Faydalı Tuz Banyoları

Faydalı Tuz Banyoları

ABONE OL
Haziran 3, 2024 07:18
Faydalı Tuz Banyoları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın her bölgesinde insanlar jeotermal suları (Doğal kaynak suları) çok eski zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanıyor. Çünkü mineral tuzlar cilt tarafından emilerek en küçük yaşam birimi hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirmeleri için onları besler. New Beauty Dergisi’nde yer alan yazıda tuz banyoları hakkında bilinmesi gerekenler anlatılıyor..

İşte Faydaları

Tuzlar bileşiklerinde çok çeşitli mineraller ve eser elementler barındırırlar. (Örneğin Himalaya tuzunda 85 çeşit bulunmuştur). İşte banyo tuzlarındaki başlıca mineraller ve faydaları..

Sodyum: Güçlü bir detoks ajanı olan sodyum hücrenin beslenmesini sağlar ve fazlalıkları vücuttan atar. Belirli dokulardaki suyu düzenleyerek hidrasyonu dengeler.

Potasyum: Cildin ve vücudun su tutma özelliğini azaltarak nemini dengeler.

Çinko: Cildi, güneş ve rüzgar yanıklarından korur, dahihi kullanımlarda bağışıklık sistemini güçlendirir.

Magnezyum: Ölü deniz tuzu yada Himalaya tuzunda daha çok bulunur. Anti allerjik elementlerle stresla savaşır ve sinir sistemini sakinleştirir.

Kalsiyum: Ciltteki gözenekleri azaltır.

Doğru Bir Banyo İçin

Bütün bu yararları sağlamak için doğru banyo yapmak şart. İşte birkaç ipucu;

Tuz banyosunun etkilerinden yararlanmak için en az 20 dakika suyun içinde kalmanız gerekir.

Detoks özelliği olan bir banyo istiyorsanız sıcak su, cildinizi rahatlatmak isityorsanız ılık su kullanın. Böylece vücut neminiz azalmayacaktır.

Tuz miktarını yaklaşık bir bardak kullanmalısınız.

Banyonuzda aromatik tedaviler istiyorsanız uçucu yağlar içeren tuzları tercih edin.

Gece yatmadan önce pembe Himalaya tuzu ile yapacağınız banyonuza birkaç damla lavanta yağı eklemek size huzurlu bir uyku sağlayacaktır.

Mucize Tuzlar

Sodyum klorür: Günlük yaşantımızda tuz yada sofra tuzu olarak tanımladığımız sodyum klorür, doğal kristal halde banyoda son derece yararlıdır. Mükemmel bir bakteri savaşçısıdır ve çok iyi bir temizleyicidir. Cilt hastalıkları ve akne tedavisinde doğru seçimdir.

İngiliz tuzu: Uzun yıllardan beri banyoda kullanılır ve son derece faydalıdır.

Pembe Himalaya tuzu: Bu saf tuzla banyo yapmak kan dolaşımınız uyarır, kas ağrılarınızı azaltır, toksinleri cildinizden söküp atar.

Ölü deniz tuzu: Uzun süreli kullanımlarda cildinizi diğerlerine göre daha az kurutur. Sedef ve egzamaya da iyi gelir. Cildi besler, doğal kas gevşeticidir.

Tuz Odaları

Doğu Avrupa’da yıllardır popüler olan tuz odaları, Amerika’ya kadar uzandı. Sinüs probleminden, akne ve sedef hastalığı tedavisine kadar sayısız fayda sağlayan bu tedavi antibakteriyel özelliğe de sahip.

Bunu biliyor muydunuz?

Bilinen iyileştirici etkilerinin yanı sıra antik çağta Kleopatra tarafından kurulan ilk spa, Ölü denizde yer alıyor. Günümüzde buraya güçlendirici ve yenileyici etkilerinden dolayı pek çok kişi hala akın ediyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP