AKŞAM SEFASI (Mirabilis Jalapa) BAKIMI

AKŞAM SEFASI (Mirabilis Jalapa) BAKIMI

ABONE OL
Şubat 26, 2023 15:16
AKŞAM SEFASI (Mirabilis Jalapa) BAKIMI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AKŞAM SEFASI (Mirabilis Jalapa) BAKIMI

Evlerin bahçesindeki daimi bitkilerden biri  de Gece Sefası (Akşam Sefası)‘dır. Tohumları her baharda kendiliğinden yetişirdi. Özel olarak ekmek gerekmez. Bazı yıllarda kışın kökleri ölmez, bahar gelince  kökten yeniden yeşerirdi. Yani aslında uzun ömürlü bir bitkidir. Soğuğa pek dayanamaz.

Gece sefası yada akşam sefası ismi telaffuz edilmektedir. İlknaharda tohumlarını ekerseniz çok hızlı büyür. Toprağını severse, suyu uygunsa 1 metreden biraz fazla uzayabilir. Toprağına sulamasına göre 30  santim kalabilir. Yaz boyunca kış soğuklarından bozuluncaya kadar çiçek açar durur.

Bilimsel adı Mirabilis jalapa.. Nyctaginaceae familyasının örnek cinsidir. En yaygın türü, bahçelerde kendilliğinden kolayca yetişen Mirabilis jalapa’dır.

Akşam Sefası veya Gece Sefası dediğimiz bu türün çiçeklerinin ömrü bir gün bile sürmez. İlknidi vaktinden sonra, güneş batmadan önce çiçek açar, ertesi sabah solar. Sonra akşama doğru yeni çiçeklerini açar. Böyle devam eder.

Begonvil de gece sefasıyle aynı familyadandır. Gece sefasının tohumu tutan çanak yaprakları begonvilde renklidir. Begonvilin esas çiçekleri gecesefasının çiçekleri gibi ama küçük ve önemsizdir. Çiçeklerin çanak yaprakları renkli olup uzun süre güzel görünür. Aynı çanak yapraklar gecesefasında yeşil kalıp içlerinde bir adet tohum oluşturur.

Gece sefasının sarı, kırmızı, ikisi aynı çekte karışık, bu renklerin değişik tonlarında, beyaz ve alacalı renklerde çiçekleri olur.

Kalın ve güçlü kazık kökleri su deposu gibidir. Kurak yaz mevsimlerinde gece sefası bu sebeple susuz kalmaktan pek zarar görmez. Kış mevsiminde orta dereceye yakın hafif don olaylarına dayanamaz. Eğer daha hafif don olaylarına dayanabilirse o kökler ilkbaharda tekrar filizlenir. Ama belli olmaz. Dayanamayabilir. Tohumlarını saklamakta yarar var.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP