Normal Doğum Öncesi Bilmeniz Gerekenler..

Normal Doğum Öncesi Bilmeniz Gerekenler..

ABONE OL
Kasım 26, 2023 16:28
Normal Doğum Öncesi Bilmeniz Gerekenler..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Normal doğum yapacaksınız ve endişeleriniz, kaygılarınız var ise işte size tavsiyelerimiz.

Öncelikle neler yapılmalı? Doğru hastane ve doktor nasıl seçilir?

Doğum için doğru hastane nasıl seçilir? Doğumda yanımıza girecek olan destekçiyi nasıl seçmeli? Doğumun hemen öncesinde neler yapmalı? Nelerden sakınmalı?

Normal Doğum için Hastane seçimi

Doğum için kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve normal doğumu destekleyen bir hastane seçin.

Normal Doğum için Doktor seçimi

Doğumda sorumluluğunuzu alan doktoru seçerken aşağıdaki normal doğumu destekleyen 6 uygulamaya nasıl baktığını sorgulayın.

Doğum için Acele etmeyin

Tıbbi bir sebep yokken doğumunuzun erken başlatılmasını kabul etmeyin. Doğumun kendi başlaması bebeğinizin de hazır olduğunun en önemli işaretidir. Doğumunuzun kendi ritmini yakalamasına izin verin. Zamana saygı gösterin ve doğumunuzun ilaçlarla hızlandırılmasına izin vermeyin.

Hareket edin

Doğum sırasında hasta gibi yatağa bağlı kalmayın ve hareket etmekte özgür olun. Dik pozisyonları tercih etmeniz ve kasılmalarda hareket özgürlüğünüzün olması kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar ve doğumunuzu kolaylaştırır. Pudra’daki habere göre, bebek doğum kanalına daha rahat girer ve doğum süresi kısalır. Yürüyün, sallanın, dans edin yani kısaca bedeninizi izleyin, o size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

Doğuma kim girsin?

Doğumda size destek olacak kişiyi seçerken iyi düşünün. Bu kişi sakin olmalı ve doğum boyunca size duygusal ve fiziksel olarak sürekli destek vermeli. Bu kişi eşiniz veya akrabanız olabilir. Profesyonel bir doğum koçu ile anlaşmayı da düşünebilirsiniz.

Bebeğin kalp atışları

Doğumda bebek kalp atışlarının izlenmesi için kullanılan makineye sürekli bağlı kalmayın. Bu sizi kısıtlar ve bir sorun olduğu hissine kapılırsınız. Ara ara bebek kalp atışlarının izlenmesi yeterli olacaktır.

Yeme-içme

Bedeninizin istediği ölçüde gıda ve sıvı alımınızı engellemeyin. Doğumun tüm evrelerinde sıvı ve enerji ihtiyacınız olacaktır. Bunun engellenmesi doğumunuzu yavaşlatır ve müdahaleleri getirir.

Kasılmaları gevşeyerek yenin

Kasılmalar sırasında rahatlamak için anestetik ilaçlar dışındaki gevşeme yöntemlerini tercih edin. Anestetik ilaçlar doğal hormonlarınızın doğru salınımını bozar. Derin gevşeme, imgeleme, odaklanma, nefes teknikleri, masaj, sıcak veya soğuk uygulamaları ve diğer teknikler sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

Doğum teknikleri

Sırt üstü doğum yapmaktan kaçının. Doğum teknikleri kasılmalarınızın etkisini arttıracak ve yerçekimi ile çalışmanızı sağlayacaktır. Ikınmalar sırasında bedeninizi izleyin. Bedeniniz isteyince ıkının. Sağlık personelinden sadece sessiz ve sözel destek isteyin.

Ve bebeğiniz kucağınızda…

Doğumdan hemen sonra bebeğinizi kucağınıza alın. Sıcak cilt teması sayesinde bebeğiniz gevşek kalır, ısısı korunur, kalp atımı ve solunumu daha kolay adapte olur. Anne-bebek bağı kolay ve çabuk kurulur. Bebeğinizle aynı odada kalmanız bebeğinizi daha iyi tanımanızı ve ihtiyaçlarına çok daha çabuk cevap vermenizi sağlar. Emzirme için güzel bir başlangıç olur.

Bunlar da Dünya Sağlık örgütü’nden normal doğuma götüren öneriler:

* Doğum kendi başlamalıdır.
* Doğum boyunca hareket özgürlüğü olmalıdır.
* Doğum boyunca gebeye duygusal ve fiziksel destek verilmelidir.
* Gereksiz müdahalelerden kaçınılmalıdır.
* Doğumda sırtüstü yerine diğer pozisyonlar desteklenmelidir.
* Doğum sonrası anne ve bebek bir arada kalmalıdır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP