Floransa Nasıl Bir Şehirdir?

Floransa Nasıl Bir Şehirdir?

ABONE OL
Ekim 13, 2023 19:36
Floransa Nasıl Bir Şehirdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Floransa, İtalya’nın Toscana bölgesinde yer alan bir şehirdir. İtalyancada Firenze olarak adlandırılan şehir, İtalya’nın en popüler şehirlerinden biridir. Şehrin merkezinde yaklaşık 400.000 kadar yerleşik insan bulunmakta olsa da şehrin sınırları içersinde yaklaşık olarak 1.6 milyon kişi ikamet etmektedir. Floransa’nın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Roma Uygarlığı’nın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilen Floransa, dönemin, Atina’sı olarak lanse edilmektedir. Şehir Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinmektedir. Oldukça kozmopolit bir yapısı bulunan Floransa, 1865 ila 1871 yılları arasında İtalya Krallığı’nın başkenti olmuştur.

Oldukça tarihi bir mimarisi olan Floransa, yılda yaklaşık olarak 1.8 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şehir tarihi kimliği ve yapısı sebebiyle, 1982 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bu anlamda şehirde tadilat çalışması yapılması dahi neredeyse imkansızdır. Resmi bir izin olmaksızın herhangi bir değişiklik yapanlar ciddi cezalarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Birçok uluslararası otorite ve Forbes Dergisi’ne göre dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak lanse edilen Floransa, İtalya’nın kuzeyinde yer almaktadır. Rönesans’ın başlangıç yeri olarak kabul edilen Floransa, İtalyan modasına da ev sahipliği yapan birkaç İtalyan şehrinden biridir. İtalya’nın refah düzeyi en yüksek olan şehirlerinden biri olan Floransa, 2008 yılında endüstri ve turizm başkenti olarak adlandırılmıştır.

Şehir dağların yamaçlarında yer almaktadır. Havası kışın eksi değerleri görebilmektedir. Bölgede ölçülen en düşük sıcaklık değeri 1983 yılına aittir. 1983 yılında bölgede ölçülen sıcaklık değeri -23.2C olmuştur. Bölgenin bu denli soğuk olabilmesinin en önemli nedeni olarak, Alp Dağlarının uzantılarına kurulu olması olarak gösterilmektedir. Yazın ise ölçülen en yüksek sıcaklık değeri 42.6C olarak tespit edilmiştir. Ortalama sıcaklıklar ise, kışları 5 ila -5 derece, yazları ise 25 ila 38 derece arasında farklılık göstermektedir. Şehrin birçok turistik noktası bulunmaktadır.

Bunların başında, Floransa Katedrali, Palazzo Vecchio ve Ponte Vecchio gelmektedir. Şehirde bir tane uluslararası havalimanı bulunmaktadır. Havalimanı oldukça küçüktür. Ancak birçok havayolu şirketi doğrudan uçuş düzenlemektedir. Müzeleri ve katedralleri ile ünlü olan Floransa, İtalya’nın adeta kültür başkentidir. Sanatın ve kültürün son derece gelişmiş olduğu Floransa’da Rönesans’ın izlerini görmek halen mümkündür. Şehirde spor organizasyonları da düzenlenmektedir. Özellikle şehri temsil eden AC Fiorentina takımı İtalya Serie A’nın en önemli takımları arasında yer almaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP