılık” bölümlerinde verilmektedir.

Ayrıca çeşitli illerde bulunan mesleki eğitim merkezlerinin “Dokumacılık” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Bu mesleğin eğitimine girebilmek için:

– Anadolu meslek/Anadolu kız meslek, Anadoku Teknik ve Anadolu kız teknik liselerine devam edebilmek için; ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğrenim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak,

Endüstri Meslek, Kız Meslek/meslek liseleri , çok programlı liseler ve mesleğin eğitimini alabilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

– Mesleki Eğitim Merkezlerine girebilmek için ; En az ilköğretim okulu mezunu olmak,

– 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak, ancak; 19 yaşından gün almış olanlardan daha önce mesleki eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine alınabilir.

– Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gerekmektedir.

– Pratik Kız Sanat okullarında öğrenim görmek için ilköğretim çağı dışında olmak, kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde öğrenim görmek için ise ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi, kız meslek ve endüstri meslek liselerinde, Anadolu meslek liselerinde ve Anadolu teknik liselerinde 4 yıldır. Mesleki eğitim merkezlerinde süre 3 yıldır. Meslek eğitimini meslek lisesinde tamamlayanlar bitirdikleri okul türüne göre meslek lisesi diploması ve “Teknisyen” unvanı alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

Meslek liselerinin Tekstil Dokuma ve Dokuma bölümlerinden mezun olanlar, istedikleri taktirde Halı ve Kilim, Halıcılık ve Tekstil Pamuk Pazarlama ve İplikçilik ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

– Ayrıca meslek liselerinin bu bölümlerinden mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS kazanıp, “Tekstil Öğretmenliği” ile “Tekstil Dokuma ve Örgü Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

– Mesleki eğitim merkezlerinde kalfalık belgesini alanlar, Milli Eğitim Bakanlığı’ nın mesleklerin özelliklerine göre belirlediği sürelerde ustalık eğitimi kurslarına devam edip, başarılı olmaları durumunda ustalık belgesini alırlar. İş Pedagojisi kursuna katılıp, başarılı olmaları durumda Usta Öğreticilik belgesine sahip olurlar.

BENZER MESLEKLER: Tekstil desencisi, Örücü, Tekstil terbiyecisi

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

İşletmede meslek eğitimi sırasında meslek lisesi öğrencileri ile aday çırak ve çırak öğrencilere, yaşlarına uygun asgari ücretin %30′undan az olmamak üzere, işverenlerce ücret ödenmektedir. Meslek eğitimi bittikten sonra, ortalama aylık kazanç yaklaşık olarak asgari ücretin 2-3 katıdır

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi,
Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP