Depremde sorunları çoğalan kadınlara Büyükşehir desteği

Depremde sorunları çoğalan kadınlara Büyükşehir desteği

Büyükşehir, Dünya Kadınlar Günü’nde bir yandan depremin yaralarını sarmak için çalıştı, bir yandan mağdur kadın ve çocuklara psikolojik destek için çaba harcadı.

ABONE OL
Mart 15, 2023 05:41
Depremde sorunları çoğalan kadınlara Büyükşehir desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden bu yana kadınlar başta olmak üzere tüm vatandaşların yanında olan ve sahada çalışma yürüten Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Göç ve Göçmen işleri Şube Müdürlüğü, IOM ile birlikte Adana Büyükşehir Belediyesi toplanma ve barınma alanlarında kalan kadınları ziyaret etti. Ayrıca ilk günden bu ya depremden etkilen tüm vatandaşlara sıcak yemek dağıtımı başta olmak üzere vatandaşların her türlü ihtiyaçların ulaştırılmasında çalışan Derman Ekipi ve Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personelleri kadınları ziyaret etti. Kadınlarla sohbet eden sosyolog, psikologlardan oluşan uzman meslek elamanlarınca kadınlara şiddete karşı kendilerini koruyabilmeleri için bilgilendirme broşürü ile hediye, çiçek ve hijyen kiti verildi.

Deprem yaralarının sarılması, kadına yönelik ve her türlü şiddetin son bulması, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için bütünsel, kapsayıcı, sürdürülebilir politikaların olması, sosyal destek ağlarının örülmesi ancak dayanışmayla mümkündür.  6 Şubat’ta yaşanan depremlerde Adana’da yaşanan can ve mal kaybının dışında, insanların psikolojileri de olumsuz etkilenmektedir. Deprem anında travma yaşayan ve sonrasında yaşananlardan etkilenen, başta çocuklar olmak üzere çok sayıda insan psikolojik desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Adana Büyükşehir Belediyesi’nce vatandaşların bu ihtiyacının tespiti ile ilgili çalışmak üzere, uzman meslek elemanlarından Psiko-Sosyal Müdahale Ekibi oluşturulmuştur.

Psiko-Sosyal Müdahale Ekibi; 6 Şubat 2023 ile 07 Mart 2023 tarihleri arasında 5333 kadın olmak üzere, aralarında göçmenlerin de bulunduğu 14.929 kişiye psiko-sosyal alanda hizmet verdi. Hizmet verilenlere acil durumlarda aranacak ve destek alınacak numaralar ve kurumlar ile ilgili bilgi de aktarıldı.

Alanda şiddetle karşılaşan kız çocukları ve kadınlar bulunduğu, bu durumlarda da yine Adana Büyükşehir Belediyesi Psiko-Sosyal Destek Ekibi’nce; KADES, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çağrı hattı ALO 183 ve Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgi veriliyor.  Kız çocuklarına ve kadınlara şiddete maruz kaldıklarında başvuracakları kamu kurum ve kuruluşları konusunda bilgi veriliyor, yönlendirme yapılıyor. Ayrıca kadınlara Türkiye Aile Planlanması Vakfı tarafından hazırlanan Kadın Sağlığı, Güvenli Annelik, Depremde Etkilenen Gebe Kadınların, Emziren Annelerin Ve Bakım Veren Kadınların Karşılaştıkları Riskler Ve Öneriler ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtılıyor.

Depremden etkilenen kadınları dinleyen Büyükşehir psikologları ve sosyologları, ilerleyen süreçte psikolojik destek almak isteyen vatandaşlara nasıl hareket edecekleri ve başvuruyu kimlere yapabileceklerine dair bilgilendiriliyor.  Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kadına yönelik şiddet alanında, ayrıca çocuk, ergen ve yetişkin psikologlarının bu konuda hizmet etmek üzere görevde olduğu bilgisi aktarılmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, depremzede kadınları ziyaret ederek sohbet etti, moral verdi…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP