Karıncaların Ölümcül Yönü

Karıncaların Ölümcül Yönü

ABONE OL
Haziran 11, 2024 15:41
Karıncaların Ölümcül Yönü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türlerin on binlerce numaralandırma ile, karıncalar etrafımızda. Karınca nüfusu tropikal yağmur ormanlarında en yüksek, ama dünyanın her yerinde bulunabilir. Karıncaların inanılmaz derecede organize ve başarılı yaratıklar olup masum görünmeyen yönleri de vardır.

Zombi

Güney Amerika’da, bir mantar sporuyla enfekte olabilen bir marangoz karınca türü vardır. Spor büyüdükçe karıncanın beynini kontrol eder ve bir tür zombi haline getirir. Mantar, karınca yaprağa tırmanmaya, yaprağı parçalamaya ve ölmeye zorlar. Bu hareket mantarın karınca vücudundan yaprağa büyümesine izin verir. Araştırmacılar, bu mantar üzerine yapılan bir araştırmada, sağlıklı karıncalar, virüs bulaşmış karıncalarla sporları koloni dışında tutacaklarını keşfettiler. Sağlıklı karıncalar hastalığa maruz kalmış karıncaları koloniden uzak tutuyor ve onları sıkıyor ya da ölen bir karınca gövdeyi hastalıkla yok ediyorlar. Bu karıncalar, dış dünyadaki tüm korkunç çalışmaları yapmak için koloninin eski karıncalarını göndererek çıkarları için de dikkat çekiyorlar; genç sığır karıncalar ise yuvadaki bebeklere bakıyorlar. Karıncaların, yaşlıları tüm koloni için yiyecek toplamak için hayatlarını tehlikeye atmaya zorladıklarını ve daha sonra hastalanan karıncaları yok ettiği tespit edebilir.

Elektrikli Cihazları Yok Ediyorlar

“Çılgın karınca” adı gibi korku yaratan hiçbir şey yoktur. Bu ismi saçma gelebilir, ancak bu karıncaların sarısı ve Tawny çeşitleri korkunçtur. Sarı çılgın karıncalar, Avustralya yakınlarında Noel Adası’nda kök saldı ve ezici bir istila oluşturdu. Bugüne kadar bu adada göç eden kırmızı yengeçler için tehdit oluşturuyorlar. Tom Raspberry’den sonra “Raspberry” karıncaları olarak da bilinen Tawny deli karıncalar da korku dolu. Ahududu karıncayı keşfeden bir imha edicidir. Houston bölgesindeki istila olaylarıyla ilgili hükümet yardımı için kampanya yürüttü ancak şansını kaybetti. Her iki tip deli karıncalar birden çok kraliçeyle “süper koloniler” oluşturur ve onları imha etmek neredeyse imkânsız hale getirir. Karıncalar öldüğünde bile, bu karıncalar, evlerin ve işyerinin her kuytu ve köşesinde bulunur. Ayrıca hayvanları öldürebilirler. Karıncaların elektriğe çekici davranması, televizyon setlerini, kablo tesisatını ve diğer bazı elektrikli cihazları mahvettiği gözlenmiştir.

Onlar Kölelerdir

Kölelik yasadışı, acımasız ve insanlık dışı olarak hepimizin bildiği gibi böceklerin katıldığını kim bilirdi ki? Çene kocaman olan ve beslenmek için değil savaş için yaratılan “köle yapıcılar” olarak bilinen karıncalar var. Bu nedenle, kendilerini besleyemezler. Bu karıncalar düzenli karıncalar için farklı bir koloni istila edecek, kraliçeden yenidoğan karıncalar kaçıran ve onların hizmetkarları olarak yetiştirilmiştir. Bunlar, kolayca görebilen, çoğunlukla iletişim kokusuna bağımlı olan böceklerdir, ancak etrafında dolaşırken onları besleyecek başkası bulacak kadar akıllıdırlar. Bu uygulama kadar kötü, baskın yapılan karıncalar da korkunç olabilir. Diğer karıncalar koloninin özel kokusunu taklit edebilmelidir, aksi halde karıncalar bir saldırganın ve bir saldırının olduğunu bilecektir. Yuvalarını koruyan karıncalar, güçlü çeneleriyle parçalara ayırmadan önce saldırganın çevresini sarar, sokar ve felç ederler.

Kurbanları Tutarlar ve Onları Parçalamışlardır

Amazon’da bulunan bir karınca türü büyük böcekler için bubi tuzakları yaratabilir. Bu karıncalar büyük delikler olan bir ağ örgüsü yapmak için yaprakları kullanırlar. Avları filenin deliklerine girdikten sonra karıncalar böceklerin uzuvlarına çeneleri ile saldırır ve yaratığı yerinde tutar. Diğer işçiler daha sonra içeri girip mağduru kurtarmaya kesinlikle ellerinden geleni yapmalarını sağlıyorlar, çünkü böceklerin uzantılarını sökmek yeteri kadar değil. Bu karıncaların, çekirdeği ve kendi boyutlarının birkaç katı olan diğer böcekleri ele geçirdiği biliniyor. Kurbanı ısırık parçalara ayırdıktan sonra, karıncalar ödüllerini bir bayram için koloniye geri götürürler.

Onlar Bizim Sıcaklığımızı Çaldılar

Birçok karınca daha soğuk havalarda ölürken, Firavun karıncaları kış aylarında hayatta kalmanın bir yolunu bulmuşlardır. Onların bakış açısından, insanlar mükemmel işlevsel ısıtma ve havalandırma sistemlerine sahipken neden dondurulacaklar? Firavun karıncaları, ısıtma sistemlerinin yanı sıra evlerdeki diğer aralıklarla da yaşamak için çok meşhurdur. Okuduğumuz karıncaların bazıları birden fazla kraliçeyle “süper koloniler” yaratır, ancak Firavun karıncaları bunu yapabilir ve bütün bir koloniyi ele geçirilen bir yuvadan hızla uzaklaştırabilir. Bu karıncalar, aletleri ve cerrahi alanları kirleterek hastaneler gibi halka açık yerlere zarar verebilir. Küçük hayvanlar yapay ısıdan yararlanarak zekice olsalar da kesinlikle kötüdürler.

Ateş Karıncaları

Dünyadaki tüm korkunç karıncalar arasından, muhtemelen en ateşli karınca karıncalar. Talihsiz hayvana veya insana bir yangını karınca rahatsız eden vasıflar, çünkü bu şeytanlar intikayla saldırıyor. Ateş karıncaları, dikey yüzeylere çok hızlı tırmanabilir, bu yüzden bir yangın karınca yuvasına basmak, kişinin pantolonuna karıncalar bırakmasına izin verir. Bu karıncalar acı veren bir ısırık bırakır, çoğunlukla deride beyaz renkli bir yumru oluşturur. Nadir durumlarda, yangın karıncalanması, bir kurbanını şok haline getirebilir veya öldürebilir; ancak çoğu zaman bir insanı çok üzmekte ve mutsuz bırakmaktadırlar. Bununla birlikte, ateş karıncalarının kurbanları çok şanslı değildir. Kuşlar, kertenkeleler ve hatta geyikler gibi vahşi hayvanlar birçok yangın karıncalanmasıyla öldürüldü. Bu karıncaları bastırmak ve öldürdükleri hayvanları korumak için önlemler alındı, ancak karıncalar o kadar çok ve yaygın ki nüfusları kontrol etmek zor.

Ordu Karıncalar ve Korkmuş Filler

Ordu karıncaları dünyanın en meşhur karıncalarındandır. Güney Amerika ve Afrika’daki yağmur ormanı bölgelerinde yaşayan bu karıncalar, çoğu karıncalar gibi bir yere yerleşmezler. Yumurta bırakırken kraliçe için koruyucu bir örtü oluşturmak için bedenlerini birbirine bağlayarak geçici bir yuva yaparlar. Bebekler hareket etmeye hazır olduğunda, bu karıncalar yolda bir şey yiyen tahrip edici bir çizgi içinde havaya uçuruyorlar. Ordu karıncaları, eti tam anlamıyla parçalayabilen uzun, korkunç mandibulalara sahipler. Tek başlarına, karıncalar çok şey yapamaz, ancak büyük bir grupta avlardan yüzlerce kat daha büyük av alabilirler. Büyük hayvanlar ve hatta insanlar bu karıncalar tarafından öldürüldü. Dünyadaki en büyük kara memelilerinden biri olan fil ordu karıncalarının yüzünden kaçtığı biliniyordu. Birkaç Afrika kabilesi, ön hatları gaz veya gazyağıyla doldurarak ateşe vererek zararlıları kontrol altında tutuyor. Bu taktik, karıncalar için hatlarda daha fazla karışıklık yaratır, ancak hiçbir şey onları tamamen yok edecektir. En iyi politika genellikle mümkün olduğunca çabuk kaçmaktır.

Hayalet Karıncalar Tüm Ekosistemleri Bitirir

Firavun karıncası gibi, hayalet karıncalar içeride veya dışarıda yaşar ve çoklu kraliçe ile büyük yuvalar yaratarak ortadan kaldırmayı çok zorlar. Bu türün asıl aksaması, tüm ekosistemleri bozma ve hatta yok etme kabiliyetidir. Yiyecek avında çok iyi oldukları için, bu karıncalar diğer hayvanları yaşam alanlarından sürdürebilir veya bütün bitki popülasyonlarını yok edebilir. Hayalet görünümlü dış iskeletine adanmış bu küçük karıncalar insan yaşam alanlarını ve besin kaynaklarını da istila eder. Görünüşe göre, şanssız çantayı alan her kişi için gerçekten büyük olan patates cips çorbalarını seviyorlar. Bu türün diğer hoş bir alışkanlığı, çiçek tarlalarında yuvalanma eğilimi veya çimler üzerinde bırakılan şeylerin altında avlanma işini yaparken kötü bir sürpriz yapabilmesidir.

Yaprak Kesici Karıncalar, Avlarını Tarıyor

Pestisitler pahalı etiketleme prosedürleri nedeniyle piyasadan çıkar ve yaprak kesici karınması ABD’de kontrol edilmesi çok zor hale gelir. Neyse ki, bu karıncalar etobur değildir, ancak bitkilerden aldıkları yapraklar ev bahçelerini veya peyzaj çalılıklarını tahrip edebilir. Bu karıncalar tohum tutucularıdır, bu nedenle yaprak kesimlerini yuvalarına geri götürüp mantar tarafından yenilmek üzere orada bırakırlar. Bu mantar daha sonra tüm koloni için yiyecek olur. Yaprak kesici yuvaların kendine özgü yapısı nedeniyle, bu yuvalar bir çim alanlarına mağaraya neden olabilir veya yeşillik büyümesini bozan büyük höyükler oluşturabilir. Eğer bu karıncalar bir evin temeline girmeyi başarırsa, çimentoyu kırabilir ve tüm yapıyı baltalayabilirler. Yaprak kesiciler, kırmızı çiçekler veya çok kokulu bir şeyin tadını çıkarıyor gibi görünmektedir; bu nedenle, onları bir evden veya bir bahçenin dışında tutmak iyi bir fikirdir.

Carpenter Karıncalar Çöküş Evleri

Muhtemelen en yaygın karınca zararlısı marangoz karıncadır. Doğruca ahşap sevgisinden alıntılanan bu karıncalar tipik olarak her türlü ahşap yapıda yaşar. Çoğu ev ahşap olduğundan, marangoz karıncaları ev sahipleri için büyük bir sorun olabilir. Bu zararlılar, termit gibi çok odun içine girer ve tüm eve kolayca zarar verebilir. Bu karıncaların ortadan kaldırılmasının tek yolu yuvanın izini sürmek ama bunun yapılması daha kolay söyleniyor. Bazı yola sapık karıncalar beslemek ve onları takip etmenin bir yolu, gerçekten sıkıcı olabiliyor. Başka bir yol da, nemli olabilecek ahşapları (pencere veya kapı çerçeveleri veya cihazların arkasındaki boşluklar gibi) aramak ve bir çatırtı veya içi boş ses dinlemek için dokunun. Yuva yerleşse bile insektisit yuvaya pompalamak için delikler açarak duvarlara daha fazla zarar vermelidir. Carpenter karıncaları bulmak zor ve öldürmek zor, çünkü onları kesinlikle kötülük haline getiriyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP