Vali Yavuz Selim Köşger Gaziler Gününü Kutladı

Vali Yavuz Selim Köşger Gaziler Gününü Kutladı

Vali Yavuz Selim Köşger’in 19 Eylül Gaziler Günü Kutlama Mesajı

ABONE OL
Eylül 20, 2023 06:02
Vali Yavuz Selim Köşger Gaziler Gününü Kutladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, 19 Eylül 1921’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ve Mareşallik ünvanının verildiği günün yıl dönümü olan Gaziler Günü’nü kutlamanın gururunu yaşıyoruz.

Gazilik; vatanımızın ve milletimizin bağımsızlığı ile kutsal değerleri uğrunda mücadele eden ve hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan kahraman vatan evlatlarının hak ettiği müstesna bir derece, savaş alanlarında kazanılmış rütbelerin en büyüğü olan şehitlikten sonraki rütbedir.
Kutsal değerlerini, vatan ve bayrak sevgisini her şeyin üstünde tutarak vatanımızın bölünmez bütünlüğü, milletimizin bağımsızlığı, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği için büyük bir onurla hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik mertebesine ulaşan kahramanlarımız, bu topraklardaki varlığımızın birer sembolü ve güvencesidir.

Tarih boyunca Türk milleti, “şehitlik ve gazilik” makamlarına nail olabilmek için gözünü kırpmadan hayatını ortaya koymaktan asla çekinmemiş, yazdığı kahramanlık destanlarıyla bunu defalarca ispat etmiştir. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, 15 Temmuz’da yaşanan destanları ve ardındaki ruhu iyi anlatmalı, aziz vatanımızın kıymetini iyi öğretmeliyiz. Çünkü milletin ve vatanın bekası şehitlik ve gazilik bilincinin diri tutulmasıyla mümkündür.

Vatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimiz ve şehitlik mertebesine ulaşmış tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkür, gazilerimizden ve şehitlerimizden aldığımız manevi güçle, içinde bulunduğumuz şartlar ne olursa olsun, milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan saldırılara asla fırsat vermemek, bu uğurda bütün inanç ve kararlılığımızla vatanımızın bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğimizi korumak, kadim tarihimizden bizlere tevarüs eden asil ruhla önümüze çıkan tüm engelleri aşmak ve güçlü Türkiye Yüzyılı hedefi yolunda emin adımlarla ilerlemektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları vatan kılan aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; hayatta olan ve gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize de sevdikleri ile birlikte sağlıklı, mutlu, uzun ömürler diliyorum.

Vali Yavuz Selim Köşger
Adana Valisi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP