Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri

ABONE OL
Haziran 22, 2024 14:08
Çocuklarda Baş Ağrısı Nedenleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocuklarda Görülen Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Çocuklarda görülen baş ağrıları anne ve babaları oldukça korkutur merak edilen bu konuya deyiniyoruz sayfamızda Çocuklardaki baş ağrılarının nedenleri ne olabilir…

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Birçok baş ağrısı boyun çevresindeki kasların kasılması ile oluşur. Çocuğunuzun Gerilim tipi baş ağrıları yanlış postür, sıkıntı, üzüntü, depresyon sebepli olabilir.

Damarsal
Kafatası içindeki ve çevresindeki kan damarları ve arterler genişleyebilirler.Bu genişlemiş damarlar beraberlerindeki sinirlere bası yaparak ağrılara sebep olurlar.

Kafa içi basıncı
Bazı tumorler, hematom vs organik sebepler kafa içi basıncını arttırarak ağrılara sebep olabilir.İltihaplar:Göz, kulak, burun, diş, sinus iltihaplanmaları baş ağrılarına sebep olabilirler.Nörojenik veya Epileptik Baş ağrıları: Epilepsi (sara) gibi bazı sinir rahatsızlıkları baş ağrısı sebebi olabilirler.

Kafa Travmaları
Düşme ve çarpmalar sonucu baş ağrıları çocuklarda sık görülür. Kafa travmalarında beyinde hasar olup olmadığı sadece klinik testlerle anlaşılabilir. Bu tür durumlarda mutlaka sağlık kuruluşuna götürünüz. Zaman ilerledikçe uyku hali, mide bulantısı ve kusma, bilinç kaybı gelişebilir.

Beyin Tümörleri
Baş ağrısı olan çocukların %1 inden azında iyi huylu veya kötü huylu beyin tümörleri bulunmuştur. Tümör büyüdükçe baş ağrılarının şiddeti artar ve tümörün tipine ve yerine göre bazı başka bulgularda eşlik eder.

Menenjitler
Baş ağrısının yanında yüksek ateş, ense sertliği, zihinsel bulanıklık, uyku halide eşlik eder.

Organik Nedenli Baş Ağrısı

Baş ağrısı yüksek ateş sebebi ile oluşabilir. İlk olarak çocuğunuzun ateşini ölçmelisiniz.Enfeksiyonlar: Baş ağrısı birçok enfeksiyon da oluşabilir. Enfeksiyon kulakta, idrar yollarında, akciğerlerde olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP