ADANA

ADANA

ABONE OL
Ocak 6, 2024 08:40
ADANA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKMEN SERKAN CENGİZ

Anadolu’daki Türk Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ’ün, “Acı günlere ait olmakla beraber bu memlekete ait kıymetli bir hatırayı yâd etmek isterim. Efendiler, bende bu
vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’ da vücut bulmuştur.” (1) Sözünden de anlaşılacağı üzere milli mücadele fikrinin ilk hissedildiği yer Adana ve ilçeleri olmuştur. Türk vilayetlerinin alfabetik sırasında da Adana’nın ilk sırada olması tarihin bir cilvesi olsa gerek.

Kurtuluş mücadelesinde Adana’nın yerinin böyle önemli olmasına rağmen, işgal yıllarında Fransızları yenilgiye uğratan Adana’nın resmi bir unvanı yoktur. Adana hakkı olan unvanı almadığı gibi genellikle her büyükşehrin az çok maruz kaldığı şekilde diğer illerden gelen göçlerle, her büyükşehirde karşılaşılabilecek birtakım suçlarla ve ikliminden dolayı sıcaklıkla anılıyor. Oysaki bütün büyük illere göç olur, maalesef büyük illerde genellikle birtakım suçlar da görülür. Fakat bunlar şehre mâl edilmemelidir.

Adana’nın kuzeylerine metrelerce kar yağar. Güneyinde deniz kıyısı olan ilçeleri vardır.

Kebabı, şalgamı, narenciyesi, Yörüklük kültürü, tarihi, coğrafyası, bağrından nice sanatçı, edebiyatçı, fikir adamı çıkarması, insanlarının içtenliği, kendine özgülüğü ile anılmak yerine, az önce bahsettiğimiz kötü özelliklerle anılması talihsizliktir. Televizyon dizileri ve sosyal medya başta olmak üzere birçok yayın organında Adana’mız gerçek güzellikleri ile değil dar bir kitlenin gördüğü kadarıyla tanıtılmaktadır.

Burada bizlere düşen görev Adana’yı asıl anlamda tanıtmaktır. Bu da ancak bu sorumluluğu kendine görev edinmiş bir şuur ile olur.

Bizler eserlerimizde, romanlarımızda, yazılarımızda, şarkılarımızda, şiirlerimizde, haberlerimizde, Adana sınırlarını geçtikten sonra değişen hizmetlerin nedenini sormalıyız. Halkın ve şehrin sorunlarından bahsederken gerçek Çukurova kültürünü, o
kalender Adanalı kimliğini de göstermeliyiz.

1 1 Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Cilt 11 (1906-1938), Ankara 1997, s. 117. Adana’nın tarih dolu ilçesi Saimbeyli’nin adliyesinin kapatılmasına, her geçen zaman diliminde küçültülerek sonunda köy statüsüne düşürülmeye çalışılmasına ses
çıkarmalıyız. Kozan’daki Anavarza antik kentine yeterince kıymet verilmediğini dillendirmeliyiz. Bu ve buna benzer nice tarihi eser veya doğal güzelliklere sahip olan Çukurova’ya hak ettiği değer verilmemektedir. İşte bütün bunlarla beraber Adana’ya tam
manasıyla sahip çıkmalıyız. Tüm gerçekliği ile, tüm doğallığı ile tanıtabilmeliyiz.

Bu tanıtımı Adana’nın hak ettiği resmi unvanı talep ederek babaşlatabiliriz. Başbuğ Atatürk’ün sözünden yola çıkarak istiklal şehri denilebilir. Unvan, Adana’ nın kurtuluş günü olan beş ocakta bayrak şiirinin Adana’da yazılması ve bu güzel şiirin değerli yazarı Arif Nihat ASYA’ nın ilerleyen yıllardaki beş ocakta vefat etmesindeki tarihi cilveden ötürü bayrak şehir de olabilir. Ayrıca işgalin püskürtülmesinin ardından dev bir Türk bayrağının asılması bayrak şehir ismine bizi yaklaştırmaktadır.

Şehit atalarımızın ruhlarını şâd edecek, Adana’ya yakışan başka onurlu bir ad da unvan olarak Adana’mıza verilebilir. İstiklaladana, bayrakadana, yiğitadana vb. unvanları Adana’mız fazlası ile hak etmektedir.

Adana, yurdumuzun her köşesi gibi kadim milletimizin gözbebeğidir. Yukarıda saydığımız özellikleri ile taleplerimiz uyuşmaktadır.

Adana’nın her köşesine, kucağını açtığı her Türk boyuna selam olsun!

Ocak 2021

5 Ocak Adana’mızın kurtuluşunu kutlarken aziz ecdadımızı rahmetle anıyorum.

Türkmen Serkan CENGİZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP