DOLAR 20,3981 1.51%
EURO 21,9911 1.88%
ALTIN 1.284,842,26
BIST %
BITCOIN 5671942,04%
Adana
26°

AÇIK

03:34

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği ile Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.

Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği ile Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.

ABONE OL
Mart 26, 2023 13:28
Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği ile Kesin ve eItkili Çözümü Sitemizde.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği. Nötr gün bitkisi olup çeşitler arasında yeni bir türdür. Yuvarlak, konik şekilli, iri, sert ve parlak kırmızı meyvelere sahiptir. Yayla ve geçit bölgelerinde yaz boyunca meyve vermektedir. Sweet ann çilek fidesi en uygun toprak ph’ı 6,5-7 arasında olmalıdır. Dayanabileceği en düşük sıcaklık -10 derecedir.

Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği. için en verimli yapıldığı alanlar ılıman iklim bölgeleridir. Şuan ki imkanlarla çilek fidesi dikimi dört mevsim yapılmaktadır. Fakat dikim işleminin bahar aylarında yapılması uygundur. Çilek fidesi dikimi için toprak uygunsa serin ve rüzgarsız havalar tercih edilmektedir. Ayrıca fidelerin daha fazla güneş ışığından yararlanması için kuzey-güney yönünde dikimler yapılmalıdır. Çilek fidesi dikimlerinde sıra üzerine çift dikim yapmanız hem sulama hem de hasat yönünden maliyetleri azaltmaktadır.
Çilek fidesi dikimi ilkbahar ve sonbahar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Zaman olarak ilkbahar dikimi, kışları daha serin geçen bölgelerde tavsiye edilen bir dikim zamanıdır. İlkbahar çilek dikimi ılıman iklim bölgelerinde şubat ayında, kışları soğuk geçen daha soğuk bölgelerde ise nisan ayında yapılması uygundur. Sweet ann çilek fidesi dikiminden sonra bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açar ve ilk meyvelerini vermektedirler.
Optimal toprak yapısı; su tutma kapasitesi düşük, kumlu tınlı hafif bünyeli topraklarda yetiştirilmektedir. Yetiştiricilik yapılacak toprak hastalıklar ve nematod yönünden temiz kök yapısına sahip olması gerekmektedir. Dekara 4-5 ton yanmış hayvan gübresi uygulanmaktadır. Daha sonra toprağın solarize edilmesi uygun olmaktadır. Masuralar 60-70 cm genişliğinde ve 25-30 cm yüksekliğinde tercih edilmektedir ayrıca büyük arazilerde karık pulluğu, küçük alanlarda ise elle yapılmaktadır.
Sweet Ann Çilek Fidesi Yetiştiriciliği. 1000 m2 alana 5000 sweet ann çilek fidesi dikimi uygundur.  Bitkilerin köklerini nemli tutmalı, fakat ıslak bir ortamda bırakmamalıdır. Fideler dikilirken kök boğazı kısmı toprak yüzeyi ile aynı seviyede olmalıdır. Fidelerin çok derin veya kökleri açıkta kalacak şekilde yüzlek dikilmeleri zararlıdır. Dikim için sökülen fidelerin uzun kökleri varsa dikimden önce 8–10 cm’den kesilmelidir. Fidelerde fazla yaprak varsa bitki üzerinde genç olanlarında 2–3 âdeti bırakılarak diğerlerini yaprak saplarından uzaklaştırmak meyve tutum oranını artırmaktadır. Fide dikiminden sonra can suyu verilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.