Altılı Masa Adana Seçim ve Hukuk İşleri Toplantısı

Altılı Masa Adana Seçim ve Hukuk İşleri Toplantısı

ABONE OL
Mart 22, 2023 10:49
Altılı Masa Adana Seçim ve Hukuk İşleri Toplantısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘’Altılı masanın Adana ili seçim güvenliği komisyonu ikinci toplantısını Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 saat süren toplantıda altılı masanın Adana ili seçim güvenliği komisyonunun bugüne kadarki çalışmaları, mutabakata varılan hususları ve iş birliğinin yol haritası açıklandı.’’

Değerli Adana’lı Hemşehrilerimiz,
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyetimizin parolası olan ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız, milletindir’ sözüyle vurguladığı millet iradesinin tecelli edeceği tek yer sandıktır. Seçim güvenliğinin temini; seçimlerin adil, dürüst ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesini ve vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile seçime katılımını sağlamak için esastır. Seçim güvenliği, seçim sürecinin vazgeçilmez bir unsurudur ve bunu temin etmek de seçimin yönetim ve güvenliğinden sorumlu kurumlar ile seçime katılan siyasi partilerin asli görevidir.

Son yıllarda seçim süreçlerinde ülkemizde yaşadığımız olumsuzluklar, haksızlıklar , vatandaşlarımızın seçimlere olan güvenini zedeleyerek oy verme davranışlarını ve motivasyonlarını etkilemiş, kaygı ve endişelerini artırmıştır.

Seçim güvenliği için hazırlıklarımızı seçim tarihi netleşmeden başlatmış ve yürüten durumdayız. Bu süreçte, seçimin sonuçlarının herhangi bir şekilde tartışma içinde olmaması için gece gündüz çalışmalar yapıyoruz. Altılı masanın Adana ili seçim güvenliği komisyonu olarak gerçekleştirilen toplantılarda, seçim güvenliğinin temini için gerekli unsurlar ve bu konularda yapılacak iş birliğinin esasları görüşüldü. Bu iş birliği seçim öncesi hazırlıkları, seçim günü oy kullanma ve sayım işlemlerinin usulüne uygun yürütülmesinin sağlanması, sandıkların kapanmasıyla YSK’nın ilan edeceği geçici sonuçlara itirazların süresinde ve usulüne uygun şekilde yapılması dahil olmak üzere, sonuçların kesinleşmesine kadarki bütün seçim sürecini kapsıyor.

Adana ili seçmen kütükleri kanuni haklarımız çerçevesinde YSK’dan temin edilmiş ve üzerinde çeşitli incelemeler yapılmıştır. Adana geneli ve merkez/ilçeler/mahalleler bazında seçmen sayısı değişimini kontrol ediyoruz. Olağandışı seçmen kaydı görünen haneleri yerinde kontrol ediyor, vefat ettiği halde seçmen listelerinden düşürülmemiş vatandaşlar dahil çeşitli konularda analiz raporları çıkartıp karşılaştırıyoruz. Bu hususlarda seçim güvenliğini tehdit edecek düzeyde tespitlerimiz olması halinde, gerekli işlemleri yapacağımızdan ve bunları kamuoyu ile paylaşacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Seçim günü görev yapacak sandık alanı, okul/bina/kat sorumluları, sandık kurulu üyeleri ve müşahitleri şimdiden belirliyor ve eğitiyoruz. Seçim günü bizlere destek olacak avukat/hukukçuları tespit ediyoruz. Adana İl ve ilçelerdeki seçim kurullarındaki üye ve temsilcilerimizin iş birliği içerisinde çalışması için zemin oluşturuyoruz. Yasal değişiklik sebebiyle il ve ilçe seçim kurullarının yeniden oluşumunu yakından takip ediyoruz. Herhangi bir ihlal olması halinde mutlaka yasal olarak gereğini yapacağız. Sandık sonuçlarının, tutanakların ve diğer bilgilerin işleneceği teknik altyapı ve sistemlerimiz hazır. Bu konuda da altılı masayı oluşturan siyasi partiler olarak iş birliği yapacağız. OY NAMUSTUR Dolayısıyla, Adanalı hemşerilerimizin sandığa atacağı her oy, seçime katılan siyasi partilerin güvencesi altındadır. Altı siyasi parti olarak, birlikte tüm tedbirleri alıyoruz. Önümüzdeki seçim; ülkemiz ve milletimiz için büyük bir önem taşıyor. ADANALI VATANDAŞLARIMIZIN BİR TEK OYUNUN DAHİ ZAYİ OLMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ. Altı siyasi parti olarak, seçimin ilanıyla birlikte resmen başlayacak olan süreçte, hangi siyasi partiye veya adaya verilmiş olursa olsun, her bir oyun sonuçlara doğru yansıması hususunda, bu iş ve güç birliğinin eksiksiz gerçekleşmesi için üzerimize düşeni yapmak Adanalı hemşerilerimiz ve milletimize taahhüdümüzdür. İktidarın el değiştireceğini görüyoruz, kendimize güveniyoruz.

Katılımcılar:
Chp Adana Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Av. Sabri Sarı
Deva Adana Partisi Seçim İşleri Başkanı Av. Selçuk Özsoylu
Gelecek Partisi Adana Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Av. Bekir Can Özkan
İyi Parti Adana Seçim İşleri Başkanı …………………
Saadet Partisi Adana Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Mustafa Çekilarız
Demokrat Parti Adana İl ….

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP