AĞAÇ MİNESİ (LANTANA) BAKIMI

AĞAÇ MİNESİ (LANTANA) BAKIMI

ABONE OL
Şubat 26, 2023 15:15
AĞAÇ MİNESİ (LANTANA) BAKIMI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağaç Minesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağaç Minesi, sıcak iklim için dayanıklı bir bitki olup kolay yetkişmesi, yılın çoğunda çiçekli olması ve her şarta uyum sağlaması nedeniyle yol ve bahçe kenarlarında süsleme amaçla kullanılmaktadır. Yaprak döken ve herdemyeşil çalılardır. 150’den fazla türü vardır.

SICAKLIK

Sıcağı seven bu bitkiler, don olmayan yerlerde her zaman yeşil kalırlar. Soğuk iklimlerde ise mevsimlik olurlar. Hızlı büyüyen çalılardır.. Güney bölgemize bolca kullanılmaktadır.

SULAMA

Sulama çok az olsada dayanır ve hayatını sürdürür.Çok sulamak kökleri çürütür.

BUDAMA

Bahar sonu ve başı gibi yapılacak budama bitkiyi daha da canlandırır ve formlu olarak büyümesini sağlar.

ÜRETİM

Budama sonrası kalan bitkileri, uygun torf-perlit karışımına 10- 15cm boyunda sokun. Düzgün sulama periyodu oluşturun. Zamanla köklenme gösterecektir. Daha sonra istediğiniz yere dikebilirsiniz.

Ağaç Minesi(Lantana camara)

Güney ve Batı kıyı bölgelerimizde bol miktarda yetiştirilir. 1-2 m boy yapar. Kışı ılık geçen bölgelerde bütün yıl çiçekli olan bu bitki, soğuk bölgelerde Haziran-Eylül arasında çiçeklenir. Düz tepeli, 5cm çapında olan çiçek demetleri bitkiyi örter. Önceleri sarı olan çiçekler zamanla kırmızı renge dönüşürler. Tropik Amerika kökenli bitkilerdir. Ilıman sahil kesimlerimiz dışında kışın dışarıda yetiştirilmesi güçtür.

Sürüngen Ağaç Minesi(Lantana montevidensis)

30 cm. geçmeyen boyuyla bodur ve yayılıcı bir türdür. Lavanta çiçekleriyle yılın büyük bir kısmında bahçeleri dekore eder. Boyu kadar da yayılım yapar. Kurak ve problemli yerlerde, yamaçların kaplanmasında, tek tek ya da gruplar halinde, kenar oluşturmada kullanılabilirler. Asma sepet saksılarda mükemmel göz alıcı olurlar. Güney Amerika kökenli bitkilerdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP