Pin Bakımı

Pin Bakımı

ABONE OL
Haziran 30, 2024 19:39
Pin Bakımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tanesi 19 – 25 dolar olan, degismesi salonlara maliyet getiren Bowling Pinlerini nasil korumalı ve oyuna nasıl hazırlamalıyız ?

Öncelikle Bowling Salonunun ısı ve nem oranı standartlara uygun olmalıdır.

Isı 19 – 21 derece , havadaki nem % 40 – 60 olmalı

Bugün içleri akça ağaç olan Bowling Pinlerini kullanıyoruz. Salonun ısısı ile pinler kuruyor ve top darbeleriyle de eziliyor. (Plastikten yapılan pinler de var, fakat işletimde oluşan bazı problemleri çözümlenmedi.)

Bunun için pinleri standart ağırlığına ( 1.5309 – 1.6443 kg arası ) kavuşturmak için ayda bir defa nemlendirilmek gerekir. Öncelikle bu işlem yapılabilmesi için her makinede ikisi yedek olmak üzere dört pin seti ( 40 adet ) bulunmalıdır.

Pinleri nemlendirmek için gerekli malzeme ve yapılacak işlem şu şekildedir.

Gerekli Malzeme :

• Pin kutuları
• 30 x 50 havlu ( hat sayısı x 4 )
• Çöp torbası ( hat sayısı x 4 )
• Pin cleaner

Yapılacak İşlem :

1. Makine üzerinde kullanılan pinler çıkarılır ve yedek set makineye konulur. Yedek pinlerin kutuları atılmamalıdır. (tekrar lazım olacak)

2. Çıkan pinler pin cleaner ile yıkanır. (varsa pin yıkama makinesi ile)

3. Yıkanıp temizlenen pinlerin tabanında oluşan ve dik durmasını engelleyen çentikler bir bıçak veya eğe ile düzeltilir.

4. Pinler bu aşamada beşer beşer naylon torbaya ( çöp torbası ) konulur ve tabanlarının geldiği tarafa havlular bolca (üzerinden su damlayacak gibi) ıslatılarak yerleştirilir. Pinler torbanın içinde pin kutusuna dizilerek torbanın ağzı sıkıca kapatılır. Pinler bu şekilde gereken suyu alarak şişer ve standart ağırlıklariını korurlar.

5. Önemli Not: Pinlerin tabanında bulunan deliklerin 3 yada 4 yıkamada bir defa matkap ucuyla temizlenmesi gerekiyor.

6. Önemli Not: Gece kapanışta asla pinleri pin deckte bırakmayınız . Çünkü pinler pindecke toplar tarafından taşınan yağı emerler ve giderilmesi mümkün olmayan hasarlar meydana gelir. Yağ emen pinleri geri kazanmak mümkün değildir.

Bowlingle Kalın Recep Çınar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP