Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Ödem Atar Mı?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Ödem Atar Mı?

Geçmiş tarihlerden bu yana en güçlü antioksidan içeren bitki çayı olarak bilinen yeşil çayın sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Şifa niyetine kullanılan ve vücuda direnç veren yeşil çay toksinleri atmaya yardımcı olurken neredeyse yok sayılabilecek orandaki kalorisi ile zayıflamak isteyenlerin de listesinde ilk sırada yer alıyor. Limonla ve tarçın gibi farklı bitkilerle de karıştırılarak tüketilebilen yeşil çay hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

ABONE OL
Temmuz 8, 2023 14:48
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Ödem Atar Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeşil Çayın Faydaları

 • Yeşil çay böbrekler için faydalıdır. Böbreklerin salgılamış olduğu zararlı maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Bu da böbrek taşı oluşumunu engeller.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Antioksidan kaynağı olarak güçlü bir bitkisel çaydır. Damar tıkanıklığından kaynaklı problemlere iyi gelir.
 • Farklı kanser türlerine iyi geldiği ifade edilmektedir.
 • Akciğer için faydalı bir çaydır.
 • Diş sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Ağızda biriken bakterileri, dişteki plakların oluşumunu engeller.
 • Kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Stresi önler.
 • Ödem atmanıza yardımcı olur.
 • C vitamini zengini olan yeşil çay enerji verici özelliğe sahiptir.
 • Cilt sağlığı için faydalıdır. Cilde daha canlı bir görünüm katar.
 • Beyinsel fonksiyonlar için faydalıdır.

Yeşil Çayın Zararları

REKLAM

Yeşil çayda tüketim miktarı çok önemlidir. Fazla içildiği takdirde istenmeyen olumsuz durumlar meydana gelebilir. Eğer gün içinde 2 fincandan fazla yeşil çay tüketimi yapılırsa uykusuzluk hali, sinir, stres, baş ağrısı, mide bulantısı, iştah kaybı ve kusma gibi durumlar yaşanabilir. Bu yüzden önerilen tüketim miktarının aşılmamasına dikkat edilmelidir.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay ile ilgili en çok araştırılan konu zayıflamaya olan etkisidir. Ancak bilinmelidir ki yeşil çayın tek başına zayıflama üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Yeşil çay içeriğindeki bileşenler ile güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu da metabolizmanın daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda yağ hücrelerinin daha hızlı parçalanmasında etkili olur. Bu yüzden egzersiz yaparken yeşil çay tüketimi tercih edilebilir.

Yeşil Çay Uyku Getirir Mi?

Yeşil çayın içeriğinde kafein bulunur. Bu yüzden kişiler yeşil çay gece içilir mi? sorusunun cevabını merak eder. Yeşil çayın gündüz ve akşam içilmesi önerilmektedir. Eğer gece içilirse kafein hassasiyeti olan kişilerde uykusuzluk problemine yol açabilir. Eğer erken uyumanız gerekiyorsa yeşil çayı akşam da tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Bu kapsamda yeşil çayın uyku getirmeyen aksine uykusuzluk yapabilen bir çay olduğunu unutmamalısınız.

Yeşil Çay Nasıl İçilir?

Yeşil çayın hazırlanışı olduğunca basittir. Bir tutam yeşil çayı 1 bardak kaynar suyun içine atıp 5 ila 10 dakika bekletin. Beklettikten sonra yeşil çayı sıcak olarak tüketin. Her yeşil çay içiminde taze demlemeye özen gösterin. Yeşil çayı tek başına içemeyen kişiler limon, bal, tarçın ya da karanfil gibi farklı bitki ve besinleri de çaya katarak içebilir

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP