Erken Doğum Riskinin Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Riskinin Belirtileri Nelerdir?

ABONE OL
Haziran 16, 2024 10:31
Erken Doğum Riskinin Belirtileri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamilelik 37- 40 hafta kadar süren bir maratondur. Bu süreçte anne adaylarını endişelendiren en önemli konulardan biri ise; her anın planlandığı hamilelikte erken doğum riski ile karşı karşıya kalınmasıdır. Bebeğinizi, kollarınıza daha erken alma düşüncesi size bir anlık da olsa güzel gelebilse de; erken doğum, bebeğin sağlığını riske atacak birçok faktörü beraberinde getirmektedir. Bunun için gebelik süresinde, erken doğum riskinin belirlenip buna yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir. Özellikle rahim uzunluğu ölçümü erken doğum riskinin belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Arda Lembet, erken doğum riskinin belirlenmesi ve alınabilecek önlemler konusunda bilgi verdi.

“Birçok Bebek Erken Doğum Sebebiyle 1 Yaşına Girmeden Kaybediliyor”

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre; 20. gebelik haftasından sonra doğumun ister ağrıların başlaması veya suyun gelmesi isterse de başka bir nedenle 37. gebelik haftasından önce gerçekleşmesi “erken doğum” olarak adlandırılır. Dünyada her yıl 13 milyon “prematür bebek” doğmakta ve bunların 1 milyonu henüz 1 yaşına girmeden kaybedilmektedir. Anne karnındaki bebek ve yeni doğan (ilk 28 gün) dönemindeki tüm ölümlerin %80’i erken doğumlardan kaynaklanmaktadır.

Erken Doğumu Engellemede Yeni Yaklaşımlar Neler?

Daha evvel yapılan çalışmalar geçmişinde erken doğum öyküsü bulunan gebelerde cervix (rahim ağzı) uzunluğu ölçümünün erken doğumu tahminde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Rahim uzunluğu ne kadar kısa ise; erken doğum ve rahim içi enfeksiyon ihtimali de o derece artmaktadır. Yakın dönemde uygulamaya giren tedavi yaklaşımlarından biri de geçmişinde erken doğum öyküsü olan hastalara progesteron tedavisi verilmesi ile erken doğumun anlamlı şekilde azaltılmasıdır.

Progesteron Tedavisi Erken Doğum Riskini Azaltır

Temmuz 2011’de yapılan çok merkezli bir çalışmada görülmektedir ki; geçmişinde erken doğum öyküsü bulunmayan ve risk faktörü olmayan 19-24. gebelik haftasını içeren grupta rahim uzunluğunun kısa ölçüldüğü durumlarda, vajinal yoldan yapılan progesteron tedavisinin erken doğumu anlamlı şekilde azalttığı gözlenmiştir.

Tüm Gebeler Rahim Uzunluğu Ölçümü Yaptırmalı

Tüm hamilelik süreçlerinde erken doğumu tahmin ve engellemede izlenecek yol rahim uzunluğu ölçümü ile tarama gerçekleştirmektir. Çünkü erken doğuma giren hastaların yarısında geçmişinde bir risk faktörü bulunmamaktadır.

Erken Doğumun Getireceği Olumsuzluklar Nelerdir?

Genel gebe popülasyonunda sıklığı %12.5’e varan erken doğum, anne karnındaki ve ilk 28 gündeki bebek kayıplarının % 70′ inden sorumludur. Tüm cerebral plasylerin (beyin felci) % 50’si ve çocukluk çağı körlüklerinin % 30’u erken doğuma bağlıdır. Anne, fetüs sağlığı ve genel toplum üzerine olan etkilerinden dolayı erken doğumu erkenden tanımak, tahmin etmek, engellemeye çalışmak azami derecede önemlidir.

Erken doğan bebekleri bekleyen en önemli riskler:

• Solunum problemleri
• Beyin içi kanamalar
• Yeni doğan retinopatisi (körlük)
• Zeka ve motor fonksiyon bozuklukları
• Bağırsak problemleri

Bir Kadın Risk Faktörü Taşımasa da Erken Doğum Yapabilir Mi?

Şu an itibariyle erken doğumun tüm nedenleri maalesef bilinmemektedir. Yüksek risk taşımayan hastalar da erken doğum yapabilmektedirler. Ancak önceki gebeliklerin erken doğumla sonlanmaması ve gebelik izlemi boyunca tetkik, inceleme ve genel sağlık halinin iyi gittiği durumda bu risk çok daha aşağı çekilmektedir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP