Asitler

Asitler

ABONE OL
Haziran 21, 2024 17:40
Asitler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Asitler. suyla hidrojen iyonları üreten hidrojen bileşimleridir. Hidrojen iyonları çözeltiyi asidik yapar. Asitler turnusol kağıdına kırmızı renk verir. (Bazlar ise morartır)
Laboratuvardaki asit şişelerinin üzerinde, aşındırıcı ve zararlı olduklarına işaret eden etiketler bulunur (üstte). Meyvelerdeki organik asitlerin tadı keskindir. Bunlar zararsızdır ancak, eşekarılarının iğnelerindeki asit acı verir. Aküler (altta) zararlı sülfürik asit içerir.

Gündelik eşyaların çoğu asitler içerir. Umonda sitrik asit, sirkede ise asetik asit bulunur. Farklı asitler, limona, sirkeye, ekşi elmaya ve şerbete keskin tadını verir. Aküler, sülfirik asit, midedeki sindirim sıvıları hidroklorik asit içerir. Asitler, suda eridiğinde hidrojen iyonları (H+) üreten madde çözeltileridir. Asit maddelerin çoğu, saf katılar, sıvılar ya da gazlar olarak bulunsa da, sadece suda eridiğinde asit gibi tepke verir.
ASIT TEPKIMELERI
Asitler, gösterge adı verilen özel bir boya eklenerek tespit edilmektedir. Örneğin, turnusol kağıdı asidi k çözeltilerde mordan kırmızıya dönen bir gösterge boyası içerir. Asitlerin çoğu, çinko ve magnezyum gibi tepkimeli ****llerle karıştığında, hidrojen gazı üretir. Diğer bir test ise, asidi sodyum bikarbonatla (NaHCO3) karıştırarak uygulanır. Güçlü asitler, karbondiyoksit gazı üretilirken karışımı köpürdetir.
ORGANIK ASITLER
Bitkiler ve hayvanlar, organik asitler adı verilen çeşitli asidi k karbon bileşimleri üretir. Bunların çoğu zararsızdır; meyveye ve diğer yiyeceklere tat verir.
INORGANIK ASITLER
Minerallerden ve ****l olmayan maddeler yapılan asitlere, inorganik asitler adı verilir. Yaygın inorganik asitler arasında, sulfirik (H,SO4), hidroklorik asit (HC!.), nitrik asit ve fosforik asit (H3PO.) yer alır. Endüstri her yıl bu asitlerden milyonlarca üretir. Bunlar plastik, lif, gübre, boya kimyasallarının yapımında kullanılır. Konsantre inorganik asitler çok aşındırıcıdır. Cilde ZG’; verebilir ve diğer ****llerin içinde hızla eriyebilirler. Hidroflorik asit (HF), camı bir e Diğer inorganik asitler hiç tehlikeli değildir.

Asitlerin başlıca özellikleri şunlardır:
1. Tadları ekşidir.
2. Sulu çözeltileri elektirik akımını iletir.
3. Mavi turnusol kağıdının rengini kırmızıya çevirirler.
4. ****llerle tepkimeye girerek tuz+H2 çıkartırlar.
5. Suda çözündükleri zamanki iyonlaşma miktarlarına göre:
1. Kuvvetli (tamamen iyonlaşan)asitler (örn:HCl)
2. Zayıf (tamamen iyonlaşamayan) asitler (örn:CH3COOH) olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Bazı asitler: formik asit: karıncada bulunan asittir. asetik asit: sirkelerde bulunan asittir. malik asit: elmada bulunur. laktik asit: yoğurtta bulunan asittir. sitrik asit: limonda bulunur. tartarik asit: üzümde bulunur. bütirik asit: tereyağında bulunur. karbonik asit: gazozda bulunur. oleik asit: zeytin

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP