Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri

Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri

ABONE OL
Mart 14, 2023 13:03
Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri

Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri. Ilık iklim sebzesi olan  Şeker fasulye tohumu ilkbahar ve sonbahar arasında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sıcaklık -2 veya -3  dereceye düştüğünde fasulye bitkisi zarar görmektedir. Ilıman iklim görülen yerlerde ilkbahar veya sonbaharda 2 mevsim ekim yapılabilmektedir. Ancak soğuk bölgelerde 2 mevsim yetiştiriciliği yapılamamaktadır. Yapılan araştırmalara göre, sıcaklığın optimum 15 veya 21 derece olduğu yerlerde rahat bir gelişme göstermektedir.

Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri.  Fasulye, tohumları toprak sıcaklığının 18 veya 30 derece olduğu zaman en iyi çimlenmeyi göstermektedir. Tohumların normal bir çimlenme gösterebilmesi için sıcaklık ile beraber toprak neminin de yeterli olması da gerekmektedir.  Fasulye fazla asit karakterli topraklardan hoşlanmamaktadır. Toprak pH 5,5–6,7 olduğu yerlerde en iyi ürün alınmaktadır. Fasulye tohumları insan beslenmesinde büyük önem taşır. Şeker fasulye tohumu bitkisel protein ve karbonhidrat yönünden çok zengin oluşları bu tohumlar değerli kılar.

Fasulye tohumları renk, şekil ve irilik bakımından çok büyük varyasyon gösterirler. Tohum rengi beyazdan başlayarak koyu siyaha kadar değişiklik gösterir. Düz beyaz tohumlar yanında üzeri çizgili Barbunya fasulyesi, yarısı beyaz veya  yarısı şarap kırmızısı alacalı ayşekadın fasulyesi, tamamı bej renkli ve çizgili  tamamı koyu lacivert renkli çeşitler ülkemizde önemli miktarda üretilmektedir. Tohumları renkli olan fasulyeleri kuru fasulye olarak değerlendirmek barbunya fasulyesi dışında pek mümkün değildir.Şeker Fasulye Tohum Çeşitleri. Tohumlarda şekilde büyük farklılık göstermektedir. Bilye gibi yuvarlak tohumlara sahip Şeker fasulyesi çeşidi, böbrek şeklindeki tohumlara sahip Horoz Fasulyesi, köşeli tohum yapısına sahip  veya Dermason fasulyesi çeşidi, oval tohumlara sahip olan Simav fasulyesi tohum şekilleri açısından iyi birer örnektir. Tohum iriliğinde çeşitlere göre ve bakım şartlarına bağlı olarak büyük değişiklik gösterir. P. Vulgaris’in tohumları daima P.coccincus’un tohumlarından daha küçüktür.

3 veya 6 adedi 1 gr gelen tohumlar yanında adedi 3 veya 4 gr gelen tohumlara sahip çeşitler vardır. Ayrıca kuru fasulye olarak değerlendirilen çeşitlerde tohum kabuğunun rengi yanında tohum kabuğunun kalınlığı da önem taşır. Daneden kolayca ayrılan, kalın kabuklu tohumlar istenmez. Şeker fasulye tohumu  çimlenme güçlerini 3 veya 4 muhafaza etmektedir. Bakladaki tohum sayısı döllenme şartları ve bakımla yakından ilgilidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP