Fasulye Konservesi

Fasulye Konservesi

ABONE OL
Temmuz 8, 2024 12:01
Fasulye Konservesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kullanılacak malzeme (1 litrelik bir kavanoza göre):
700 gram taze fasulye,
% 2 oranında tuz ve yeteri kadar su.

Yapımı: Konservesi yapılacak fasulyenin taze, körpe ve kılçıksız olmasına dikkat edilmelidir. Çalı fasulyeleri konserveye çok elverişlidir. Fasulyeler önce birkaç defa iyice yıkanır, temizlenir. Sonra uçları alınır, varsa kılçıkları kazınırcasına kesilerek çıkarılır. Konserve edilecek fasulye ayşekadınsa 3 – 4 santim uzunluğunda, çalı fasulyesiyse ince şeritler biçiminde kesilir.

Fasulyeler tazeliklerine göre buharla veya kaynayan suyla 2 – 5 dakika kadar haşlanır. Suda haşlanıyorsa suya oranının % 2’si kadar tuz konursa daha iyi olur. Özel sepet veya tülbentten çıkarılacak fasulye kavanoza ağzında 2 – 3 parmak kadar boşluk kalacak biçimde istiflenir. Hemen arkasından kaynar tuzlu haşlama suyu kavanoza doldurulur (ağzında kalın bir parmak kadar boşluk bırakmayı unutmamalı.) Kavanozun alt ve üstüne birer dilim domates konursa çok iyi olur.

Kavanozun ağzı silinip kapağı iyice örtüldükten sonra usulünce otoklava yerleştirilir; 115,5 santigrat (240 fahrenheit) derecesinde 25 dakika sterilize edilir. Kavanoz otoklavdan çıkarılınca kontroldan geçirilir, soğutulur, etiketlenir ve serin, kuru bir yerde kışa saklanır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP