“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” sergisi bu kez Adana’da açılıyor

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” sergisi bu kez Adana’da açılıyor

ABONE OL
Aralık 16, 2023 10:34
“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim!” sergisi bu kez Adana’da açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MaviKalem tarafından yürütülen “Kadına Yönelik Şiddete Karış Resim!” projesi kapsamındaki sergilerin ikincisi Seyhan Belediyesi işbirliğiyle 14 Aralık’ta Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açılıyor.

Kadına yönelik şiddeti gündemde tutmak, kadınlar arası dayanışmayı desteklemek ve kadınların şiddete karşı tepkilerini sanat yoluyla ifade etmelerine aracılık etmek amacıyla yürütülen projeye 2023 yılı boyunca 10 ayrı atölyede 129 kadın katıldı. İstanbul’da başlayan, Adana ve Hatay deprem bölgelerinde devam eden atölyelerde kadınlar şiddet üzerine konuştu, yaşadıklarını paylaştı ve resim yaptı. Deprem bölgesinde yaşayan kadınların deprem ve kadına yönelik şiddet konulu deneyimlerini de paylaştıkları atölyeleri Ressam/Heykeltıraş Meryem Tomak uyguladı.

İstanbul’da Avcılar Belediyesi, Esenyurt Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Adana’da Seyhan Belediyesi, Hatay’da Defne Belediyesi ve Antakya Belediyesi’nin desteği ile gerçekleşen atölyelerde, 12 büyük boy resmin yanı sıra çok sayıda desen ve kadına yönelik şiddeti yansıtan çizim üretildi. Proje kapsamında yapılan ilk sergi 25-26 Kasım tarihlerinde Adalar Belediyesi işbirliğiyle ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı tarafından sağlanan mekân desteğiyle Büyükada Taş Mektep’te gerçekleşti.

Türkiye’nin İrlanda Büyükelçiliği tarafından desteklenen projenin Adana’da gerçekleşecek ikinci sergisi 14 Aralık Perşembe günü saat:18.00’de Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde açılıyor.

Sergiler İstanbul ve Adana’nın ardından Hatay’da devam edecek.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Resim projesi için oluşturulan web sayfasına buradan ulaşılabiliyor: https://art.mavikalem.org/

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP