Gebelikte Çalışma

Gebelikte Çalışma

ABONE OL
Haziran 22, 2024 13:40
Gebelikte Çalışma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuk sahibi olmak bir kadının hayatındaki en özel ama aynı zamanda en zor süreç. Bu zorlu dönemde fiziksel değişimlerin yanı sıra psikolojik faktörler de etkili oluyor. Hele de çalışma hayatının içinde olan kadınlar, bir bebek doğurmayı dönüm noktası olarak görüyor, gebe kalınca iş hayatından uzaklaşmaları gerektiğini düşünüyor ve kariyerlerini de tehlikeye atmaktan korktukları için bu konuda bir türlü karar veremiyorlarsa…

Son değil başlangıç

Hamileliği iş hayatınız için bir son değil farklı bir başlangıç olarak görmeye çalışın. Tabii ki bu dokuz ay boyunca çeşitli güçlüklerle karşılaşacaksınız, ama gerekli değişiklikleri yaptıktan ve kendinize hem fiziksel, hem de ruhsal olarak daha fazla özen gösterdikten sonra korkmanız yersiz. İşte dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları…

Ofisinizi, hamileliğinizi en rahat geçireceğiniz şekle sokun. Dinlenmek için ayağınızı uzatacağınız yedek bir sandalye ve sırtınıza koyabileceğiniz ufak bir yastığın yanı sıra bu süreçte size moral verecek biblolar, süs eşyaları ve resimler ile odanızı süsleyin.
Öncelikle, bebek beklediğinizi öğrenir öğrenmez, bunu iş arkadaşlarınızdan önce patronunuza söyleyin ve çalışmaya devam etmek istediğinizi vurgulayın. Onun onayını aldıktan sonra müjdeyi iş arkadaşlarınıza verin.
Kariyer yapmak istemeniz çok doğal ama bu süreçte kendinizi yarıştan biraz çekin. Terfi etme hırsıyla gece yarılarına kadar işte kalmak, durup dinlenmeden çalışmak sizi mahvedecektir, işe geliş gidiş saatleriniz düzenli olsun.
Sakın ağır dosyaları oradan oraya taşımaya ya da fotokopi odasıyla ofisiniz arasında mekik dokumaya kalkmayın. Ağır eşyalar kaldırmanız ve vücudunuzu zorlayacak kadar fazla hareket etmeniz bebeğin hayatına mal olabilir.
Hamileliğinizi bir koz olarak kullanarak sizi geçmek ya da ayağınızı kaydırmak isteyen iş arkadaşlarınız olabilir. Onlarla polemiğe girmek yerine mücadelenizi sessiz sürdürün. Sık sık patronunuza gidip iş veriminizde hiçbir düşme olmadığından, bebek beklemenin yaptığınız işlerin kalitesini etkilemediğinden söz edin.

Sağlıklı beslenmeye büyük önem vermelisiniz. Öğlenleri fast food restoranlara gitmekten vazgeçin ve gerekirse yemeğinizi evden getirin. Yanınızda mutlaka meyve, birkaç şişe su, meyve suyu ve süt bulundurun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP