Vücudumuzdaki Çatlaklardan Kurtulabilir miyiz?

Vücudumuzdaki Çatlaklardan Kurtulabilir miyiz?

ABONE OL
Ocak 13, 2024 15:47
Vücudumuzdaki Çatlaklardan Kurtulabilir miyiz?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çatlaklar genellikle “hamilelik çatlağı” olarak bilinse de sadece hamilelerde görülmez. Ergenlik dönemindeki genç kız ve erkeklerde özellikle de kadınlarda sık görülür. Çatlakların en önemli nedenlerinden biri ise hızlı kilo alıp vermektir.

Çatlakların Nedenleri

Çatlakların en çok görüldüğü bölgeler; kalçalar bacağın üst kısımları meme bölgesi ve bel bölgesidir. Çatlakların bulunduğu bölgeler kimlerde görüldüğüne göre değişir. Kadınlarda özellikle hamilelerde en çok karında memelerde uyluk dediğimiz bacağın üst kısımları ile iç kısımlarında görülür. Erkeklerde ise bacağın üst kısmının dış bölgesinde bel bölgesinde ve sırtta daha çok karşımıza çıkıyor.

Çatlaklar her hızla kilo alıp verende ya da hamilede görülmez yani genetik yatkınlığın etkisi de büyük. Nemlendiriciler kullansanız da ailenizde böyle bir çatlak öyküsü varsa çatlak riskiniz artar.

Yaş ilerledikçe çatlaklarınızın görülme sıklığı azalır; oluşumun üzerinden zaman geçen çatlaklar daha az belli olur. Çatlaklar erken ve geç dönem olarak ikiye ayrılır. Oluştuğu ilk gün ve haftalarda kırmızı-mor renkli deriyle aynı seviyede ya da hafifçe kabarık uzun çizgiler şeklinde kendini gösteren çatlakların uzunluğu ve genişliği zaman geçtikçe artar. Renkleri de mor ya da pembeden porselen beyazına döner ve deri seviyesinden hafif çökük bir duruma gelir.

Alınabilecek Önlemler

Oluştuktan sonra kurtulmanın mümkün olmadığı çatlaklara karşı en etkin çözüm önlem almaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken şey ise; hızlı kilo alıp vermemek. Bol su içmek yalnız yüze değil tüm vücuda düzenli nemlendirici uygulamak önemli. Bunun en uygun zamanı; duş sonrasıdır.

Bu kozmetik sorunun ergenlik döneminde ortaya çıkmaması için anne-babalara da görev düşüyor. Çocuklarınızın bağ dokusunu zenginleştirmek için posa ağırlıklı besinleri tercih etmeniz gerekir. Ayrıca çocuğunuzun antioksidan etkisi olan C A ve E vitaminleri yönünden zengin beslenmesi oldukça önemlidir. C vitamini en çok kivide ve narenciyede; E vitamini domateste karotende ve en çok da havuçta bulunur.

Çatlakları Engellemek İçin:

– Hızlı kilo alıp vermeyin.
– Bol bol su için.
– Duş sonrası vücut nemlendiricisi kullanın.
– Çocuklarınızın bağ dokusunun güçlenmesi için özellikle ergenlik döneminde posalı besinler tüketmelerini sağlayın.
– Kivi domates gibi antioksidanlardan zengin besinleri tüketin.
– Cildinizin esnekliğini artırmak için düzenli egzersiz yapın.

Plastik Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Doç. Dr. Aydın Saray

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP