Kulak Yanması Nedenleri

Kulak Yanması Nedenleri

ABONE OL
Aralık 30, 2023 13:11
Kulak Yanması Nedenleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şimdi öncelikle bu sıra dışı kulak yanmalarının nedenlerine bakalım:

Kulak Yaralanması
Kulakta görülen bir sakatlık duyu sinirlerinin zarar görmesine neden olabilir ve bu da bir ağrı ya da yanma hissinin oluşmasına yol açabilir. Kulağa doğrudan gelebilecek bir darbe ya da bir kazadan dolayı kulakta oluşabilecek bir hasar kulakta yanmaya neden olabilir.

Orta Kulak İltihabı
Orta kulak iltihabı kulak enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir. Bu iltihap orta kulakta bir sıvı oluşumuna neden olur. Östaki tüpü orta kulağı boğaza bağlar ve orta kulaktaki sıvıyı boşaltmakla sorumludur. Dolayısıyla bu tüp bloke olduğunda sıvı orta kulakta birikir ve bulaşıcı bir etkenin oluşumuna neden olur. Orta kulaktaki bu enfeksiyon kulak ağrısı, kulak tıkanması, şişme ve kulakta yanma hissine neden olur.

Dış Kulak Yolu İltihabı
Dış kulak yolunda iltihap da kulakta yanma ve karıncalanma hissine neden olan önemli etkenlerden biridir. Bu genellikle özellikle yüzme sonucu dış kulağa su kaçıp orada hapsolması sonucu görülür. Dış kulakta biriken su nemli bir ortam oluşturarak bakteri gibi bulaşıcı etkenlere kapı açar. Orta kulak iltihabının en önemli belirtileri kaşınma, kızarma, yanma hissi, şişme ve kulakta dolgunluk hissidir.

Sinüs Enfeksiyonları
Sinüs enfeksiyonları ya da sinüzit de kulakta yanma hissine neden olur. Sinüs enfeksiyonları soğuklar, alerjik rinit, burun kemiği eğriliği ya da burun boşluğundaki iyi huylu tümörlerden (polip) kaynaklanabilir. Tüm bu durumlar sinüslerin bloke olmasına neden olabilir ve sonuçta sıvının boşaltılmasını engelleyebilir. Bu da kulak yanması da dahil birçok semptomu doğurabilir.

Diyabet ve Periferik Nöropati
Tedavi edilmeyen şeker hastalığı çevresel sinirlere zarar verebilir ve karıncalanma, uyuşma ya da kollarda, bacaklarda ve kulak gibi yerlerde yanma hissine yol açabilir. Bu duruma periferik nöropati adı verilir.

Felç
Kulaktaki yanma hissi bazen aralarında baş ağrısı, görme bozuklukları, geveleyerek konuşma, sersemlik ve paraliz gibi belirtilerin de ortaya çıkmasına neden olan felçten kaynaklanabilir.

Diğer Olası Nedenler

Alerjiler
Kraniyal sinirlerde travma
Aşırı soğuk
Güneş yanması
Kimyasal yanma
Kulak mukusu
Multipl skleroz
Mastoidit (tümük iltihabı)
Çıban ve zona hastalığı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP