Türk Birliği

Türk Birliği

ABONE OL
Ocak 6, 2024 08:39
Türk Birliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRKMEN SERKAN CENGİZ

Dünya tarihinin kilit noktalarında birçok kez başrol oynamış Türk milleti, bu sebepten ötürü en kadim (eski) milletler arasındadır. Bugün dünyada, bu tarihi yazanların torunlarının kurduğu, yaşayan yedi bağımsız Türk devleti vardır. Türkler sadece Anadolu topraklarından ibaret değildir.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsız birer devlet olarak Türk tarihini sürdürmektedirler. Bunların yanı sıra Kırım, Kerkük, Doğu Türkistan, Batı Trakya, Güney Türkistan, Güney Azerbaycan gibi Türk illeri ise yabancı devletlerin sınırları içerisinde kalmış, Türk topluluklarının yaşadığı Türk topraklarıdır. Dilimizin birçok lehçesi, şivesi, yöre ağzı vardır ve saydığımız ata topraklarında hâlâ konuşulmaktadır. Bu sayılan değerler Türk varlığıdır. Günümüze kadar birçok engele rağmen muhafaza edilmiştir. Bugün geldiğimiz noktada ise Türk dünyasının varlığı Türk birliğine bağlıdır. Fakat ne yazık ki dünya siyaseti, Türk birliğinin kurulmasını engellemiştir.

Tüm Türkler tek bir devlet altında olmasa bile tek bir parlamento, tek bir ordu, tek bir bayrak altında buluşmalıdır. Dünya siyasetine aynı çerçeveden bakıp tek bir bakış atmalıdır. Bu büyük hedef asla tek bir zümreye ait değildir ve olmamalıdır da. Türk dünyasının nice bucağında bu ülkü uğruna uğraşlar verilmiştir. Bu ülkü, hasret tüten yüreklerde yanık bir sevda olmuştur. Bu birliğe varmak slogan atmak, şiir yazmak, marş söylemek ile değil, başta ekonomi olmak üzere dünya siyaseti ve askeri güç gibi alanlardaki başarılar ile gerçekleşecektir. Bu birliğe doğru yürürken gerçekleşmesi gereken aşamalar vardır. Bunlar ortak Türk tarihi, ortak resmi ağız (İstanbul ağzı vb.), ortak edebiyat, ortak kültür gibi Türk milli değerleridir. Bu aşamalardan geçebilmek için buna uygun milli politikaların uygulanması gerekmektedir.

Türk birliğinin hiç bir vatansever Türk’e zararı olmayacağı gibi bütün bir Turan (Türk Dünyası) ülkesine büyük faydalar sağlayacaktır. Dileriz ki bütün Türk devletlerini, bu dilekte olan kadrolar yönetir. Çukurova’dan Orhun ırmaklarında çağlayan suya, Ötüken ormanlarında koşuşturmuş atlara, yüce dilek için yayan yürüyen yiğit Türklere esenlikler diliyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP