Kelliğe çare olabilir: Bilim insanları kıllı vücut benlerinden umutlu

Kelliğe çare olabilir: Bilim insanları kıllı vücut benlerinden umutlu

Yapılan bir araştırma, insan vücudundaki kıllı benlerin kelliği yenmenin anahtarı olabileceğini öne sürdü.

ABONE OL
Haziran 24, 2023 09:24
Kelliğe çare olabilir: Bilim insanları kıllı vücut benlerinden umutlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarına göre, vücut benlerindeki kıllar, “saç büyümesinin güçlü bir aktivatörü” görevi gören bir protein içeriyorlar.

Daily Mail’in haberine göre, araştırmacılar, proteini farelerde ve insan derisinde “uzun ve kalın tüylerin sağlam büyümesini” teşvik etmek için kullandılar.

Osteopontin olarak bilinen molekülün gelecekte kafa derisindeki saç dökülmesini tersine çevirmek için kullanılabileceğini söylüyorlar. Osteopontin, yara iyileşmesi ve doku yeniden inşası dahil olmak üzere çeşitli işlevlere sahiptir ancak saç büyümesindeki rolü tam olarak bilnmiyor.

İNSANLI DENEYLERE BAŞLANACAK

Eğer tedavi başarılı olursa, saç dökülmesi ilaçlarında bir boşluğu doldurabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, ABD’li yetişkinlerin yarısını etkileyen androgenetik alopesi için çok az ilaç onaylanmış durumda.

Farelerde yaptıkları deneylerde başarıya ulaşan ekip, bu yaz insanlı klinik deneylerine hazırlanıyor. Tedavilerin muhtemelen botox’ta kullanılanlara benzer şekilde mikroiğnelerle kafa derisine osteopontin ve diğer saç büyüme proteinlerinin enjekte edilmesini içermesi bekleniyor.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmada yer alan Dr. Maksim Plikus, “Yaşlanan pigment hücrelerinin, osteopontin adı verilen ve normalde uykuda olan ve küçülen saç köklerinin uzun ve kalın tüylerin güçlü büyümesi için kök hücrelerini etkinleştirmesine neden olan özel bir molekülden büyük miktarlarda ürettiğini bulduk” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP