Bahçe dekorasyonunun incelikleri

Bahçe dekorasyonunun incelikleri

ABONE OL
Temmuz 6, 2024 09:44
Bahçe dekorasyonunun incelikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda şehirlerde hızla artan nüfus, yeşil alanlarında azalmasına neden oldu. İnsanlar, doğadan kopmamak için bahçeleriyle kendilerine küçük bir dünya kurmaya başladılar.

Modern hayatın her geçen günü bizi doğadan daha da kopardığını düşünürsek, bahçelerimizin bizim için ne kadar değerli oldugunu anlayabiliriz. Yaşadığımız yüzyılda artan stres ve zorlaşan yaşam koşulları içinde, kendimize ayırabildiğimiz azıcık zamanı iyi değerlendirmek ve evimizde huzur bulmak isteriz.

Son yıllarda şehirlerde hızla artan nüfus, yeşil alanlarında azalmasına neden oldu. İnsanlar, doğadan kopmamak için bahçeleriyle kendilerine küçük bir dünya kurmaya başladılar. Siz de
kendinize dinlenebileceğiniz, keyifli zaman geçirebileceğiniz bir bahçe dekore edebilirsiniz.
Doğanın küçük birer parçası olan bu mekanlarda bitkilerle uğraşırken rahatlayabilir, kendi yaratacağımız büyülü köşelerde dinlenebilir ve hatta arkadaş çevremize verecegimiz küçük partilerle eğlenebiliriz.

İyi bir bahçe dekorasyonu, ihtiyaçlarımıza cevap verebilmelidir. Yazın zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz bu özel mekanı hazırlarken isteklerimizi ve beklentilerimizi belirlememiz gerekir. İster bahçenize hamak kurun, isterseniz bitki yetiştirin. Fakat bahçe dekorasyonuna girişmeden önce tavsiyelerimize kulak verin…

Ahşap mobilyalı bahçeler

Doğa ile bir bütün olabilmek için bahçe mobilyalarında ahşap tarzı tercih edebilirsiniz. Ahşap, doğal ve bahçe dekorasyonuna en uygun malzemedir. Yapılacak mobilya ve aksesuar tercihlerinde ahşap oturma grupları, oyma isçiliğiyle şekillendirilmiş masa, sandalye ve sehpalar göz önünde bulundurulabilir. Ancak ahşap mobilyalarınızı neme karşı kormanız gerekir. Ayrıca ahşap malzeme seçimi yaparken bulunduğunuz bölgenin iklimini iyi bilmeniz gerekir. Mevsimsel özelliklere göre mobilyalarınızı seçmenizi tavsiye ediyoruz. Ahşap ağırlıklı yapılan bahçe dekorasyonlarında hasır ve bambu aksesuarları tercih edebilirsiniz.

Taş mimariye sahip bahçeler

Doğal taş, eski çağlardan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Bahçenin dogal dokusunda eriyip gidebilecek bir malzeme olduğu için ayrıca kullanışlıdır. Taş tasarımlar antik çağlara çağrışım yapan mobilyalarla rahatça kullanılabilecegi gibi, sade ahşap yapılandırmalarda da tercih edilebilir. Mermer yapılar ve yer malzemeleri günümüzde hala popüler olsa da, maliyeti açısından yerini iyi dizayn edilmiş ve kaliteli beton gruplara bırakmıştır. Tabii ki her iki malzeme de iyi bir oturma grubu ve dogru aksesuarlarla mükemmel uyum gösterecektir. Taş mimari ayrıca, taşın suyla gösterdiği uyum açısından havuzlu bahçelerde kullanılır. Taş sudan çok kolay etkilenmedigi gibi, suya zemin olmasıyla öne çıkmaktadır.

Metal ağırlıklı gruplara sahip bahçeler

Ferforje Metal her çeşit yapı malzemesiyle uyum gösterdiği ve sağlam oldugu için yüzyıllardır bahçe dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar. Piyasada bolca ferforje bahçe mobilyası bulabilirsiniz.

Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlar ile ilgili malzemelerde metal ve metal içeren öğeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir. Ayrıca ahşap ve taş malzemeye oranla ağır olan metal, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin en şık köşelerinde yerini almıştır.

Plastik bahçe mobilyası

Kaliteli üretilen plastik pvc mobilyalar bahçe dekorasyonunda iyi birer tamamlayıcı olabilmektedirler. Ayrıca hammaddesinin ucuz ve isçiliğinin kolay olmasından dolayı pvc malzemeler, diğerlerine göre daha ucuz fiyatlarla bulunabilmektedir. Ancak direkt güneş ışığından olumsuz etkilenmesinden dolayı, plastiğin kullanımı zorlaşabilmektedir.

Sık minderlerle süslenmiş oturma grupları ve masalar göze çarpan plastik tasarımlar arasında yer almaktadır. Fakat kullanışlı olmasının yanı sıra en büyük dezavantaji, diğer dekorasyon ürünleri ile tam uyum gösterememesi ve aynı kaliteye sahip olmamasıdır. Yine de plastik malzeme ve pvc kaplamaları günümüz bahçelerinde yoğun bir şekilde görmek mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP