Gebelikte Yorgunluk

Gebelikte Yorgunluk

ABONE OL
Haziran 16, 2024 11:40
Gebelikte Yorgunluk
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siz farkında olmasanız da gebe bir kadın olarak bedeniniz, dinlenme anında bile, bir dağa tırmanan normal bir bedenden daha fazla çalışmaktadır. Bunun önemli bir nedeni, bedeninizin, bebeğinizin yaşam destek sistemi olan ve oluşumu gebeliğin üçüncü ayının sonundan önce tamamlanmayacak olan plasentayı oluşturmakta olmasıdır. Başka önemli bir nedeni de bedeninizin, gebeliğin bedensel ve duygusal sonuçlarına uyum sağlama çabasıdır. Bedeniniz gebelik sürecinde tam olarak uyum sağlayana ve (gebeliğin dördüncü ayında) plasentanın tam olarak oluşmasına kadar geçen süre içerisinde daha fazla enerjiye gereksiniminiz vardır. O zamana kadar az çalışmalı ve eğer gerçekten kendinizi kötü hissediyorsanız bir süre izin almalısınız. Ancak gebeliğiniz normal bir şekilde sürüyorsa, işinizden ayrı kalmanız için de bir neden yok demektir (Kuşkusuz hekiminizin günlük hareketlerinizi kısıtlamadığı veya durumlarda; sayfa 59’a bakınız). Gebe kadınların çoğu çalışmayı sürdürdükleri sürece daha az sıkıntılı ve daha mutlu olmaktadırlar.

Yukarıda anlatıldığı gibi yorgunluğunuzun mantıklı nedenleri vardır, bu nedenle onunla savaşmayın. Yorgunluğun daha fazla dinlenmeniz için bedeninizden gelen bir uyarı olduğunu kabul edin. Kuşkusuz önermek yapmaktan daima daha kolaydır, ancak en azından denemeye değer.

Kendinize özen gösterin. Eğer bu ilk gebeliğinizse, bunun keyfine bakın; çünkü bir daha uzunca bir süre suçluluk duymadan kendinizle ilgilenebilme şansınız olmayacaktır. Öte yandan evden zaten bir ya da daha fazla çocuğunuz varsa, ilginizi paylaştırmak zorundasınız. Ancak bir yandan da kendinizi “süper anne” olmak için zorlamamalısınız. Yeterli ölçüde dinlenmek, evinizin tertemiz olmasından ya da evde dört yıldızlı bir akşam yemeği vermekten çok daha önemlidir. Akşamları kendinizi yormayacak uğraşlarla geçirin. Ayakta kalmamaya çalışın; zamanınızı okuyarak, televizyon seyrederek ya da çocuk isimleri kitaplarını karıştırarak geçirin. Eğer evde daha büyük çocuklarınız varsa, kendinizi yoracak biçimde onları çocuk parkında gezdirmek yerine onlara kitap okuyun, videoda birlikte klasik çocuk filmlerini izleyin ya da evin içinde oyunlar oynayın (evde büyük çocukların olması, çok daha fazla enerji gerektirmesi ve dinlenebilmeniz için çok daha az zaman kalması nedeniyle doğal olarak daha yorucu olacaktır. Öte yandan birden fazla çocuğu olan annelerin yorgunluğa alışık oldukları ve/veya bunu düşünmeyecek kadar meşgul oldukları gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir)

Bu arada dinlenmek için geceyi beklemeyin. Örneğin fırsat bulursanız öğleden sonra yapacağınız bir şekerleme sizi çok rahatlata bilir. Uyuyamıyorsanız uzanın ve elinize bir kitap alın. İşyerinde şekerleme yapmak tercih edilen bir durum değildir; ancak esnek bir çalışma düzeniniz ve rahat bir koltuğunuz varsa aralarda ya da öğlen tatilinde dinlenmeniz için bir neden yok. (Dinlenmek için öğle tatillerini tercih ediyorsanız yemek yemeyi de ihmal etmemelisiniz). Evde çocuklar varsa şekerleme yapmak güç olabilir ancak uyku zamanınızı çocuklarınızın uyku zamanına denk getirerek bu sorunu aşabilirsiniz (bunu önerirken evdeki yıkanmamış tabakları ya da yatağın altındaki toz topraklarını sorun etmeyeceğinizi varsayıyoruz).

Çalışırken yalnızca yorulduğunuz zaman değil, her zaman daha yorulmadan önce çalışmayı bırakmalısınız. Kendinizi tükendim dediğiniz zamana kadar zorlamanız kesinlikle iyi değildir. Çünkü fazla çalışmanın yalnızca sizin üzerinizde değil bebeğiniz üzerinde de istenmeyen etkileri vardır. Bir koşudaymış gibi değil, yürüyüşteymiş gibi çalışın. Biraz çalışın, biraz dinlenin. Zamanınız çocuğunu iş yaparak ya da iş dışında geçirirseniz ve sonunda kendinizi bitmiş hissetmeyeceksiniz.

Vücudunuzun uyarılarına kulak verin. Eğer yürüyüş yaparken nefesiniz kesilirse veya birden bire üzerinizde bir tonluk bir yük varmış gibi hissederseniz mola verin.

Başkalarının size özen göstermesine izin verin. Anneniz ziyarete geldiğinde evi süpürme ya da toz almasına itiraz etmeyin. Ya da bırakın Pazar günü baba öbür çocuklarınızı hayvanat bahçesine götürsün. Alışveriş listelerini de kocanıza verin.

Geceleri bir ya da iki saat daha azla uyuyun. Gece haberlerini boş verin ve erkenden uyuyun. Bu arada eşinize sabah kahvaltıyı hazırlamasını söyleyin ki biraz daha fazla uyuyabilesiniz.

Günlük beslenmenizin yetersiz olmamasına dikkat edin. Demir, protein ya da kalori eksikliği gebeliğin ilk aylarındaki yorgunluk hissini arttırabilir. Bu nedenle diyetinizi en az iki kez kontrol ederek günlük almanız gereken besinleri tam olarak alıp almadığınızdan emin olun. Kendinizi yorgun hissetmenizi çok fazla önemseyip de kafein, şekerleme ya da keklere bedeninizi güçlendirmeye çalışmalısınız; çünkü bu durumda kendinizi geçici olarak iyi hissettiğiniz de kısa bir süre sonra kan şekeriniz aniden düşecek ve kendinizi öncekinden de yorgun hissedeceksiniz.

Çevrenizi kontrol edin. İşyerinizde ya da evinizdeki yetersiz bir ışıklandırma, havasız bir ortam ya da aşırı gürültülü yorgunluğa yol açabilir. Bu nedenle yakın çevrenizdeki bu tür sorulara karşı duyarlı olmalı ve düzeltmek için çaba göstermelisiniz.​

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP