Çatlaklar neden oluşur?

Çatlaklar neden oluşur?

ABONE OL
Aralık 22, 2023 18:18
Çatlaklar neden oluşur?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Neden çatlak oluşur?

Kadınlarda özellikle hızlı kilo almaya bağlı olarak ortaya çıkan çatlaklara karşı tedbirli olmakta fayda var…
Kadınların pek çoğunda görülen deri çatlakları, derinin aşırı gerilime maruz kalması ile oluşur
.Anne karnındaki bebeğin oluşturduğu gerginlik, göğüslerin ani büyümesine bağlı gerginlik deride çatlamalara yol açar. Ağırlık çalışan sporcularda omuz bölgesinde yüklenmeye bağlı çatlamalar ortaya çıkabilir.
Ergenlik çağındaki gençlerde hızlı büyümeye bağlı vücudun değişik yerlerinde çizik tarzında çatlamalar gelişebilir. Ayrıca bazı hormon hastalıklarında ve kortizon tedavisi sırasında da deride çatlamalar oluşabilir.

Kalıtım etkili olabilir mi?
Vücut çatlaklarının kalıtımla da ilgisi olabiliyor. Anne ve akrabalarında da vücut çatlakları olan kadınlarda diğer kadınlara göre vücut çatlaklarının görülme ihtimali daha fazladır. Ergenlik çağındaki gençlerde kalça, göğüs, sırt, uyluk ve bacaklarda, ağırlık çalışan sporcularda özellikle omuzlarda, gebelerde ise karın ve memelerde görülür.

Zayıflarda görülür mü?
Vücut çatlaklarında özellikle ani kilo alımı bir risk faktörüdür. Zayıf kadınlarda bağ dokudaki zayıflamaya bağlı çatlak oluşabilirse de, bu çok seyrek görülen bir durumdur. En önemli faktör ani kilo alımıdır. Karındaki ani büyümeye uyum sağlayamayan deri çatlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP