Ankara Şifalı Su Ve Kaplıcaları

Ankara Şifalı Su Ve Kaplıcaları

ABONE OL
Ocak 3, 2024 06:26
Ankara Şifalı Su Ve Kaplıcaları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayaş İçmece ve Kaplıcaları: Sıcaklık 51°C

Ankara’ya 83 km. Uzaklıktadır. Ayaş-Beypazarı asfaltına 23 km.lik bölümden sonra sağa sapılan 3 km. asfalt yol sizi kaplıcaya ulaştırır.

Ayaşlı şifalı sularına önceden yer ayırtılmadan gidilirse yer bulmadan dönme riski doğabilir. Modern konaklama tesisleriyle donatılmıştır. Kadın ve erkeklere ayrılmış havuzları vardır. Ayaş Kaplıca ve İçmelerin en büyük özelliği bu suların hem içme hem de banyo olarak kullanılmasıdır. İçimi çok rahat ve kolaydır. Suların sıcak oluşu içimini kolaylaştırır. Mideye ağır gelmez.

İçme ile birlikte banyo tedavisi karaciğer hastalıklarında safrayolları rahatsızlıklarında bağırsak mide ve kadın hastalıklarında şişmanlıkta müzmin kabızlık ve hemoroitlerde romatizmal hastalıklarda gutlarda üstün şifa sağlar.

Kaplıca ve İçmeler 1935’den bu yana özel bir şirketin yönetiminde hizmetini sürdürüyor.

Acısu Kaplıcası: Sıcaklık 34°C

Kızılcahamam ilçesine 4 km. uzaklıkta bir tepe üzerindedir. Kaynak havuz şeklinde olup sudan CO2 gazı fışkırarak çıkar. İçme ve banyo olarak kullanılır.

Dolaşım sistemi hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca romatizma yüksek tansiyonlu hastalarda çok iyi sonuçlar alınır.

Haymana Kaplıcası: Sıcaklık 44°C

Ankara’nın güneyinde 74 km. uzaklıkta Haymana ilçesindedir. Denizden 1250 metre yüksekliktedir. Ankara’nın en bakımlı kaplıcaları arasındadır. Çok eski yıllarda Yaban Hamamı adı ile anılırmış. Ankara’dan sürekli ulaşım vardır. İki modern oteli fizik tedavi bölümleri bütün yıl hizmet verir. Haymana Belediyesi yönetiminde çalışıyor. Kaplıca ve tesisleri kentin merkezinde kuruludur. Erkeklere ve kadınlara ait havuzlarında dinlendirici bir ortam bulmak mümkündür.

Kaplıcanın suyu havuzda toplandığı zaman ayrıca soğuk su ilavesine gerek kalmadan yıkanılabilir. Bu niteliği dolayısıyla sonuçları çok iyi olan tedavi sağlanır. Her çeşit romatizma mide böbrek solunum yolları kadın hastalıkları kırık çıkıklarda büyük fayda sağlar.

Kızılcahamam Kaplıcaları: Sıcaklık: Büyük Kaplıca 50°C Küçük Kaplıca 51°C.

Ankara-İstanbul karayolu üzerinde bulunan Kızılcahamam ilçe merkezinde “Büyük” ve “Küçük” kaplıca adlarıyla bilinen iki kaplıca vardır.

Büyük Kaplıca ilçe merkezindedir. Modern bir görünümde olup içmeden ziyade banyo kürleri için kullanılır. Derinden gelen volkanik sulardandır. Sodyum bikarbonatlı hafif klorürlü bir sudur. Türk hamamı bölümü ve kadın ve erkeklere ait havuzlardan oluşur. Kızılcahamam Belediyesi’nin yönetiminde işletilmektedir.

Romatizma egzama kırık çıkık tedavisi sonucu çıkan ağrılarda kadın hastalıkları dolaşım yolları çocuk hastalıklarına iyi gelir.

Küçük Kaplıca

Büyük Kaplıca kaynağının üst tepelerindedir. Suyun geldiği yerdeki kaya oyularak kubbeli bir hamam halini almıştır. Kaya aralığından çıktığı yerdeki sıcaklığı 51°C’dir. Kurnalı hamamdaki sıcaklığı ise 43 dereceye düşer. Tedavi olarak Büyük Kaplıca’nın şifa değerini taşır.

Karakaya Kaplıcası: Sıcaklığı 31°C’dir.

Ayaş ilçesi yakınındadır. Mide nevralji romatizma kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kızılcahamam Madensuyu

Kızılcahamam’a 4 km. uzakta çıkan ve bu adı taşıyan madensuyu mide karaciğer ve safrakesesi hastalıklarına iyi gelen bir şifalı sudur. Şişelenerek ülkemizin çeşitli bölgelerine sevk edilir.

Kapullu Kaplıcası: Sıcaklık 36°C

Ankara Beypazarı ilçesi Kapullu Köyü’ne 10 km uzaktadır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Karaciğer safra yolları bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Ayrıca çamur tedavisinde faydalı bir sudur.

Kokarköy Kükürtlü Kaplıcası: Sıcaklık 27°C

Ankara Haymana ilçesi Kokarköyü’ndedir. İki yerden koku yayarak çıktığından bu adı almıştır. Köylüler tarafından bazı deri hastalıklarında faydalanılır. Koklama ve nefes yolları hastalıklarında banyo ile de bazı cilt hastalıklarında faydalıdır.

Nallıhan İçmesi

Ankara’ya bağlı Nallıhan ilçesi yakınında bir dere içinde kaynar. Soğuk olan su daha ziyade hipostenik (organların zayıflaması) rahatsızlıklarında faydalıdır. İçimi hoştur. Sıcaklık 17°C’dir.

Seyhamamı

Ankara Kızılcahamam’a 14 km uzakta Güven bucağına 3 km uzakta bir dere kenarında kaynar. Sıcaklık 43°C’dir.

Erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı hamamları ve havuzları vardır. Havuzlara soğuksu katılmadan girilebilir. Kalsiyum bikarbonatlı olan su içilir. Hazmı kolaylaştırır.

Romatizma nevralji nevrit kadın hastalıklarında faydalıdır. Geç tutan kırıklar ve mafsal tutuklarında iyi sonuç alınır.

Vişi İçmesi: Sıcaklık 185°C

Kızılcahamam’a 4 km uzakta bir dere içinde kaynar. CO2 gazlı bir sudur. Karaciğer safrayolları hastalıklarında faydalıdır.

Dutlu-Tahtalı Kaplıcaları: Dutlu termal havuz sıcaklığı 45°C Tahtalı termal havuz sıcaklığı 50°c.

Ankara’ya 85 km uzaklıkta Ankara-Beypazarı yolu üzerindedir. Her iki kaplıca suları da yüksek debili sulardandır. Banyo ve içme olarak kullanılır. Romatizma cilt dolaşım bozuklukları kalp sinir sistemi ve kadın hastalıklarında şifalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP