Mavi Bebek Çocuk Hastalığı​

Mavi Bebek Çocuk Hastalığı​

ABONE OL
Haziran 30, 2024 19:03
Mavi Bebek Çocuk Hastalığı​
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kalbin delik olması, bir bebeğin mavi görünmesine (morarmasına) neden olabilir. Bunun nedeni, oksijenini bırakırken mavileşen büyük dolaşım kanının, küçük dolaşıma (akciğer dolaşımına) dönmesi ve oksijen eksikliğini tamamlamadan yeniden bedeni dolaşmasıdır.

Kalpte ciddi bir deliğin bulunması, bebek büyük bir olasılıkla mavi renkte görüneceği ve yeni doğmuş öbür bebeklerin tersine mavi kalacağı için, doğum sırasında belli olabilir! Belli olmasa da, bebeğin alışılmış muayeneleri sırasında sorun stetoskopla saptanacak ve hemen öbür incelemeler yapılacaktır.

Kalbi delik olan bir çocukta ayrıca, şiddetli soluk darlığı görülebilir ve tam mavi olmasa bile, rengi çok soluk görülebilir. Kalpte delik bulunması (başka kalp bozuklukları da) kol ve bacakların şişmesine de neden olabilir.

Doğuştan kalp bozukluğu ya da bozuklukları bulunan bir çocuğun, yorucu bedensel etkinliklerden sakınması gerekli olabilir; buna karşılık, seyretmenin tadını çıkarabilir ve daha az yorucu oyunlara katılabilir.

Mavi Bebek Nedenleri

Doğuştan kalp bozuklukları, dölütte hamileliğin çok erken bir aşamasında (sekizinci haftadan başlayarak bile) gelişebilir ve bu durumda, genellikle çok ciddi bozukluklar söz konusudur. Hamileliğin sonraki aşamalarında gelişen bozukluklar, genellikle yaşamı tehdit edici nitelik taşımazlar.

Kalp bozuklukları aileler içinde sık görülmekle birlikte, aileleri sağlıklı bebeklerde de gelişebilir ve bu durumda, nedenleri belirlenemez. Bununla birlikte, annelerin ilaç kullanmalarının (geçmişte dünyanın her yanında pek çok dölütü etkileyen Thalidomide adlı ilaçta olduğu gibi) ya da erken gebelik evresinde kızamıkçık geçirmelerinin, bebeklerinde doğuştan kalp bozukluklarına yol açabildiği kanıtlanmıştır.

Mavi Bebek Tedavisi

Kalbi delik bebeklerin çoğunda, bebek büyüdükçe kalpteki deliğin kapandığı saptanmıştır; dolayısıyla sorun ilk belirlendiğinde, ameliyat önerilmeyip, çocuk düzenli olarak izlenir. Gönümüzde pek çok cerrah, ameliyatı olanak varsa, çocuğun daha büyüyeceği bir yaşa ertelemeyi yeğ tutmaktadır.

Cerrahın gerekli görmesi durumunda, düzeltici ameliyat uygulanır. Ameliyattan sonra çocuk, bir süre hastanede (önce yoğun bakım altında, daha sonra da iyileşmesine katkıda bulunmak için fizik tedavi göreceği genel cerrahi koğuşunda) yatacaktır.

Ameliyat gerekli ya da olanaklı değilse, kalbindeki bozukluklar nedeniyle çocuğun bedensel yetenekleri bir ölçüde kısıtlanabilir. Ne kadar dinlenmeye gereksinme duyacağını ve ne ölçüde etkinlik gösterebileceğini, doktoru söyleyecektir.

Çoğunlukla, kalbinde bozukluk bulunan bir çocuk, kendi etkinlik düzeyini kendi belirleyerek, her türlü bedensel etkinliğin tadını çıkarır.

Çocuğunuzun, doktorun öğütlerine uymasını sağlamak önemli olmakla birlikte, kendisini özürlü biri olarak hissetmesine yol açmamanız gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP