Cep Telefonu Kısırlığa Yol Açabiliyor

Cep Telefonu Kısırlığa Yol Açabiliyor

ABONE OL
Kasım 28, 2023 19:02
Cep Telefonu Kısırlığa Yol Açabiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşırı cep telefonu kullanımının, erkeklerde kısırlık riskine yol açabileceği belirlendi…

Cep telefonunun sağlık üzerindeki etkisine ilişkin araştırmalara bir yenisi eklendi. ABD”nin Cleveland ve New Orleans ile Hindistan”ın Mumbai kentlerinden araştırmacıların yaptığı bir araştırmaya göre; cep telefonlarından yayılan mikrodalgalar sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini neredeyse yarı yarıya düşürüyor.

Cep telefonları hayatımıza girdikleri kısa sürede milyonlarca kişi için vazgeçilmez hale geldiler. Ancak, cep telefonlarının yararları kadar zararları da tartışılıyor. Özellikle sağlık üzerinde yarattığı zararlara ilişkin iddialar birbirini kovalıyor. Bu konuda, son olarak, ABD”nin Cleveland ve New Orleans ile Hindistan”ın Mumbai kentlerinden araştırmacıların yaptığı bir araştırmanın sonucu çarpıcı.

Kısırlık tedavisi gören 364 erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, günde 4 saatten uzun süre cep telefonu kullanan erkeklerin sperm sayımları sağlıklı kabul edilen düzeyin yarısında seyrederken, cep telefonu kullanmadığını söyleyenlerin spermleri hem sayıca yüksek, hem de çok daha sağlıklı.

ABD”li bilimadamları, cep telefonlarından yayılan mikrodalgaların, sperm sayısını, hareketliliğini ve kalitesini etkilediğini düşünüyor. Bu durumun bazı erkeklerde kısırlığa dahi neden olabileceği belirtiliyor.

Doktorlar, bu duruma cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik radyasyon veya ortaya çıkardığı ısının neden olduğunu düşünürken, bulgular mobil telefonların geniş çaplı kullanımının milyonlarca erkeğin baba olmasında sorun çıkartabileceğini gösterir nitelikte görülüyor.

Araştırmaya başkanlık eden Ohio eyaletindeki Cleveland Üreme Sağlığı Araştırma Merkezinden Prof Ashok Agarwal, dünya çapında bir milyon kadar kişinin cep telefonu kullandığını ve bu sayının bazı ülkelerde her yıl yüzde 20 ila yüzde 30 arttığını belirterek, Gelecek beş yılda bu sayı ikiye katlanacak. İnsanlar, sonuçlarını göz önüne alınca cep telefonu kullanırken bir kez daha düşünecek” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP