San Francisco Nasıl Bir Şehirdir?

San Francisco Nasıl Bir Şehirdir?

ABONE OL
Ekim 13, 2023 19:36
San Francisco Nasıl Bir Şehirdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

San Francisco ya da resmi adıyla City and County of San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan en önemli şehirlerin arasında yer almaktadır. Şehir Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde yer alır ve Birleşik Devletler’in en kayalık bölgelerinden birinin üzerine kuruludur. Kuzey Kaliforniya’nın en önemli şehri olan San Francisco, bölgenin kültür, turizm, ticaret ve finans merkezi olarak kabul edilmektedir. Şehir oldukça kalabalık olup, metre kareye düşen insan sayısı bakımından Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır.

New York’tan sonra en yoğun şehir olma özelliğine sahip San Francisco, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles’tan sonraki en önemli şehri olarak kabul edilmektedir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin en batısında yer alan şehirlerinden biri olması sebebiyle, saat farkının Alaska’dan sonra en çok görüldüğü bölge olarak da kayıtlara geçen San Francisco, geceleri oldukça açık bir hava rengine sahiptir. Bölgede havanın tam olarak kararmadığı dönemlerde mevcuttur. Şehir merkezinde yaklaşık olarak 900.000 insan ikamet etmekteyken, il sınırları içersinde ise ki buna, San Francisco Körfez Bölgesi ve San Francisco-San Jose-Oakland hattı da dahil yaklaşık olarak 8.6 milyon insan yerleşik olarak yaşamını sürdürmektedir.

San Francisco adını İspanyolcadan alır ve İspanyolca ”Saint Francis” kelimelerinden türetilerek San Francisco adını almıştır. Şehir tam olarak 29 Haziran 1776 yılında keşfedilmiş ve bu tarihte İspanyol Kolonisi haline getirilmiştir. Uzun yıllar İspanyol etkisinde kalan şehir daha sonra resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne dahil olmuş ve bu sayede günümüzdeki halini almıştır. Şehir deprem bölgesinde olması sebebiyle, birçok yıkıcı depreme maruz kalmıştır. Özellikle 1906 yılında San Francisco merkezli gerçekleşen büyük bir depremle şehir tamamıyla yerle bir olmuştur. Bunun ardından tekrardan inşa edilen şehir oldukça kısa bir süre sonra eski haline geri döndürülmüştür.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en temiz metropollerinden biri olarak kabul edilen San Francisco özellikle Golden Gate Köprüsü ile dünyaya kendisini tanıtmıştır. Yaklaşık olarak 2 km’lik bir uzunluğa sahip olan Golden Gate, San Francisco’nun Körfez Bölgesi’nde yer almaktadır. Ayrıca birçok canlı yaşamına da ev sahipliği yapan bölge birçok göçmen kuşun yolculuğu esnasında konakladığı bölgelerden biri olma özelliğine de sahiptir. Birçok kültürün iç içe yaşadığı şehir, oldukça modern bir altyapı ve ulaşım sistemine sahiptir. Özellikle yüz yıllık bir geçmişe sahip Cable Cab’leri yani tramvayları ile meşhur şehirde, trafik sorunu kısmen de olsa halen yaşanmaktadır. Yılda yaklaşık olarak 4 milyon turistin ziyaret ettiği San Francisco’da iki adet büyük uluslararası yolcu taşımacılığına tahsis edilmiş havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanlarına Avrupa’nın ve Asya’nın birçok havayolu şirketi tarifli uçuş düzenlemektedir. Hava sıcaklığının nispeten serin olduğu bölgede yazlar 15 ila 20C arasında değişen bir sıcaklığa sahiptir. Kışlar ise yine bu derecelere yakın seyretmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP