Hangi Çiçek Nasıl Çoğaltılır?

Hangi Çiçek Nasıl Çoğaltılır?

ABONE OL
Kasım 11, 2023 08:40
Hangi Çiçek Nasıl Çoğaltılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çiçekler hoş görüntüleri ve kokuları ile insanlara hitap etmektedirler ancak bir çiçeği sadece dekor olarak görmek doğru bir yaklaşım değildir. Çiçeklerin de birer canlı olduğu ve özellikle süs bitkilerinin yani evlerde yetiştirilen bitkilerin yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için iyi ve doğru bir bakıma ihtiyaçları olduğu unutulmaması gereken bir konudur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, çiçeklerin nasıl çoğaltılacağı olarak kafalarda soru işareti oluşturmaktadır. Çoğaltma süreci hemen her bitki için farklı aşamalardan oluşmaktadır.

Menekşelerin Çoğaltılması
Menekşeler, birden fazla yöntem ile çoğaltılabilmektedir. Bu yöntemler arasında, tohum, doku kültürü ve yaprak çeliği gibi seçenekler sayılabilir. Tohum ile çoğaltımda istenen özelliklerin yeni döllere taşınması zorlaşmaktadır. Oysaki doku kültürü ve yaprak çeliği yönteminde bire bir kopyalama durumu söz konusudur. Bu nedenle bu iki yöntem daha zahmetli olmasına rağmen daha sık tercih edilmektedir. Dünyanın en seri ve büyük rakamlarda üretim yapan seralarından tutun, evindeki çiçeği çoğaltmak isteyen kişilere kadar en yaygın kullanım, yaprak çeliği metodu ile olmaktadır.

Yapraktan Menekşe Üretimi Nasıl Yapılır?
Yapraktan menekşe üretimi iki şekilde yapılabilmektedir. Alınan yaprak, suda köklendirildikten sonra toprağa ekilebileceği gibi direk olarak da toprağa ekilebilmektedir. Yaprağın suda bekletilmesi durumunda, toprağa alındıktan sonra adaptasyon sürresi uzayacağından veya köklerde çürüme gibi problemler görülebileceğinden direk toprağa ekmek daha işlevsel olan yöntemdir.

Seçilecek Yaprakta Nelere Dikkat Edilmelidir?
Menekşe çoğaltımında seçilecek olan yaprak çeliği belli bir eleme sürecinden geçirilmelidir. Genç yaprakların tercih edilmesi hem çiçeğin tutma şansını arttıracak hem de daha çok dallanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yaprak seçimi yapılırken genç yapraklarda yana tercihler gerekmektedir. Menekşenin dışta kalan yaprakları daha önce oluşmuş yani daha yaşlı yapraklardır. Bu nedenle seçilecek yaprak iç kısımlardan olmalı, ayrıca parlak ve canlı bir görüntü içermelidir. Seçtiğiniz yaprağı köke yakın bir kısımdan nazikçe bükmeniz kopmasına yetecektir.

Çeliklerin Dikimi Nasıl Yapılır?

Hazırladığınız küçük veya orta boy bir saksıya toprağı doldurduktan sonra bir kalem veya benzeri bir cisim ile 20- 25 mm deriliğinde bir açıklık oluşturun. Dikim yapacağınız çeliği buraya yerleştirin ve kenarlarından nazikçe toprakla kapatın. Azar azar sulayarak can suyunu verin. Saksınızı doğrudan güneş ışığı almayan ancak aydınlık ve nemli bir ortama koymanız yeterli olacaktır.

Antoryumun Çoğaltılması
Tohumla çoğaltım veya doku kültürüyle çoğaltım gibi metotlarda kullanılabilir olmasına karşın en kesin sonuç verecek yöntem saksı değiştirimi sırasında, köklerin ayrılması veya gövdeden yapraklı çeliklerin alınması şeklindedir. Çoğaltım sırasında elde edilen yaprak çeliği fazla bekletilmeden derhal yeni saksıya ve taze toprağa ekilerek sulamalıdır. Antoryum çok hızlı gelişen bir bitki değildir. Çok hızlı gelişmediği gibi çok fazla boy uzaması da olmaz ve geç çiçek verir. Bu yöntem ile çoğaltmaya kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayırma yöntemi ile dikimi gerçekleştirilen antoryum bitkisi doğrudan güneş ışığı almayan ancak aydınlık ve nemli bir ortamda bekletilmeli ve sulanmasına dikkat edilmelidir. Antoryum soğuk su ile veya direk çeşmeden alınan su ile sulanmamalıdır. Su oda sıcaklığında bir süre bekletildikten sonra bitkiye verilmelidir. Antoryum bitkisi için en ideal çoğaltma dönemi bahar ayları özelliklede Mayıs ayıdır.

Amaryllis Çoğaltılması (Güzel Hatun Çiceği)
Amaryllis soğanlı bitkiler ailesine dahil olan, oldukça gösterişli ve renkli çiçeğe sahip bir bitkidir. İri çiçekler açan bu bitki çok yoğun olmamakla beraber hoş bir kokuya sahiptir. Oldukça iri bir çiçeğe sahip olması ile dikkat çeken bu hoş görüntülü çiçekler bahçe severler tarafından kolaylıkla yetiştirilebilecek ve çoğaltılabilecek bir çiçek türüdür.
Amaryllis hem dış mekânlarda hem de iç mekânlarda yetiştirilmeye elverişli bir çiçek türüdür. Yılda iki kez sonbahar sonu, kış ve ilkbahar sonu, yaz dönemlerinde çiçeklendiği bilinir. Tohumundan ve soğanının yanında oluşacak yeni soğanlardan çoğaltılabilir. Tohumla çoğaltma işlemi daha imkânlı olmakla beraber tohumdan elde edilecek bitkinin olgunluk dönemine gelmesi ve çiçek açabilecek seviyeye erişmesi 3 -5 yıl aralığında mümkün olmaktadır. Ayrıca, tohumdan elde edilen çiçeklerin ana çiçek ile bire bir özellik göstermesi de mümkün değildir.

Aşk Merdiveni Çoğaltılması
Aşk merdiveninin çoğaltılması, antoryumda olduğu gibi köklerden ayırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bitkinin kökünden çıkıp uzayarak, bitkiye benzer şekilde büyüyen yeni bitkiler oluşmaktadır. Bu bitkiler kökten ayrılarak, yeni bir saksıya uygun koşullar altında ekildiğinde yeni bir aşk merdiveni bitkisi oluşturulabilmektedir. Aşk merdiveni deyim yerindeyse arsız olarak tabir edilen bir çiçek türüdür. Kolaylıkla çoğalabileceği gibi çok özel koşullar olmadığı durumlarda dahi rahatça büyüyebilir. İhmal edilmemesi gereken en önemli bakımı yılın belli zamanlarında sararan ve canlılığını yitiren dalların temizlenmesidir.

Ponsetya (Atatürk Çiçeği) Çoğaltılması

Ponsetya bitkisi de kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilecek bir bitkidir. Ponsetya bitkisinin çoğaltılması için en uygun ay mayıs ayıdır. Kökten ayrılan yeni ponsetya bekletilmeden derhal önceden hazırlanmış saksı içerisine ekilmeli ve gerekli sulama işlemi yapılmalıdır. Ponsetya bitkisi çok fazla büyümeyen bir bitkidir ancak hoş bir görüntüye sahiptir.

Benjamin Çoğaltılması
Benjamin bitkisinde birden fazla dal ve gövde oluşumu gözleniyor ise, bunlardan bir tanesi gövdeye yakın bir yerden kesilir. Kesilen bu dal, su içerisine konularak dallanması ve köklenmesi sağlanır. Bu aşamada gerekli süreç beklendikten sonra köklenmiş olan Benjamin dalı, yeni bir saksıya uygun toprak ilavesinden sonra ekilebilir. Benjamin bitkisi çok büyüyebilen ve devasa boyutlara ulaşabilen bir bitkidir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda farklı bir çoğaltma yöntemi izlenebilmektedir. Fazla gelişen bir Benjamin bitkisi toprağa yakın olan kısımdaki yapraklarını döker ve uzun, yapraksız bir gövde kısmı oluşur. Toprak 20-25 cm yukarıdan kesilen bitki o haliyle yeni bir saksıya alınırsa ve kesilmiş olan kısım dallanana dek hava ile etkileşim, kesilirse iki adet Benjamin bitkisi elde edilmiş olur.

Benjamin Bitkisinin Budanması
Benjamin bitkisinin budanmasını, kış aylarının sona erdiği bahar başlangıcında istediğiniz şekli vermek ve zayıflamış dallardan kurtulmak adına yapabilirsiniz. Ancak budanan benjaminin taze kesilmiş dal uçlarının hava ile temas etmemesi gerekmektedir. Bu nedenle teze kesikler soğuk bir macun yardımı ile kapanmalıdır.

Gül Çoğaltılması
Gül bitkisi güzel görüntüsüne ek olarak farklı kullanım alanlarıyla her daim cezp edici bir bitki olmuştur. Gül çoğaltılmasında tohum ve çelik gibi çeşitli yöntemler kullanılabilir ancak, tohum ile çoğaltım profesyonel bir bakım gerektirdiğinden çelik ile çoğaltımı daha yaygın ve basittir denilebilir. Bu yöntemde güller eşeysiz üreme ile çoğaltılır yani döllenme yoktur yöntemin daha basit olmasının temel sebebi de budur. Sağlıklı bir gül dalı alınarak bir süre toprakta köklenmesi beklendikten sonra havalı toprağa geçirilerek yeni bir gülfidanı elde edilebilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP