Tırnak Uzatma Yöntemleri

Tırnak Uzatma Yöntemleri

ABONE OL
Haziran 21, 2024 17:07
Tırnak Uzatma Yöntemleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Parmaklarımızın uç kısmında küçük bir bölgeyi kaplayan tırnaklarımız neden vardır hiç düşündünüz mü? Hayvanlar toprağı kazmak, kendini savunmak, saldırmak ve avını etkisiz hale getirmek için tırnaklarını kullanırken; insanoğlunun böylesi bir savunma ve saldırıya ihtiyacı olmadığından geçirilen evrim sonucu tırnakları düzleşmiştir. Tırnaklarla saçlar ortak yapıdadır. Yani tırnaklarımızla saçlarımızda, görülen kısımlar aslında ölü hücrelerden oluşmuş kısımlardır. Tırnak ve saçların ana maddesi keratindir. Tırnaklarımız, parmaklarımızı dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korurlar ve eşyaları kavramamızı, sert yüzeyleri açmamızı sağlarlar.

Tırnakların köklerinde bulunan hücreler keratin üretir ve yeni hücreler üredikçe tırnağı dışarı doğru iterler. Tırnaklarımızı keserken acı duymamamızın sebebi budur. Yani tırnağın uzayan kısmı ölü kısımdır.

Her ne kadar tırnaklarımızın doğal bir uzama süreci olsa da, yine de tırnak uzatmanın zorlukları vardır. Yavaş uzayan tırnaklar, çabuk kırılan tırnaklar, kat kat ayrılan tırnaklar, uzun tırnak isteyen hanımları zorlayan konulardır. Tırnak uzatma ve uzun tırnakları kırılmadan muhafaza edebilme işlemi de kolay değildir. Tırnak uzama hızı herkeste farklıdır. Bir tırnak ayda ortalama 1 milimetre civarında uzar. Beslenme tarzı ve düzenli tırnak bakımı da, tırnak uzatma hususunda önemli etkenlerdir.

Tırnak uzatmanın yolları arasında her gün yeterli miktarda kalsiyum, demir, protein ve D vitamini içeren gıdalar almak da vardır. Hatta hızlı tırnak uzatma konusunda, yeterli ve dengeli vitamin ve mineral alımı şarttır.

Ellerinizi yıkarken sert sabunlar değil, yumuşak veya sıvı sabunlar kullanın.
Ellerinizi sertçe değil, yumuşak hareketlerle kurulayın.

Sert bir yüzey yahut sert bir kapak açarken tırnaklarınızı kullanmamaya gayret edin.
Tırnaklarınızı yeme alışkanlığınızı varsa, bu alışkanlıktan vazgeçin. Zira tırnak yeme alışkanlığı tırnak uzatma konusunda önünüzde engeldir.

Güzellik vitamini olarak da adlandırılan “Biyotin” takviyesi, tırnaklarınızın sağlıklı ve kırılmadan uzamasını sağlar.

Kış mevsiminde tırnaklarınızı ve ellerinizi çok sık nemlendirin.
Aseton ve oje çıkarıcı ürünleri çok sık kullanmanız, tırnaklarınızın kırılgan olmasına neden olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP