İlk annelik icin tavsiyeler..

İlk annelik icin tavsiyeler..

ABONE OL
Kasım 26, 2023 16:25
İlk annelik icin tavsiyeler..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğumdan sonraki ilk günler ve ilk aylar:

*Siz zaten süper annesiniz. Ama herşeyin süperi olmaya kalkmayın. Yani aynı anda süper temizlikçi, süper aşçı, süper ev sahibesi….. olmayın. Kendi iyiliğiniz için.

*Yukarıdaki tavsiye ile alakalı olarak, her teklif edilen yardımı değerlendirin. “Ben yaparım hepsini” diye geri çevirmeyin. Teklif gelmiyorsa, sormaktan da rica etmekten de çekinmeyin.

*Annelik ile ilgili uzun vadeli planlarınız ve hayalleriniz yolunda gitmediyse kendinizi yiyip bitirmeyin. Özellikle doğum, emzirme, çalışma/evde çocuk bakma gibi konularda yapabildiğinizin en iyisini yapmışsanız yapmışsınızdır. Geçmişte olanlara takılıp kalmayın.

*Doğumdan sonra rahat yürüyebildiğiniz andan itibaren her gün çok ama çok kısa süre de olsa evden çıkın. Bebeğiniz gündüz uykusunu uyurken birine emanet edip kapının önüne çıkıp gelmeniz, bakkala gitmeniz bile enerji kazanmanıza yardımcı olur.

*Size yardım eden varsa, siz bebeğinize bakın. Diğerleri yapılacak diğer ev işi, yemek, temizlik gibi işlere yardım edebilirler. Bebeğinizi başkasına bırakıp, siz ev işine koşmayın.

*Umarım eşiniz kendisine sorulmadan size bebek bakımı ve diğer işlerde yardım eden bir baba olur. Olmazsa rica etmekten çekinmeyin. Gerekirse siz iş bölümünü yapıp kendisini durumdan haberdar edin.

*Ne zaman uyuyabiliyorsanız o zaman uyuyun. Sütünüz, akıl sağlığınız, mutluluğunuz, sevgi dolu bir anne ve uyumlu ve sevecen bir eş olmaya devam etmeniz uykunuzu tam almanıza bağlı. Emzirdiğiniz dönemde gece beslenmelerinden birini eşinizin veya yardıma gelen aile bireyinin biberon ile yapmasını sağlayın. (Eşim Kıpırcan’da çok yardımcı olmuş ilk dönemlerde 9-1 arası 4 saatlik blok uyku uyumamı sağlamıştı)

*İlk aylarınızı kendinizi bebeğinizi keşfetmeye adayın. Neyi nasıl seviyor, ne saatlerde nasıl uyuyor, en rahat nasıl emiyor, ne zamanlarda kaka çiş yapıyor… Devamli gözlem ve rapor halinde olun. Hem bebeğinizi hem kendinizi hemen ilk günden kitaplarda ve internette okuduğunuz “bütün bebekler şöyledir” kalıbına sokmaya çalışmayın. Zaten daha ilk günden bebeğiniz kişiliğini ve isteklerini belli etmeye başlayacak.

*Ziyaretçileriniz varsa önceden kurallarınızı koyun. Çoğu insan biliyor zaten ama bilmeyenlere karşı çekinmeyin. Hormonlarınızdan güç alın. Ayakkabı ile eve girilmeyecek, evde sigara içilmeyecek, bebek el yüz yıkanmadan öpülmeyecek. Tabiki nazik bir şekilde. Beğenmeyen de gelmez.

Herkesin doğrusu farklıdır:

*Sınavda ilk aklınıza gelen cevap doğrudur derler ya, sizin de çocuğunuz için en doğru cevap veya karar annelik içgüdünüzün söylediğidir. Annelik içgüdülerinize güvenin.

*Eğer mutlu ve iyi bir çocukluk geçirdiyseniz ve sonuçta kendinden memnun ve mutlu bir yetişkin olduysanız annenizin tavsiyelerine kulak verin. Muhtemelen ilk tepkiniz “şimdi herşey farklı” diye reddetmek olacak ama eğer sizde sonuç olumluysa anneniniz doğru birşey biliyor demektir. Aynı şey eşinizin annesinin tavsiyeleri için de geçerli.

*Araştırmacı kişiliğiniz olabilir veya olmayabilir ama size söylenen, okuduğunuz veya e-maille gelen bilgilerin kaynağını ve bunları söyleyen yazan kişilerin güvenilirliğini, yeterliliklerini kontrol edin. En basitinden bir google araması yeterli olacaktır.

*Çocuğunuza ve kendiniz için uygun olmadığını düşündüğünüz doktor, hastane, bakıcı, ders, kurs veya okulu anında bırakın veya terkedin. Piyasa ekonomisinde yaşıyorsak, birçok seçeneğimiz var demektir ve konu özellikle çocuğumuzken işini iyi yapmayanlara tahammül etmek zorunda değilsiniz.

*Sizi yargılayanlara gülün geçin. Hayatınızı kolaylaştıracak tavsiyeleri olanlara kulak verin.

*Negatif enerji saçan ve negatif enerji yüklenerek yaşayan insanlardan uzak durun. Duramıyorsanız bile “he-he” deyip kafa sallayın. Bu insanlar genelde kendi veya tanıdıklarının çocukları ile ilgili korkunç hikayeler ve hurafeler anlatarak veya sizin birşeyleri beceremediğinizi ima ederek veya direk söyleyerek kendilerini belli ederler. Karşı çıkmanız, tartışmanız onları korükleyip negatif enerji dolmalarına ve mutlu olmalarına neden olur. Umursamazsanız sizden negatif enerji alamayacağını farkedip başka yerlere musallat olmak üzere sizi de rahat bırakırlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP