Gebelikte Sindirim Sorunları

Gebelikte Sindirim Sorunları

ABONE OL
Haziran 16, 2024 12:23
Gebelikte Sindirim Sorunları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vücudun tüm sistemleri gibi sindirim sistemi de gebeliğin neden olduğu büyük değişimden payını alır.Bu değişimlerin bazıları tüm gebelik boyunca devam ederken bazıları gebeliğin belli dönemlerine sınırlıdır.
Sindirim sistemindeki değişikliklerden büyük oranda artan progesteron hormonu sorumludur. Gebeliğin devamı için hayati bir hormon olan progesteronun önemli bir etkisi de tüm düz kaslarda gevşeme yapmasıdır.bu durum sindirim sistemini doğrudan etkiler ve sindirim aktivitesinin yavaşlamasına neden olur. Gebeliğin sindirim sistemi üzerindeki diğer bir etkisi de büyüyen uterusun sindirim sistemi üzerine yaptığı baskıdır. Genelde bu bası ve progesteron etkisi birbiriyle paralel etki eder ve sindirim işlevi yavaşlar .Bu durumda kabızlık sıkça karşılaşılan bir şikayet olarak ortaya çıkar.Yemeklerden sonra şişkinlik hissi ve gaz şikayeti de aynı nedene bağlıdır.Yine hem kabızlığın etkisi hem de rahimin yaptığı bası nedeniyle İlerleyen haftalarda bir tür damar genişlemesi olan hemoroidler de sıklıkla ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminde oluşan değişikliklere bağlı şikayetler site içinde ayrıntılı olarak ele alındığından burada kısa başlıklar halinde bir kez daha hatırlatmayı uygun gördük.

Bulantı ve kusmalar:Özellikle ilk üç ayın problemi olan bulantı ve kusmaların neden tam olarak bilinmemekle birlikte gebelik hormonu (HCG) sorumlu tutulmaktadır.Gebelik bulantıları ile ilgili detaylı bilgiyi site içinde bulabilirsiniz.

Mide yanması (Reflü) Mide yanması göğüs kafesinde orta hatta bir yanma hissi, ağızda ve boğazda ekşime ve yanma hissidir.Normalde yemek borusu ile mide arasında bulunan ve midedeki asidin yemek borusuna geri kaçmasını engelleyen sfinkter (halka şeklindeki kas tabakası) progesteronun etkisiyle gevşediğinden mide içeriği yemek borusuna hatta ağız boşluğuna kadar geri kaçabilir. Gebelik dışında da görülebilmesine karşın gebelikte en sık rastlanan şikayetlerdendir. Verdiği rahatsızlık hissi yanında asit içeriğin yemek borusunda yaptığı uzun süreli tahriş kalıcı sorunlara neden olabilir.Bu nedenle reflü üzerinde durulması gereken bir konudur.

Şişkinlik hissi ve kabızlık Sindirim işleminin yavaşlamasının sonucudur. Gebelikle ilgili beslenme önerilerine uyulması durumunda hafifleyebilir.Sık ve az yemek, bol su içmek , posalı gıdaların tüketimini arttırmak , besinleri iyi çiğneyerek yutmak,yürüyüş yapmak bu şikayetlerin azaltılmasına katkıda bulunabilir.

Gebeliğin sindirim sisteminde yarattığı değişikliklerden doğan şikayetlerin büyük kısmı beslenme alışkanlıklarını değiştirerek önlenebilir.Bir kez daha hatırlatmak gerekirse
• Sık ve küçük öğünler tüketmek
• Yemeklerden sonra hafif yürüyüşler yapmak
• Posalı gıdalar tüketmeye özen göstermek.
• Sizi rahatsız eden yiyeceklerden uzak durmak
• Bol su içmek
• Çok yağlı baharatlı ve sindirimi zor gıdalardan kaçınmak uygun olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP