Bayır: Türk-Yunan meseleleri konusunda, AKP hükümetini tekrar uyarıyoruz.

Bayır: Türk-Yunan meseleleri konusunda, AKP hükümetini tekrar uyarıyoruz.

Zafer Partisi Genel Başkan Yarımcısı Dr. Fikret Bayır, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin, Türk Yunan sınır bölgesinde nehir geçiş vasıtalarını denediği saldırı temelli tatbikat yapması üzerine basın açıklaması yaptı.

ABONE OL
Haziran 13, 2024 14:53
Bayır: Türk-Yunan meseleleri konusunda, AKP hükümetini tekrar uyarıyoruz.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dr. Fikret Bayır: Yunanistan’ın Türkiye-Yunanistan sınırında bir tatbikatı yaptığı ve nehir geçiş vasıtaları denediği basında yer almıştır. Üstelik sınıra sıfır denecek bir bölgede gözlem çadırı kurup, misafir askeri personel dahil Yunan komuta kademesi tatbikatı yerinde izlemiş.

İşte AKP’nin Türkiye’yi getirdiği son nokta bu… Nisan ayı ortalarıydı, ‘güven artırıcı önlemler’ kapsamında, sınır bölgesinde Tugay Komutanlarının karşılıklı ziyaretler yaptığını öğrenmiştik. Bizim komutan gidip Yunan 31’nci Mknz. Tugayı ziyaret etmişti. Şimdi öğreniyoruz ki; aynı Yunan 31’nci Mknz. Tugayı, Sınır bölgesinde nehir geçiş tatbikatı yapıyor.

Alın size güven artırıcı önlem… O dönem, bu ziyaretleri eleştirmiştik. Yunan tugaylarının Lozan Antlaşması’na en sınır sözleşmesi gereği, sınırdan 30 km’ye kadar olan bölgede tertiplenemeyeceklerini, bu ziyaretlerin yasak bölge işgalini zımnen tanıma olacağını söylemiştik.

Bakın, bu yıl 3 Mayıs;Yunan Savunma Bakanı Dendias, Yunanistan’a antlaşmalarla devredilmemiş adalardaki askeri garnizonları ziyaret ediyor, bizimkilerden ses yok. 13 Mayıs; Yunan Başbakan Türkiye’ye geliyor, Ege sorunlarını hiç tartışmıyor bile.. Ve bir de bizimkilerin yüzüne karşı “Kariye Camii”ni konuşup, iç işlerimize burnunu sokuyor, ses yok, tepki yok.

İşte AKP’nin Türkiye’yi getirdiği yer burası… AKP Türkiye’nin saygınlığını ve caydırıcılığını yok ediyor! Ancak konu bu kadarla sınırlı değil. Çünkü bu tatbikat, sanıldığından daha ciddi mesajlar içeriyor! Sınırdan 30 km’lik askeri yasak bölgede, Yunan askerine ilave olarak, Amerika Birleşik Devleti askeri birlikleri de var. Ve tatbikatta nehir geçme vasıtalarını deniyorlar.

Yani taarruzi bir görevi, bir saldırı operasyonunu deniyorlar. Nerede deniyorlar? Türk-Yunan sınırı bölgesinde. Ne demek istedikleri çok açık değil mi? Yunan, ABD’yi arkasına almış, bize hangi mesajı veriyor, anlıyorsunuz değil mi? Bizimkiler artık güven arttırıcı tedbirler veya istikşafı görüşmeleri bir kenara bırakıp, önce Yunan’a sağlam bir nota vermeli! Bizimki notayı müzik notası sanıyor demeyin, işin şakaya gelir yanı yok. Ardından derhal aynı bölgede, daha güçlü bir hazırlık ile ve daha geniş katılımla bir nehir geçiş tatbikatı yapılmalı. Tatbikat önce hasım tarafın nehir geçiş harekatının durdurulması ve ardından Genel Karşı Taarruz senaryosuna dayanmalı. F-16’lar bölgeye gelip, varlığını göstermeli. SİHA’ların nehir üzerindeki temsili geçiş vasıtalarını ateş altına alması denenmeli. Sonra gerekirse, diplomasi masası tekrar konuşulur.

Zafer Partisi olarak; Türk-Yunan meseleleri konusunda, AKP hükümetini tekrar uyarıyoruz.

Milli Savunma Bakanlığını, Dışişleri Bakanlığını ve sorumluluk mevkiindeki görevlileri, Türk Milletinin hukukunu korumaya davet ediyoruz…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP